Ata’mızın Edirne’ye gelişinin 84. yılı

admin

fikri_yalin_koseUlu Önder Atatürk’ün Edirne’ye gelişinin 84. Yılı yine Edirne Belediye Başkanlığı önderliğinde Atamızın geliş günü olan 21 Aralık Pazar günü çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Böylece Edirnelilerin Atasına olan sevgi ve bağlılığı kez daha kanıtlanacak. Edirnelilerin Mustafa Kemal Atatürk’e bağlılığı çok eski yıllara dayanır.

Kendi topraklarında yetişen gök mavisi gözleriyle kendilerine benzeyen bu değerli önderi Edirne halkı her zaman bağrına basmıştır.

Bugün Edirne Belediyesinin çevresindeki duvarlarda Atatürk’ün Edirne’ye gelişini gösteren resimleri görürsünüz, buradan geçen insanlarımız duvarlardaki resimlere bakarak Edirnelilerin Atatürk’ü ne kadar sevdiğini, bağrına bastığına tanık olurlar.

Mustafa Kemal Atatürk yaşamı süresince Edirne’yi üç kez ziyaret etti.

Mustafa Kemal’in İlk ziyareti 1913 yılında, rütbesi binbaşı iken gerçekleşti. Atatürk bu gelişinde, bugünkü Edirne merkez Kaleiçi semtindeki İstiklal Okulu yanında bulunan Sarı Pavyon denilen yerde 20 gün süre ile kaldı ve 10 Ağustos 1913 günü başka bir görev nedeniyle Edirne’den ayrıldı. Mustafa Kemal bu süre zarfında Edirnelilerin büyük sevgisini kazandı.

            Atatürk’ün Edirne’ye ikinci gelişi ise Çanakkale Savaşı sonrasında gerçekleşti. Bu savaşta büyük başarı kazanıp, Anafartalar Kahramanı olan bu başarısı nedeniyle üç terfi birden alan Albay Mustafa Kemal 1916 yılında Edirne’ye 16. Kolordu Komutanı olarak ziyaret etti.

Mustafa Kemal bu ikinci ziyareti süresince çalışmalarını bugünkü Tümen Karargâhı’nda sürdürdü.

Mustafa Kemal bu ziyareti sonrası 25 Aralık günü Edirnelilerin yoğun sevgi gösterileri arasında ve törenle Edirne’den doğu cephesine uğurlandı.

            Mustafa Kemal Atatürk’ün Edirne’ye son gelişi Cumhurbaşkanı olarak, 21 Aralık 1930 günü gerçekleşti. Atatürk bu gelişinde üç gün Edirne’de kaldı.  Bu süre zarfında çalışmalarını Belediye Meclisi salonunda sürdürdü. Bu çalışmaları sırasında Edirnelilerle çeşitli görüşmeler yaptı, halkın sorunlarını dinledi.

            Bugün Belediye binasının ikinci katında bulunan Atatürk Odası’nda arkadaşları ile toplanarak ülke ve bölge sorunlarını görüştü.

Mustafa Kemal bu ziyareti sırasında Selimiye Camisi’ni ziyaret etti, ziyaretinin son gününde Menemen’de meydana gelen gerici ayaklanması nedeniyle hüzünlü bir şekilde Edirne’den ayrıldı. Ata’mızın Edirne’ye olan sevgisini Edirneliler de karşılıksız bırakmadı.

Önderini her zaman bağrına bastı. Bugün Atatürk Odası olarak kullanılan yer, Edirne’de en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. Her yaştan insanımız, Atatürk Odasını ziyaret etmeyi ihmal etmez. Edirneliler Atasına sevgisini hiçbir zaman ihmal etmemiş, ona ve Cumhuriyet ilkelerine bağlılığını her zaman her sevginin üzerinde tutmuşlardır.

Atamızın Edirne’ye gelişinin 84. Yılında da Edirne Belediyesi önderliğinde yine bir dizi etkinlik yapılacak. Bir kez daha Ulu Önder’e bağlılık, kendisinİ seven ve sevmeyen herkese duyurulacak.

            Atatürk sevgisinin bazı çevrelerce zedelenmek istendiği bir dönemde,  Cumhuriyetimizin kuruluşunun ve ülkenin bağımsızlığa kavuşmasına sağlayan kurtuluş Savaşı Önderlerine olan sevginin kanıtlanması gençlerin atasına sevgisinin bir kez daha kanıtlanması büyük önem taşıyor.

Ülkelerde Atatürk gibi önderler kolay yetişmiyor. Atamız da son yüz yılın yetiştirdiği önderlerin en önde geleni.

            Onun başarılarını bu ülke insanlarının kalbinde yer alan sevgisini hiçbir güç engelleyemez. Bu ülkenin kurtuluş savaşının ne güç koşullarda kazanıldığını bu dönemde iç ve dış düşmanlarla nasıl mücadele verildiğini Ülkenin birlik ve beraberliğinden yana olan herkes biliyor.

                      ÖZLÜ SÖZLER

            Toprak gibi olmalısın ! Ezildikçe sertleşmelisin. Seni ezenler sana muhtaç kalmalı, hayatı sende bulmalı.

                        Can YÜCEL

 24 total views,  2 views today

Next Post

Prof. Dr. Ahmet Günşen gazetemizi ziyaret etti

T.Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanlığına atanan Prof. Dr. Ahmet Günşen, Gazetemizi ziyaret etti. Edebiyat Fakültesi Dekanlığına yeni atandığını belirten Günşen  şunları kaydetti, “ Şu anda Dekan Vekiliyim. Karar YÖK’ten geliyor. Bu görevi bize layık gören rektörümüz Prof. Dr. Yener  Yörük’e teşekkür ederim. İnşallah onun güvenine layık oluruz. Bize inananları mahcup etmeden […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp