Aşının önemi konusunda bilgilendirme

admin

IMG-20160429-WA0005

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Basın ve İletişim Birimi tarafından yapılan açıklamada; Uzunköprü Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Necdet Gencan’ın Aşının Önemi konusunda yaptığı bilgilendirmeye yer verildi.Dr.Necdet Gencan yaptığı sunumda Aşı konusuna değenerek; “İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri gibi mikropların hastalık yapma kudretlerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı zehirlerin etkisinin ortadan kaldırılarak sağlam kişilere verilmesi için geliştirilen biyolojik maddelere aşı denilmektedir.

Aşı ve Toplum Sağlığı

Aşıların sağladığı en büyük yarar toplum sağlığının devam ettirilmesidir. Aşılar öncelikle uygulandıkları kişileri hastalıktan korur ancak hastalıktan korunan kişiler mikropları diğer kişilere taşıyamayacağı için aşılanmamış kişilere de hastalığın geçişi engelleneceği için onlar da korunabilir.

Enfeksiyon hastalıklarının yarattığı bireysel hasar ve maliyet yanında kısa sürede büyük kitlelere ulaşması sonucu oluşturduğu etki çok daha büyük olmaktadır. Hastalığın oluşmasını önlemek her zaman tedavi etmekten çok daha kolay ve anlamlıdır. Hastalıklar zaman zaman hiçbir şekilde tedavi edilemeyecek sorunlara ve kalıcı hasarlara yol açtığı unutulmamalıdır.

Bebeklerde Aşı Neden Çok Önemlidir

Yeni doğmuş bebekler annelerinden aldıkları antikorlarla pek çok hastalığa karşı korunurlar. Ancak bu korunma sadece aylarla ölçülen bir süre devam eder ve azalarak kaybolur. Yeni doğanlar, boğmaca gibi bazı hastalıklara karşı anneden geçen antikorlara da sahip değildir.

Bebekler aşılanmazsa ve hastalığın mikrobu ile karşılaşırsa vücudu hastalıkla savaşacak kadar güçlü olmayabilir. Mikroorganizmalar günümüzde de halen dolaşmaktadır ancak bebekler aşılar sayesinde korunmakta ve bu sayede bu hastalıklar artık pek görülmemektedir.

Bir çocuğun aşılanması toplum bağışıklaması açısından da önem taşımaktadır. Aşılanmış çocuklar sayesinde mikrobun dolaşması ve yayılımı azalacak ve özellikle aşılanmamış olan çocuklar veya erişkinler veya aşı yaşı henüz gelmemiş minik bebekler (örneğin kızamık aşısı 9 ay-1 yaş civarında yapılır) veya tıbbi sebeplerden dolayı (örneğin lösemili çocuklar) aşılanamayanlar da korunacaktır. Aşılanan kişiler hastalık mikrobunu taşıyıp yaymayacağı için bu kişilere bulaşma riski de azalacaktır. Aşılama ile hastalığın görülme oranı azalabilir veya tamamen hastalık ortadan kalkabilir (örneğin çiçek hastalığında olduğu gibi)

Çocuklarda Aşı Takvimi

Aşıların uygulanacağı yaş grupları tesadüfen seçilmemektedir. Aşı yapılacak yaş, hastalıktan korunulması gereken ve aşıya en iyi cevabın alınacağı en erken yaş olarak belirlenmekte ve bu sonuçlara uzun yıllar süren klinik araştırmalar sonucunda ulaşılmaktadır. Konularında açıklamalarda bulundu.

 

 197 total views,  2 views today

Next Post

Faika Erkut Özel Eğitim İlkokulu yararına konser

Faika Erkut Özel Eğitim İlkokulu –Ortaokulu ve Meslek Eğitim Merkezi  Okul Aile Birliği tarafından Edirne Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu  Müdürlüğü Mimar Kemalettin  Salonunda  bir konser düzenlendi okulun Müzik Öğretmeni  YaşarÖzel yönetiminde Edirne Belediyesi  türk Halk Müziği  Topluluğunun Okul Aile  Birliği yararına düzenlediği  halk müziği konseri  müzikseverler tarafından […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp