Armağan: “Kadın İşgücü Olmadan Ekonomik Kalkınma Sağlanamaz”

admin

Erkunt Traktör Sanayii A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan:

Kadın İşgücü Olmadan Ekonomik Kalkınma Sağlanamaz”

Kadının toplumdaki yerinin güçlendirilmesi için yıllardır emek veriyorum. Erkunt Traktör, otomotiv sektöründe bir ilke imza atarak, kadın mavi yaka çalışan istihdamını başlatmış bir şirkettir. Türkiye için çok önemli olan bu adımımız Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bir teşekkür belgesi ile de ödüllendirildi.

Türkiye’de nüfusun yarısı kadınlardan oluşuyor. Kadınların üretime ve sosyal hayata katılmadan ekonominin canlanması mümkün görünmüyor.

Bu konudaki çalışmalar bizim ülkemizde de Birleşmiş Milletler öncülüğünde yavaş ama ümit verici bir şekilde ilerliyor. Bu hassasiyette olan dostlarımızı UN Women’s Empowerment Principles imzacısı olmaya davet ediyorum. Ben ilk imzacılarındanım. Kadınlarla çalışmaktan çok memnunum. Traktör fabrikamızda kabin montaj hattımıza eleman alırken yapılacak işin hassasiyeti ve temizliği öne çıkınca, kadın mavi yaka alımına öncelik verdik. Bu otomotiv sektöründe bir ilktir ve sektöre bir mesajdır. Mavi yaka kadının sektörü ya da kaderi sadece tekstil olmamalı, otomotivde de neleri başarabileceğini görmeli, kendine güvenmelidir.

 

Burada tabii ki biz sanayicilere çok iş düşüyor. Biz de kırabilmeliyiz kalıpları, alışkanlıkları ve yeni ufuklara bakabilmeliyiz. Demeliyiz ki; toplumun yarısı kadın, o halde kadın iş gücü muhakkak değerlendirilmeli ve onlara da fırsat verilmeli. Bugün dünya ekonomisini önemli ölçüde etkileyen Çin, Güney Kore gibi dev ülkelerde kadınların iş gücüne yoğun katılımı çok dikkat çekici bir ortak noktadır. Ben Türkiye’ye inanıyorum, babaların – annelerin kız çocuklarını önce okutmak sonra çalışma hayatlarını desteklemek adına giderek daha olumlu adımlar atacaklarını görüyorum. Ve bunu desteklemek için yapılan her önemli çalışmanın içinde yer almaktan onur duyuyorum.

 

 72 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Genç Çitfçiler Derneği'nden Kadınlar Günü kutlaması

Edirne Genç Çiftçiler Derneği 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Edirne Merkez ve Havsa İlçesinde köyleri ziyaret ederek köylerdeki kadınların “Kadınlar Gününü” kutladı. Genç Çiftçiler Derneği Başkanı Egemen ILGIN beraberindeki Yönetim Kurulu Üyeleri Erdi YAVUZ ve Ferhat DENİZ ile Merkez Demirhanlı, Musabeyli ve Havsa Musulça Köylerini ziyaret ederek köylü kadınlarla […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp