Aralık Ayı Meclisi yapıldı

admin

Edirne Belediye Meclisi 2017 yılının son olağan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda toplam 18 madde görüşüldü ve kabul edildi. Belediye Meclisi, Edirne Belediyesi Kent Müzesi’ne girişlerden 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren 1.-TL ücret alınmasını oy birliği ile kabul etti. Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Kent Müzesi’ne ziyarete gelen şehit aileleri, öğrenciler ve engelli vatandaşlardan ise ücret alınmayacağını belirtti.

Belediye Başkanı Recep Gürkan toplantı sonunda Belediyenin yaptığı bazı çalışmalar hakkında meclis üyelerine bilgi verdi. Gürkan, Edirne Belediyesi’nin en önemli projelerinden biri olan, kent genelinde uygulanacak içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon yapım işi ihalesinin 4 Aralık tarihinde yapıldığını ve yasa gereği komisyon tarafından inceleme işlemlerinin devam ettiğini söyledi. Gürkan, “Yasal prosedürler tamamlandığında halkımıza bu konuda her türlü ayrıntılı bilgiyi vereceğiz. Edirne’ye bu müjdeyi vermek istiyorum. Edirnemize hayırlı olsun”dedi.

60 yıllık vahşi depolama alanı olarak kullanılan ve bir süre önce Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri’nin hizmete girmesiyle kapatılan eski çöp alanındaki sokak hayvanlarının durumuna da değinen Belediye Başkanı Recep Gürkan, son günlerde hayvanseverler arasında oluşan 700 civarında sokak hayvanı ile ilgili hassasiyeti belediye olarak da yaşadıklarını söyledi. Belediye olarak bu alanda bazı çalışmalar gerçekleştirmeye başladıklarını keydeden Gürkan, “O konuda toplumda da çok büyük bir hassasiyet var. Biz de de büyük bir hassasiyet var. Tabi orada 700 civarında da sokak köpeği var. Şimdi oraya çöp dökülme kesilince o hayvanlar aç kalmaya başladı. Edirne’deki Sivil Toplum Örgütleri, hayvansever insanlar, STK’lar çalışmalar yapıyorlar. Tabi onlara da çok teşekkür ediyoruz. Ama 700 sokak köpeğinin her gün beslenmesi takdir edersiniz ki kolay bir şey değil. Tabi bu destekleri çok anlamlı ve çok değerli buluyoruz. Ama zaman zaman garibimize giden şeylerde var. Mesela işte kişi yılda bir kere bir katkı yapıyor. Yemek götürüyor. Siz yılın 365 günü günde birkaç kez yapıyorsunuz.  Ama onunki sizinkinden daha büyük oluyor.  Böyle anlamsız şeylerde var. Sonuç itibariyle biz işimize bakıyoruz. Belediye Başkan Yardımcım Ertuğrul Tanrıkulu bu konuda gereken her türlü gayreti gösteriyor. O’na ve diğer çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Eski çöp alanının Belediye tarafından yeniden düzenleneceğini ancak Milli Emlak’a ait bir alanın belediyeye devri konusunda problemler yaşandığını belirten Belediye Başkanı Recep Gürkan, mülkiyet konusu çözümlenmeden bu işi başlatamayacaklarını belirtti. Bu alandaki rehabilitasyon projesini bir an önce yapmayı istediklerini ancak Milli Emlak ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında pinpon topu gibi gidip geldiklerini ifade eden Gürkan, “60 yıllık vahşi depolama çöplüğü kapatılınca daha doğrusu kapatamadık henüz de, orda Milli Emlak’ın 2 parsel yeri var. Biz Rehabilitasyon Projesi yapmak için tahsis istedik Milli Emlak’tan. Milli Emlak proje onaylansın öyle tahsis yapalım diyor. Çevre Şehircilik Bakanlığı’na projeyi götürüyor. Çevre Şehircilik Bakanlığı da size tahsis olmayan ya da mülkiyetinizde olmayan bir yeri nasıl proje onaylayacağız biz önce tahsis olması gerekir diyor. Milli Emlak ile Çevre ve Şehircilik arasında bu Rehabilitasyon Projesi için pinpon gibi gidip geliyoruz. Yani Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın dediği doğru.  Mülkiyeti size ait olmayan ya da size tahsis olmayan bir yer için bir proje yapamazsınız.  Ama bunu bu kadar anlatmamıza rağmen halen anlatamadık.  Tabi şu da ortaya çıkıyor. Bazı şeyler ne kadar çabuk unutuluyor. Daha bir ay önce o çöplük nedeniyle Edirne’de kıyametler kopuyordu.  Yeni imaret Muhtarımız da burada. Şimdi kimsenin aklına bile gelmiyor. 1 ayda unutuldu” dedi.

 121 total views,  2 views today

Next Post

Gürkan, “Kudüs Bizim İçin Değerlidir”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını Edirne Belediye Meclisi olarak tanımadıklarını ve protesto ettiklerini söyledi. Edirne Belediye Meclisi toplantısının son bölümünde konuşan Başkan Gürkan, “Kudüs bizim için; Müslümanlar için çok kutsal, çok değerli bir şehir. Yine aynı şekilde Hıristiyanlar ve Museviler […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp