19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında CHP Edirne İl Başkanlığı Atatürk Anıtına çiçek sundu. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 101’nci yıldönümü nedeniyle Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen Törene, CHP İl Edirne Başkanı Fevzi Pekcanlı, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Burak Güngörmedi, CHP Edirne İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu,CHP Gençlik Kolları Başkanı Korcan Tuna, meclis üyeleri ile partililer katıldı. Anıta Çelenk Sunulmasının ardından 1 Dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

“Birlikte olduğumuzu asla unutmayın.”
Günün anlam ve önemini belirten Konuşmayı İl Başkanı Fevzi Pekcanlı yaptı. Pekcanlı konuşmasında; “Bağımsızlık ve Özgürlük mücadelemizin meşalesinin yakıldığı 19 Mayıs 1919 tarihinin 101. Yılında Cumhuriyetimizin yılmaz bekçileri olma, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet değerlerine, devrimlerine, bağımsızlığa geleceğine sahip çıkma , Ulusumuzun çağdaş değerlerle donatılmış bütün kalelerini savunma, karanlık zihniyetlerin eğitim, demokrasi, adalet, çağdaşlığa zarar verecek işgallerine ve ülkemizin her karışında önümüze konulan zorluklara göğüs germeye devam edeceğiz”Atatürk, gençliğin önemini ilk kavrayan lider olarak; “Milletin bağrından temiz bir nesil yetişiyor. Bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkamda kalmayacak.” Diyerek Kurtuluş Savaşının başlangıç tarihi olan 19 Mayıs’ı gençlere armağan etmiştir.

Sevgili gençler, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın, 101. Yıl Dönümünde, daha aydınlık, daha adil, daha demokrat ve daha özgür Türkiye için, her zaman sizlerle sonuna kadar birlikte olduğumuzu asla unutmayın.

Gençlerimizin, ülkemizi içinden geçtiği karanlık süreçten, Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığını takip ederek ve 19 Mayıs ruhu ile hareket ederek bu karanlık süreçten çıkaracağına eminiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin bu önemli gününde, başta Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşları olmak üzere, vatan savunması için, ekmek parası için, özgürlük, demokrasi, hak ve adalet için yaşamlarını yitiren genç kardeşlerimizi minnetle anıyor ve aziz ruhlarının önünde saygı ile eğiliyorum. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.”dedi.


“19 Mayıs, bir milletin bağımsızlık ve özgürlük aşkının en somut örneğidir”

Daha sonra konuşan CHP Edirne Gençlik Kolları Başkanı Korcan Tuna; “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın bir milletin bağımsızlık ve özgürlük aşkının en somut örneğidir. 101’nci yılını kutladığımız bu coşku, bu yıl koronavirüs tedbirleri kapsamında meydanlarda yaşanamasa da bu pandemi süreci, içimizdeki heyecan ve gurura engel değildir. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın resmi bir bayram olarak kabul edilmesi, diğer bayramların süreçlerinden daha farklı olmakla birlikte bugünün ulusal anlamda kutlanan bir bayram olarak kabul edilmesi sürecinde başta milletin kendisi olmak üzere birçok farklı unsur rol oynamıştır. CHP’ye bağlı olarak çalışan Türk Spor Kurumu’nun 1936 yılında yaptığı genel kongresinde 19 Mayıs tarihinin Spor ve Gençlik Bayramı olarak kabul edilmesinin Cumhuriyet Halk Partisi’ne teklif edilmesi kararı sonrası parti yönetimi tarafından kabul edilen bu öneri, 19 Mayıs’ın sporla özdeşleştirilip bayram olarak kutlanmasında belirleyici bir rol oynamıştır” dedi.