ARSLAN, “lalapaşa gelişmeye hazır bir ilçedir”

admin

Lalapaşa AKP Parti ilçe Başkanı İsmail Arslan parti çalışmaları ve bölgedeki tarım sorunları ile ile ilgili olarak yaptığı açıklamada,  Lalapaşa İlçesinin günden güne gelişen doğal güzellikleri ile turistlerin ilgi alanına girecek bir ilçe konumuna geleceğini belirterek; “ Bölgemizde ayçiçeği hasadı başladı. Bu ürün bölgemizin en önemli ürünleri arasında yer almaktadır.

İSMAİL ARSLAN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bölgemizde bu ürünün verimi değişik dönüm başına 250 kiloya kadar yükseliyor. Sulanmayan kıraç yerlerimizdeki verim 80 kiloya kadar iniyor.

Şu anda ayçiçeğine verilen fiyat geçen yılın düzeyine dahi gelmedi. Beklentimiz bu fiyatın önümüzdeki günlerde yükseleceği yönünde. Şu anda ofisimiz devrede Ağustos ayının son haftasında kapanacak.

Bölgemiz ürünü ayçiçeklerde yağ oranı yüksek Lalapaşa bu yıl yeterli yağış almadığı için maalesef yıllık ürün bu yıl düşük.

Özellikle çiftçilerimizin kullandıkları tohumlara bir düzenleme getirilmeli. Buğdayda elliyi aşkın tohum çeşidi yine ayçiçeğinde de aynı oranda tohum çeşidi var. Bunlardan hangisinin bölgemiz koşullarına uyum sağlayacağı belirlenemiyor.

Bu konuda da bir standart getirilmesi gerekir. Tohum türleri azaltılmalı “ dedi.

İsmail Arslan, Lalapaşa hastanesinin şu anda açılışının yapılmadığını fakat faaliyette olduğunu 1.5 aydan bu yana bölge insanlarına sağlık hizmeti verdiğini belirterek; “ Hastanemiz insanlarımızın sağlığı açısından çok yararlı oldu. Böylece bölge halkımız  kendi ilçesinde tedavi olma imkanı buldu.

Hastanemizin imkânları önümüzdeki dönemde daha da artacak halkımız tedavi için Edirne’ye gitme eziyetinden kurtulmuş olacak. Bize bu imkânı sağlayanlara teşekkür ediyoruz.” Diyen Arslan bölgede faaliyetine son verilen yüksek okula değinerek, “ Lalapaşa ilçemizde  meslek yüksek okulu iki yıl süre ile eğitimini sürdürdü. Daha sonra kapatıldı. Öğrencilerin kalacağı mekan ve öğrencilere sosyal imkanlar bulunmada zorlandık, sonunda okul kapandı.

Biz önümüzdeki dönemde tekrar ilçemize meslek yüksek okulu getirmede kararlıyız. Bu yönde çalışmalarımız var. Milletvekilimiz Rafet Sezen’de sık sık bölgemize gelerek sorunlarımızla yakından ilgileniyor.  96 konutlu yeni TOKİ blokları tamamlandı, konutların çevre düzenlemeleri yapılıyor. Biz Lalapaşa AK Parti ilçe teşkilatı olarak bu konutlarda oturanlara gülfidanı hibe ettik.” Dedi.

Lalapaşa göledinin şu anda su toplama aşamasında olduğunu kaydeden Arslan, “  Doğanköy göledimiz ihale aşamasında. Dombay sulama göledimiz daha önce tamamlandı. İki yıldan bu yana hizmet veriyor. Diğer göletlerimizin yapılması için çabalarımız devam ediyor. Diye konuştu.

Arslan; “Bölgede turizmin gelişmesi için mahalli idarelerle birlikte çalışmaların sürdüğünü belirterek; “ Yeni yapılan göletlerimizin çevreleri ağaçlandırılıp yeni mesire alanları yaratmak istiyoruz. İlçemizin en büyük eksikliklerinden biri de insanların oturup dinlenebileceği bir yerin olmaması,  halkımız dere boylarında ve benzeri yerlerde piknik yapmak zorunda kalıyor.

Maalesef bugüne kadar halkımızın rahat piknik yapacağı yerler yapılmadı. Bu imkanların sağlanmasıyla ilçemiz insanı dahil başka ilçe ve köylerden de bölgemizin doğal güzelliklerinden yararlanmak isteyen insanlarımız bölgemize gelecektir.

Böylece Lalapaşa doğa turizmi açısından cazip bir ilçe haline gelecektir” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

 

 120 total views,  2 views today

Next Post

Çağtay YILMAZ; "hastanemize yeni bir hizmet sunuyoruz"

                    YILMAZ, “STANDARTLARI YÜKSEK BİR UZUNKÖPRÜ DEDİK KALİTESİ YÜKSEK HİZMET DEDİK” AK Parti Uzunköprü İlçe Başkanı Çağatay Yılmaz yaptığı açıklamada;”En önemlisi Uzunköprülülerimizin sağlığına, ihtiyacına yönelik bir ihtiyaçtır, kamuoyun beklentisi bu yöndedir diyerek talep takip ve kurumlarımızın da duyarlılığı ile T.C. sağlık […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp