Arena’da coşkulu toplantı

admin

fikri_yalin_koseYapıldığı illerde ilgi ile izlenen reyting oranı yüksek TV programları arasında ön sıralarda yer alan Ünlü gazeteci Uğur Dündar’ın ismi ile bütünleşen Arena yeni adıyla (Halk Arenası) programına ilgi büyüktü.

Lalezar Restoran bahçesini dolduran büyük bir kısmı programı ayakta izleyen vatandaşlar Arena programını başından sonuna kadar ilgi ile izledi. Halkın programa büyük ilgisi coşkulu karşılama alkışlar, program yapımcısı Uğur Dündar’ın da yüzüne güldürdü. Bu programda CHP’nin seçimde kullanacağı alkış sloganı da gündeme taşındı.

Eski Maliye Bakanı ve İzmir milletvekili adayı Zekeriya Temizel konuşmasında uzmanlık alanı olan ekonomik konulara ağırlık verdi Halkın geçim zorluğuna düşmesinin nedenlerini iktidarın bu konuda ihmallerini  örneklerle dile getirdi.

Bu alanda geçmişi ile başarılı bir örnek olan Zekeriya Temizel’in konuşmacı seçilmesi halkın kafasında bugüne kadar soru işareti yaratan  konulara açıklık getirmesi aydınlatılması  açsından önemli bir tercihti.

Yine parlamentoda yolsuzluklar ve hukuksuzluklar alanında çok deneyimli olan ve milletvekilliği süresince har zaman haksızlık ve yolsuzluk hukuksuzluk konularına karşı mücadelesi ile bilinen İstanbul Milletvekili ve 1. Sırada milletvekili adayı Aykut Erdoğdu gecede yaptığı konuşması da  Edirne  halkı tarafından gerçekten  ilgi ile izlendi. Edirne’deki Halk Arenasında en çok dikkat çeken ise Bugüne kadar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez İzmir’den bir Roman Milletvekili adayı olan Özcan Purçu oldu.  CHP İzmir Milletvekili adayı Türkiye genelinde romanların bugüne kadar çözümlenmeyen sorunları halk arasında gerekli ilgiyi görmemeleri ve  kendisinin yaşamı boyunca  karşılaştığı sorunların üstesinden gelmek için nasıl yılmadan mücadele verdiğini kapsayan konuşması oldu.

Halkımız kendine yakın gördüğü ve konuşması ile halk dili ile sorunları yansıtan konuşmacıları daha dikkatli dinliyor.

Edirne’de yapılan Halk Arenası programında bunu bir kez daha anladık. Program uzun süreli olması nedeniyle gönül istedi ki, Uğur Dündar’a Edirne’nin ana sorunlarının bir kısmı  yerine  nehir taşkınları, tarihi köprülerin aydınlatılması, tarıma yapılan desteğin azalması taşkınlar sonucu  milyonlarca dekar alanın sular altında olması, Su altında kalan tarlaların ekilmesinin çok zorlaşacağı , Ergene Nehrinin kirli suyunun Marmara denizine deşarj edilmesi  sırasında  denizin kirlenmesinin yanında  denize pompalanan  kirli su ile birlikte   Ergene nehrinin suyunun azalacağı yaz aylarında kuruyabileceği, bunun nehirden faydalanan halkın geçimini zorlaştıracağı, Edirne’nin Türkiye’de kanser vakalarının en çok görüldüğü  il olduğu, Çernobil faciasından Karadeniz bölgesi ile birlikte Trakya’nın da  en çok zarar gören  yöre olduğu anlatılabilirdi.Çünkü  bu tür programlar en çok  yapıldığı yörelerde izleniyor.

Onun için daha çok o bölgenin sorunlarının ön planda olması izleme oranını daha da  artırıyor.

Halk Arenası programında Uğur Dündar’a  bölgenin sorunlarının aktarılması hususunda yeterli kaynak aktarılmadığına tanık oldum. Kuşkusuz bu konuların bazılarını konuşmacılar satır başları ile de olsa  duyurdular. Bölgemizde tarlaların borç nedeniyle el değiştirdiği, devlet desteğinin Trakya’ya yeterince yapılmadığı gibi konular da önemli konulardı.

Böyle her kesimden halkın katıldığı programlarda yapılan konuşmalarda genellikle bilimsel ve üst tabakaya hitap edecek söylem yerine sıradan halkın konuştuğu herkesin anlayabileceği sözcüklerden oluşan sade dil kullanılması daha yararlı oluyor. Nitekim yapılan konuşmalarda bu tür konuşmayı yapan Romanların sorunlarının yanında ülkenin birlik ve beraberliğini savunan, romanların mücadelesini yansıtan, bunu halkın günlük konuşması ile söyleyen Romanların CHP İzmir Milletvekili Adayı Purçu oldu. Purçu bu tür konuşmaları sırasında halktan alkış aldı. Öyle sanıyorum ki, Purçu’nun burada verdiği mesajlar Roman vatandaşlarımızın arasında yankı bulacak.

Onlar da kendi sorunlarına sahip çıkmanın ancak Milletvekili adayı Özcan Purçu’nun yaptığı gibi kendi gayretleri ile başarabilme imkanına kavuşacak böylece özgüvene kavuşacaklar.

Bu bölgemizde ve ülkemizde önemli nüfusa sahip olan Romanlar açısından iyi bir gelişme olarak kabul edebiliriz.

Halkın programa ilgi göstermesi, insanlarımızı böyle halkın sorunlarının dile getirildiği programlara özlem duyduğunun göstergesini yansıttı.

Böyle programlarla bir kez daha Edirne’nin gündeme gelmesi bazı çevrelerin kulaklarının çınlatılmasının önemli olduğu kuşkusuz.

 156 total views,  5 views today

Next Post

Tema öğrencilerinin sertifika töreni yapıldı

Bahçeşehir Koleji Lise Genç TEMA öğrencilerinin ve öğretmenlerinin yeşil yaprak ve kurum sertifikası töreni gerçekleşti Edirne Tema Vakfı İl Temsilcisi Şirin Çoğal yaptığı açıklamada Bahçeşehir Koleji idareci, öğretmen ve öğrencilerine çevreye olan duyarlılıklarından dolayı teşekkür ettiğini belirterek; “ bu onurlu ve kutsal görevin gönüllü savunucuları arasında sizleri görmekten Edirne TEMA […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp