“Ata Kadınları Korosu” Prizren Türkülerini Seslendirdi

admin

Zübeyde Hanım Kosova Kadınlar Derneği üyelerinden oluşan ‘Ata Kadınları Korosu’, Edirne’de unutulmaz bir konser verdi. Edirne Valiliği’nin davetlisi olarak Edirne’ye gelen koro üyeleri, nihavent ve hüzzam makamlarındaki eserleriyle Prizren türkülerini seslendirdi.
Halk Eğitim Merkezi Mimar Kemaleddin Salonu’nda düzenlenen konsere; Edirne Valisi Hasan Duruer, Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, İl Jandarma Alay Komutanı Selman Kömürcü ve çok sayıda davetli katıldı.
Sunuculuğunu Murat Özden Uluç’un yaptığı konserin açılış konuşmasını gerçekleştiren Zübeyde Hanım Kosova Kadınlar Derneği Başkanı Birsen Gota, derneklerinin Kosova Prizren’de faaliyet gösterdiğini ve ‘en şerefli etkinliğimiz’ dediği ‘Ata Kadınları Korosu’nun 3 yıl önce kurulduğunu söyledi. Dernek olarak amaçlarının; din ve dillerini korumanın yanı sıra, kadınlar arasında dayanışmayı da sağlamak olduğunu ifade eden Gota, “Atatürkümüz tabii ki yaşıyor ama bizler onu daha da yaşatmak istiyoruz” dedi.
Gota’nın bu sözleri izleyicilerden büyük alkış aldı.
Şef Reşit İsmet ve Kosova’nın köklü derneklerinden olan ‘Doğru Yol Derneği’ müzisyenlerinin de eşliğiyle nihavent, hüzzam makamlarındaki eserler ve Prizren türkülerini seslendiren koro, katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi. Geceye konuk sanatçı olarak davet edilen Edirneli akordeon sanatçısı Evrim Kaşıkçı da, koroyla birlikte ‘Fadimem’, ‘Deryalar’, ‘Şefo’ ve ‘Bülbülüm Altın Kafeste’ türkülerini seslendirdi.
Program öncesinde Üsküplü Yahya Kemal’in, “Türkler bir deniz gibi Balkanlar’dan çekilmiş lakin tuzunu bırakmış. Bütün o topraklar hala Türklük kokuyor” sözlerine atıfta bulunan Kaşıkçı, “Çünkü bu kokunun sebebi olan kıymetli dostlarımız orada bizim kültürümüzü yaşatıyor. Benim her zaman ifade ettiğim gibi, kendi türkünü söylemezsen başkasının türküsünü söyletirler. Onlara kendi türkülerini, bizim türkülerimizi söyledikleri için canı gönülden teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.
Konserin sonunda Vali Hasan Duruer tarafından konuklara plaket takdim edildi. Kosovalı konuklar da Vali Duruer’e ve organizasyonda emeği geçenlere çeşitli hediyeler sundu.AW000454

 175 total views,  2 views today

Next Post

Gençlik Ve Spor İl Müdürünü Ziyaret Ettik

Edirne Ajans Haber Müdürü Fikri Yalın ve Spor Sorumlumuz Atilla Bilgin  Gençlik ve Spor İl Müdürü Serhat Ocak’ı makamında ziyaret etti.     Bu ziyaret sırasında  Bölge Müdürü  Ocak çalışmalar konusunda açıklamalarda bulundu. Ocak “ Müdürlüğümüz kapsamında  çok önemli projelerimiz var. Gençlerimize  rahat spor yapmak için imkanlar sağlıyoruz. Çalışmalarımız sadece Edirne […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp