Arasta esnafı otopark yetersizliğinden yakınıyor

admin

Tarihi Arasta Esnafları Dernek Başkanı  Hasan Oluçay yaptığı açıklamada, esnafların şu anda önemli bir sorununun bulunmadığını belirterek bazı çevrelerin Edirne’deki  nehir taşmalarının abarttığını, o nedenle Edirne’ye Yunanistan’dan gelecek turist sayısında  azalma olduğunu belirterek şunları kaydetti, “ Yunanistan’ın yanı sıra Bulgaristan’dan gelen turist sayısında da eksilme var. 15 günden bu yana çarşımızda alışveriş çok azaldı. Kış aylarının gelmesiyle Edirne’ye gelen turist sayısında da azalma oluyor. Televizyonlarda “Edirne sular altında” diye haber yapıyorlar. Bu Edirne’ye gelecek turist sayısını olumsuz etkiliyor.  Şu günlerde işlerimiz durma noktasına geldi. Çarşımızda şu anda 71 dükkân bulunuyor.

arasta çarşısı (1)

 

 

 

 

 

 

 

%10 KİRA YÜKSEK

Vakıf kiraları  çok yüksek esnaflarımız kiraları ödemede zorlanıyor. Dükkân kiralarını %10 yükselttiler. Özellikle alışverişin durgun olduğu kış aylarında esnaflarımız güç durumda kalıyor.  Bu arada Selimiye’ye gelen turistler için rehber sıkıntısı var. Gelen turistler için rehber çok önemli, gelen turistler onlar sayesinde kentimizi tanıyor. Bir süre önce yapılan toplantıda bu konuyu dile getirdik. Bazı rehberler esnafların yönlendirmeleri ile hareket ediyor.

arasta çarşısı (2)

 

 

 

 

 

 

 

Bazı turist kafilesi Arasta’ya gelmiyor. Bunu  etik  ve doğru bulmuyoruz. Daha önceleri böyle bir sıkıntımız olmadı. Ben üç yıldan bu yana derneği yönetiyorum. Rehberler gelen kişileri arkasına alıp istediği gibi yönlendiriyor. Biz gelen turistlerin tüm çarşılarımızı gezmelerini istiyoruz. Edirne’yi tarihi çarşılarımız tanıtıyor. Bunu dikkate almalıyız. Bir diğer konu ise Edirne’de araçlar için park yeterli değil. Malımızı getiren araçlar için dahi park edecek yer bulunamıyor. Bu konuda park alanı gerekir. Edirne’de 860 tane tarihi çarşı dükkânı var buraları en çok turist çeken yerler. Buralara turist gelmezse Edirne ne hale gelir. Yerli halkımız çarşılarımıza ilgi duymuyor. Bizim gelir kaynağımız turistler” değerlendirmesi  yaptı.


arasta çarşısı (3)

 

 

 

 

 

 

arasta çarşısı (4)

 27 total views,  2 views today

Next Post

EDESOB ile TREPAŞ indirim protokolü imzaladı

TREPAŞ Edirne Perakende Hizmetleri Yöneticisi Orhan Başkurt ile TREPAŞ Satış Uzmanı Mahmut Pehlivan Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ ziyaret ederek esnaf ve sanatkârlara yönelik elektrik kullanımında indirim protokolü imzaladılar.               Protokolün öneminden bahseden Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Yönetim […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp