Askeri Hastane Şehitliği törenle açıldı

admin

 

 

Askeri Hastane Şehitliği törenle açıldı (1)

 

 

 

 

 

 

Sarayakpınar  yolu 3 Kilometre mesafede Kemer Dere mevkiinde açılışı gerçekleşen Askeri Hastanesi şehitliğinin  açılış törenine  Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, T.Ü Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tugay Komutanı Tuğ. Gen. Hidayet Arı, Cumhuriyet Savcısı Muzaffer Savran, Büyükelçi  Murat Ahmet Yürük, Türk Şehitleri İmar Vakfı Üyesi Ali Muhittin Arel, Edirne Şehit Alileleri Derneği Başkanı  Ali Vardar, Başkan Yardımcısı Faruk Çiftçi Muharip Gaziler Derneği Başkanı İbrahim Çalış ile Türkiye’nin dört bir yöresinden şehit yakınları katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile Başlayan tören’in sunuluculuğunu yapan Kültür  Müdürlüğü’nde görevli  Sabahattin Bostancıoğlu  şiirleri ile  törene katılanlara duygulu anlar yaşattı.

Askeri Hastane Şehitliği törenle açıldı (11)

 

 

 

 

 

 

 

Törende söz alan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin bugün Edirne’de anlamlı bir gün yaşandığını belirterek  Yahya Kemal’in şiiri ile konuşmasını  şöyle sürdürdü; “ Burada yatan 52 bin şehidimiz şu anda bizleri izliyor. 9 ay önce yine böyle havada  başlattığımız şehitliğimizi tamamladık. Şehitlerimize önemli bir görevi yerine getirdik. Onların başında mezar taşları yoktu. Biz burada Türkiye’nin 2. Büyük şehitliğini gerçekleştirdik . Şehitlerimiz nur içinde yatsınlar” dedi.

Askeri Hastane Şehitliği törenle açıldı (8)

 

 

 

 

 

 

 

Törende söz alan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Şehitler anısına  yazılan bir şiirle başladığı konuşmasında daha sonra; “Şehit Aileleri Derneğimiz burada bir şehitlik yapmak istediklerini söyledi.  Yaptığımız incelemede  Askeri Hastane şehitliğinde 52 bin askerimizin yattığını belirledik. Bu yeri mezarlık olarak ilan ettik. Daha sonra gerekli  işlemleri yerine getirdik.

Askeri Hastane Şehitliği törenle açıldı (9)

 

 

 

 

 

 

 

Birlikte protokol imzaladık. Faruk Çiftçi arkadaşımız 52 bin şehidimizden 5005  şehidin isimlerini tespit etti” diyen Gürkan  daha  sonra  bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Türk şehitleri İmar Vakfı Üyesi Ali Muhittin Arel şehitliği yapımında katkı verenlere teşekkür ederek; “ Bu eserin yapılmasında kimi maddi katkıda kimi mesleki bilgileri ile kimi devlet imkanlarını yönlendirerek katkı yaptı. Ben destek verenlere teşekkürlerimi sunuyorum.  Bu eserin ortaya çıkmasında en büyük katkıyı sunan Edirne Şehit Aileleri Derneği Başkanı Ali Vardar Başkan Yardımcısı Faruk Çiftçi böyle anlamlı bir eserin ortaya çıkmasında  kendilerine destek verenlere  minnettar olduklarını ifade ettiler.

Askeri Hastane Şehitliği törenle açıldı (5)

 

 

 

 

 

 

 

Balkan Savaşı ve 1. Dünya  Savaşının Ramanya, Galiçya, Makedonya, ve Çanakkale cephelerindeki savaşta  yaralanarak, tedavi  amacıyla  Edirne Askeri hastanesine  getirilen  tedavileri sırasında  şehit olan 52 bin  kahraman Mehmetçiğe mezar oldu  şehit düşen 5005 Mehmetçiğin  kimlik bilgileri tescil edildi onların aziz hatıralarını yaşatmak amacıyla  Askeri Hastane şehitliği yapıldı.

Askeri Hastane Şehitliği törenle açıldı (10)

 

 

 

 

 

 

 

ŞEHİTLİK TARİHİ GÜNLERİ SİMGELİYOR

Şehitliğin yapımında ilginç tespitler var. Şehitlik girişinde 1363 m2 otopark Sırpsındığı Savaşı’nın tarihini hatırlatıyor.

Şehitlik Abidesi’nin yeri 1071 m2. Bu da Malazgirt savaşının tarihi oluyor. Şehitliğin girişindeki  üç kemerden oluşan tak ise Ecdadımızın üç kıtada at koşturduğunu  simgeliyor. Şehitlik içindeki 155 levhaya Edirne Savunmasının gününü hatırlatıyor. Buralara şehitlerin isimleri yazıldı. Şehitlikteki iki kuleden soldaki kule  Balkan şehitliğini  sağdaki ise 1. Dünya Savaşını simgeliyor. Sol kule yapımında kullanılan 1920 kilo demir TBMM’nin açılışını, Sağ kuledeki 1923  kilo demir ise  Cumhuriyetin kuruluşunu ve Mustafa kemal Atatürk’e vurgu yapıyor. Şehitlikteki 4 basamaklı merdiven ise Çanakkale, Galiçya, Romanya, Makedonya cephelerini hatırlatmış oluyor. Kulenin altında 8m2 çapında olan silindir  ise Kırım Savaşı’ndan  Kurtuluş Savaşı’na kadar geçen zamanda 8 savaşın olduğuna vurgu yapıyor yine kulenin altındaki 4m2 çapında olan  silindir  ise  Balkan Savaşı’nda dört devlete karşı  mücadeleyi simgeliyor. Kulenin  “H” harfi şeklinde oluşu şehitliğin Askeri Hastane olduğunu ifade ediyor.

 

 

 

 140 total views,  2 views today

Next Post

Karamışbuga “kanal açılması çözüm değil”

Edirne, Bosnaköy Muhtarı Recai Karamışbuga Edirne’nin sel felaketinden kurtulmak için önerilen Karaağaç kanılının soruna çözüm getirmeyeceğini belirterek şunları söyledi; “ Karaağaç mahallesinden açılması kararlaştırılan kanalın bu sorunu kökten çözeceği inancında değilim. Zira nehir yatağının önünde ve hudut bölgelerindeki adalar şu an mevcut. Burada yapılacak olan kanal projesi ile taşkınların önleneceği […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp