Araştırma konusu olan, akla takılan soru

admin

fikri_yalin_kose            Günümüz siyasetinde  örnek olabileceğine inandığım  gerçekten  araştırılması  bilim adamlarının özenle üzerinde durması gereken  bir sorun ile ilgili  bir yazıyı  hiçbir yorum yapmadan ve  noktasına dahi dokunmadan  köşeme aktarmak istedim. Bunu siyasilere, günümüz yöneticilerine, toplumunun sosyal  yapısına göre  yorumlamayı okuyucularıma havale ediyorum.

SOSYAL BİLİMCİLERİN BEYNİNİ KEMİREN SORU.

            “İkinci dünya savaşı’ndan sonra dünyadaki bir çok sosyal bilimcinin beynini bir soru kemiriyordu: Kant, Hegel gibi büyük filozofları, Einstein gibi bilimcileri, Goethe gibi büyük yazarları, Wagner gibi büyük bestecileri çıkarmış bir alman toplumu, nasıl olur da Hitler gibi bir delinin peşinden gitmişti? üstelik 20 milyondan fazla insanın ölmesine neden olduğu halde? Hitler “mühendis kafalı” olmalarıyla ünlü Almanlara ne yapmıştı? Onların mantıklarını nasıl “servis dışı” hale getirmişti?

            Aslında sorunun özü şuydu: Mantıklı insanların, toplumların mantıksız davranmaya başlamasına sebep olan neydi?

            Uzun süren araştırmalarla cevabın bazı parçaları keşfedildi, en önemli kavram “r-kompleks” denilen olguydu. Almanların beyninde “r-kompleks” denilen beyin bölgesi, baskın hale getirilmişti. r-kompleks, “sürüngen beyin bölgesi” demektir. Her insan beyinde bulunur. r kompleksle yönetmek, kitlelerin beynindeki “ilkel içgüdüleri aktive ederek, mantıklı düşünmeyi baskılamak” demektir.
Peki, bu tip liderlerin metodu neydi? sosyal psikoloji araştırmalarına göre, bir insanın beyinin r-kompleks seviyesine indirgemenin en iyi yollarından biri onu bir gruba dahil etmekti.

            İnsanları “biz ve onlar” diye ayırmaktı. iç bağları sıkı bir grup içindeki kişi “akıl ihalesi” yoluyla mantığını kullanmaktan vazgeçebiliyordu.

Bu amaçla kullanılan ikinci yol, kitleleri “korku kültüründe” yaşatmaktı. Aynı şekilde “dış düşmanlar” göstererek korkuya dayalı politik propaganda yapılarak da kitleler r-kompleks seviyesine indirilebiliyor. Bu siyasi stratejide 3-d çok önemlidir: (Düşman göster, Dayanışma duygusunu kışkırt, Düşündürme! sürekli çatışma çıkar) ki, taraftarların düşünemesinler! insanların mantığına değil içgüdülerine hitap et!

            Öyleyse kitleler bu tip “r kompleksli” liderlerde önderlerde  ne buluyorlar? En önemli açıklamalardan biri özdeşlik kurma psikolojisiydi. Kendi hayatında yenik, ezik, kompleksli kişiler, bu tür gücü ve otoriteyi temsil eden önderler üzerinden, kendilerini ezen kocalarından, patronlarından, üst sınıftan kendilerince intikam alıyorlardı.

            r-komplekse hitap eden liderlerin en büyük sırrı, kendisini bir “intikam aracı” olarak sunmalarıydı. Onlar hep; kaybedenlere oynayarak kazanıyorlardı!.

            Kimliklerini bir düşmana göre konumlandırıyorlardı. mesajları şöyleydi: “Ben de senin gibiyim ama senin olmadığın bir yerdeyim, oyunla bana güç ver, nefret ettiğin herkesin canını okuyayım!” bu tip liderler kolaylıkla iktidara gelebilirken, gidişlerinde büyük bedel öder ve ödetirler. bu tip liderler, toplumlar için  adeta bir zeka testidir”. Yorum sizlerin. Bu yazı ile herhangi bir  kurum  makam kişiler  kastedilmemektedir.

POLİTİKACILARIN SEVMEDİĞİ ŞARTI

            Politikacıların dinlemek istemedikleri  “ Kimseye etmem şikayet, ağlarım ben halime- titrerim mücrim gibi, baktıkça istikbalime”  mısraları ile başlayan  şarkının bestekarı, SARKİS Efendi’dir

AKLINIZDA BULUNSUN

            Öldükten sonra unutulmamak istemiyorsanız, ya okumaya değer  şeyler yazın, Ya da yazılmaya değer  şeyler yapınız.

 78 total views,  2 views today

Next Post

USLU; “durmak yok hizmete devam”

Keşan ilçesi Beyendik Belediye Başkanı  Nuran USLU Beldeye yaptığı hizmetler konusunda açıklamalarda bulunarak  şunları kaydetti; “Benim Görevde üçüncü yılım. Tabi göreve geldiğimizde beldemizin acil ihtiyaçlarını tespit ettik. İlköğretim okulu var iki tane. Biri beldemizin girişinde diğeri ise merkezde. 1. 2. 3. ve 4. sınıflar beldemizin girişindeki okulda,6. 7. ve 8. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp