Askeri hastane şehitliğinin önemi

admin

fikri_yalin_koseHafta sonunda törenle açılışı gerçekleşen Edirne Askeri Hastane şehitliğinde duygulu anlar yaşandı. Göevli askerlerin o dönemdeki kıyafetleri ile yer alması. Yapılan konuşmalarda o acı günlerin bir daha hatırlatılması gerçekten görülmeye değerdi.

            Türkiye’nin en büyük şehitliği olan Çanakkale Şehitliğinin ardından en büyük şehitlik olan 5005 şehidimizin isimlerinin tespit edildiği onun onlarca kat oranında şehidimize mezar olan Edirne Askeri hastane şehitliği tarihi kent Edirne açısından önemli bir turizm merkezi olabilir. Edirne’nin tarihi dokusu ve Osmanlı devletinin son yıllarında yaşanan Balkan savaşının merkezinin Edirne olması nedeniyle Edirne bu şehitlik nedeniyle ülkemizin turizm merkezlerinden biri olabilir.

Bu konuda tüm kurum ve kuruluşların el ele vererek bu şehitliğin tanıtımına katkı sağlamalı şehitlik çevresinde yapılacak sosyal donatılar ile yurdumuzun dört bir yöresinden turistlerin bu kutsal abideyi ziyaret etmeleri sağlanabilir.

            Büyük fedakârlıklarla yapılan şehitlik tek başına buna yeterli olmayabilir. Çevresinde düzenleme yapılması çöplüğün kaldırılması ve Askeri Hastanenin yeniden yapılması söz konusu olmasa da bu alana hastanenin bir maketinin ve savaşlarla ilgili maketlerin konularak gelen ziyaretçilerin şehitlik ve Edirne hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanabilir. Bu arada şahitliğin yanında küçük de olsa savaş araçlarından ve o günün eşyalarından oluşan bir müze kurulabilir.

Şehitlikten bakıldığında Edirne ve Selimiye’nin çok güzel görüntüsü var. Şehitliğin çevresinde insanların oturup dinlenebileceği Edirne güzelliklerini izleyebileceği kafeterya benzeri bir yer açılabilir. Uluslar arası TEM yolu kenarında olan Askeri Hastane Şehitliği bu yoldan transit geçen yolcular için de ilgi odağı olabilir.

Tüm bunları yapmak için Edirne’de tüm odaların demokratik kuruluşların özel ve el resmi kurumların ele vermesi gerekir. Bu arada şehitliğin açılış törenindeki konuşmalarda yapılan yakınmaların da zamanlama açısından yersiz olduğu kanısındayım.

Oradaki konuşmacının bakanlık düzeyinde olan kişilerden( ne derece katkı yaptığı bilinmiyor)  övünçle söz ederken Edirne’nin bazı önemli kuruluşlarından sitem etmesinin yeri ve zamanı olmadığı kanısındayım. Şehitlik henüz bitmiş sayılmaz. Bundan sonra da yapılması gereken bir dizi hizmet var. Öyle sanıyorum ki,  bugün Askeri Hastane Şehitliğine katkı yapmadığı söylenen kuruluşlar bundan sonraki hizmetlerde katkı yaparak bu abidenin daha düzenli olmasını sağlayabilirler.

            Aslında bunu ona buna yaranmak için isimlerini kınamak ve zikretmek yerine hizmet yarışına dönüşmesini sağlamak gerekir. Törende itibar görmeyen o kurum temsilcileri gereken mesajı aldıklarını sanıyorum.

Onlar da bugüne kadar yaptıkları gibi Edirne açısından böyle önemli tesise gereken desteği bundan sonra sağlayacaklardır. Bu kurum yetkililerinin de kendilerine yönelik eleştiriler hakkında gerekli açıklamaları olacaktır.

            Aslında bu tür tartışmaların böyle tören açılışçılarında gündeme gelmemesi gerekir. Bu anıtın yapılması ile iş bitmiyor. Onun muhafazası gerekir. Bunu da Edirne’deki kurum ve kuruluşlarımız yapacaktır. Bundan konuşmacının adını saydığı yardım ve destek verdiğini söylediği yerlerin haberi dahi olmadan Edirneliler bu esere sahip çıkacak ve daha görkemli hale gelmesi için ele ele vereceklerdir.

Edirne Belediye’sinin, Türk Şehitleri İmar Vakfının, Şehit Aileleri

Derneğinin özveri ile çalışarak ortaya çıkardıkları bu kutsal abide Kentimiz açısından çok önem taşımaktadır. Bu eserin her alanda tanıtımını yaparak turistlerin gelmesini sağlamalıyız.

            Yurdumuzun dört bir yöresinden vatanın kurtuluşu için canlarını veren şehitlerimiz burada yatmaktadır. Bunların arasında kendi ilinden kendi köyünden olanlar, hatta komşuları da bulunmaktadır. Buraya gelip onlara dua etmek ve acı günleri hatırlayıp bugün huzur içinde yaşadığımız ülkenin ne zorluklarla kurulduğunu hatırlamak ve bunu hatırlatacak bir tarihi esere sahip olmak çok anlamlı.

Yeter ki bu önemli eserimize sahip çıkalım bir anlamda bunu turizm açısından değerlendirip Edirne’nin daha geniş kesimlere tanıtılmasına katkı yapalım. Bunun için ise hepimize görev düşüyor. Her Edirneli aslında fahri bir turizm elçisi gibi bu kentin tanıtımında hizmet üstlenmeli.

            Bunu sağladığımız takdirde.” Aman şuradan buradan yardım gelsin” diye yalvarmaya hiç gerek kalmayacak Edirne’ Balkanların en önemli turizme kenti olacaktır. Yeter ki bizler bu güzelliklerin farkına varalım. Derya içinde yüzüp onun farkında olmayan balık konumunda olmayalım.

 125 total views,  2 views today

Next Post

Edirne’den metal işçilerine destek

İnsanca yaşam, söz ve karar hakkı için direnen, 12 Eylül düzenini alaşağı eden metal işçilerinin onurlu mücadelesini desteklemek için Saraçlarda bir basın açıklaması yaptıklarını belirten Arif Kuday Disk Trakya Bölge Temsilciliği adına şunları söyledi. “Sınıf kardeşlerimiz metal işçilerinin önce Bursa’da çeşitli fabrikalarda özgüven ve kararlılıklarıyla başlattıkları direnişler yayılarak Kocaeli, Sakarya […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp