Asgari Ücret Tespit Komisyonu Protesto Edildi

admin

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun asgari ücrete yüzde 3’lük artış belirlemesi Edirne’de protesto edildi. DİSK Trakya Bölge Temsilciliği, KESK Şubeler Platformu ve TMMOB Edirne İl Koordinasyon Kurulu, Saraçlar Caddesi’nde toplanarak asgari ücrete verilen zammı protesto etti.
Protestocu grup adına basın açıklamasını okuyan DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Arif Kuday, asgari ücretin sistematik bir biçimde siyasal iktidar eli ile sefalet ücreti seviyesinde tutulduğunu belirtti. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda devlet ve sermaye örgütü temsilcilerinin ağırlıkta olduğunu ifade eden Kuday, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
‘AÇLIK SINIRI 1061 TL’
“Araştırma enstitümüzün son hesaplarına göre açlık sınır Kasım 2012 itibariyle 1061 TL’ye ulaştı. Yoksulluk sınırı 3 bin 351 TL seviyesinde, evli eşi çalışmayan bir işçinin asgari geçim indirimi ile eline geçen ise yalnızca 773 TL’dir. Türkiye’de evini yeteri derecede ısıtamayanların, yeni bir elbise alamayanların oranı yüzde 36’dır. Bu da 21 milyon kişiye tekabül ediyor. Tatil yapamayanların oranı yüzde 87, yani 63 milyon kişi. İki günde bir et, tavuk, ya da balık içeren yemek yiyemeyenlerin oranı yüzde 60, yani 44 milyon kişi.

Bugün asgari ücret, işçinin ailesiyle sadece sağlıklı olarak beslenmesi için yapması gereken harcama ücretinin yüzde 70’i, insan onuruna yakışan bir ücretin ise sadece yüzde 22’sidir. Biz artık bu oyunun bozmanın vaktinin geldiğini düşünüyoruz.”
Basın açıklamasının ardından grup hükümet aleyhine sloganlar attıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

 184 total views,  2 views today

Next Post

Kakava Şenlikleri, Unesco'ya Hazırlanıyor

Edirne’de düzenlenen geleneksel Kakava Şenlikleri’nin Unesco Kültür Mirası Listesi’ne girmesi için çalışma başlatıldı. Edirne Kültür ve Turizm Müdürü İrfan Özcan, Edirne’de her yıl 5-6 Mayıs tarihlerinde kutlanan Kakava Şenlikleri’nin Unesco Kültür Mirası’na girmesi için çalışma başlattıklarını söyledi. Edirne’deki Hıdrellez ve Kakava Şenlikleri’nin diğer illerde yapılan şenliklere göre daha renkli olduğunu ifade eden Özcan, “Tunca Nehri, bu şenliklerin içinde […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp