ATAMIZIN EDİRNE’YE SON GELİŞİ

admin

fikri_yalin_kose

Ulu Önder Atatürk Rumeli topraklarında doğup büyüdüğü için bu topraklara özel bir ilgisi ve sevgisi vardı.

Duruşu konuşması gelenek ve görenekleri ve özellikle mavi gözleri ile bölgemizin insanının örneğini temsil ediyordu.

Atatürk Cumhurbaşkanı olmadan önce de asker ve sivil olarak Edirne’ye geldi. Bölgenin sorunları ile ilgilendi.

Edirne halkı da atasına her zaman sahip çıktı,bağrına bastı.her seferinde Edirnelilerden büyük sevgi gördü,buradan mutlu ayrıldı.

Son gelişi olan 21 Kasım 1930 tarihli gezisinde Trakya turunun son durağı olarak Edirne’ye geldi. Daha önceleri olduğu gibi yine mutluydu. Çevresindekilerle sohbet ediyor şakalaşıyor askerlik anılarını anlatıyordu.

atatürk-edirne-gelişi

Ülkede yaşanan sıkıntıları rejime karşı ayaklanmalardan yaşadığı sıkıntıları Edirne’ye geldiğinde unutmuş görünüyordu.

Edirne’den acı bir olay nedeniyle ayrıldığı 21 Kasım gününe kadar Edirne Belediyesinde kendisine ayrılan odada yattı, ve belediye meclis odasında konuklarını kabul etti,dertlerini dinledi.Edirneliler atasının yanından ayrılmak istemiyordu.Şehir içinde yaptığı gezilerde binlerce kişi kendisini izliyor sevgi gösterisinde bulunuyordu.

Bu seyahati sırasında Camilerimizi de ziyaret etti,din görevlilerine camilerdeki yazılar hakkında sorular sordu.

26 Temmuz 1930 günü Edirne’ye büyük zarar veren kasırga başta Selimiye olmak üzere camilerde büyük hasar yapmıştı.

Bunu gören Mustafa Kemal Atatürk Bayındırlık ve Vakıflar Müdürünü yanına çağırarak üç gün içinde Edirne’nin camilerinde hasar tespiti yapılmasını, sonucun kendisine bildirilmesini ister. Kısa zamanda hasar tespiti yapılarak camiler onarılır.

Atatürk ayrım yapmaksızın tarihi eserlere sahip çıkıyordu.

Bugün Edirne Belediyesinin dış duvarlarındaki resimlere baktığımızda Edirnelilerin atasına nasıl sahip çıktığını görürüz. Onun için Edirnelilerde Atatürk sevgisi o günlerden bu yana eksilmeden devam ediyor. Bugün Atatürk dendiğinde her yaşta olan insanımızın gözleri parlar yüzü güler. Atasının aleyhinde konuşulmasına hakaret edilmesine hiçbir Edirneli izin vermez.

O acı olay olmasaydı Atatürk belki de Edirne’de uzun süre kalacak kentin sorunları ile ilgilenecekti. O günlerde Menemen’de meydana gelen Kubilay’ın şehit edilmesi ile sonuçlanan ayaklanma Atatürk’ü ziyadesiyle üzdü.

Yetkililere bu gerici ayaklanmanın farillerinin kısa sürede bulunup hak ettikleri cezanın verilmesini istedi. Bu olayın ardından sevinçle Edirne’ye gelen huzur bulan Atatürk Kubilay’ı olayı nedeniyle üzüntülü bir şekilde Edirne’den ayrılmak zorunda kaldı.

Atatürk’e bir daha Edirne’ye gelmek nasip olmadı.Ülkenin içinde devam eden sorunlar, Devrimlerine karşı ayaklanmalar, Atamızı yıprattı.

Ülkemize daha çok hizmeti olabileceği çağda genç yaşında aramızdan ayrıldı. Böyle bir günün yıldönümündeyiz. Atanın Edirne’ye gelişi yine bilinen törenlerle kutlanacak. Nutuklar atılacak.Ataya bağlılık dile getirilecek.Atamızın kaldığı oda ziyaret edilecek.Bunlar yıllardır tekrarlanan ayni sizlerin tekrarlandığı törenler. Bu sevgi her ne kadar unutturulmak ve o dönemin hizmetleri yok sayılmak istense

de Halkımızın ataya olan bağlılığı ve sevgisi hiçbir sevgi ile ölçülmeyecek kadar köklü ve kalıcı bir sevgidir.Atamızın Edirne’ye gelişinin 83. Yılında Ulu önderimizi bir kez daha rahmetle ve özlemle anıyoruz.

VEKİLLERE BİR KIYAK DAHA

Bundan böyle milletvekillerimiz, eski milletvekilleri ve yakınları Fakülte hastanelerinde tedavileri sırasında. Profesör ve dekanlar tarafından tedavi olmaları durumunda kendilerinden hiçbir ücret alınmayacak. Bu tedavileri süresince istedikleri kadar özel yataklarda yatacak onun için de ücret talep edilmeyecek.

Diğer yandan vekillerin asili olan halkımız hastanelere tedavi için gittiğinde eli cebinden çıkmayacak. Her servise gittiğinde para ödemeye devam edecek. Sağlıkta sosyal hizmet halka başka vekile başka olmaya devam edecek. Bunu da yadırgamamak gerekir.Vekillerimize ölünceye dek sülalesi ile bakmak görevimiz değil mi ?

 415 total views,  2 views today

Next Post

20 KASIM 2013 DÜNYA KOAH GÜNÜ

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Edirne Halk Sağlığı Müdürlüğünce yapılan açıklamaya göre; “KOAH (Kronik (Müzmin) Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığı) nefes yollarında mikrobik olmayan bir iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığıdır. KOAH oluşumunda en önemli risk faktörleri tütün kullanımı, ev içi hava kirliliği (özellikle evlerde […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp