ATATÜRK SEVDİĞİ TÜRKÜLERLE ANILDI

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Atanın Edirne’ye gelişinin 83. yıldönümü nedeniyle Halk Eğitim Merkezi Salonunda bir konser düzenlendi. Dernek üyeleri,ile az sayıda vatandaşın katıldı. Atatürk’ün sevdiği şarkı ve türkülerden oluşan konserde Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şube Başkanı Ahmet Yürük konser öncesi yaptığı konuşmada katılımcıları teşekkür etti.

atatürk-ün-sevdiği-şarkılar-konseri

Yürük, konuşmasında Atatürk’ün Edirne’ye ilk kez 1909 yılında kolağası görevinde iken geldiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü; “Atamızın Edirne’ye ikinci gelişi 21 Temmuz 1913 ‘de Edirne’nin Bulgarlardan geri alındığı gün kentimize ilk girenler arasındadır. Mustafa Kemal Atatürk Edirne’de Kaleiçi’nde bugünkü adıyla İnönü Caddesi üzerinde İstiklal Okulu yakınındaki Sarı Pansiyon’da 20 gün kalmış, 10 Ağustos 1913’de Edirne’den ayrılmıştır. Çanakkale’de kazandığı zafer üzerine, 3 terfi birden kazanan Albay Mustafa Kemal kolordu merkezi olan Edirne’ye 16. Kolordu Komutanı olarak ikinci kez geldi.

atatürk-ün-sevdiği-şarkılar-konseri1

Atamız Edirne’de Osmanlı tarihinde bir komutana gösterilmeyen olağanüstü bir ilgi ile karşılandı. Atatürk 1916 yılında Edirne’ye gelişinde çalışmalarını o günün müşirlik dairesi olan şu anda Tümen Karargâhı’nda sürdürdü. Bu gelişende Edirne’de 1,5 ay kalan 16. Kolordu Komutanı Mustafa Kemal, İskender köylü Plevneli Mahmut Ağa’nın evinde kaldı. Atamız Edirne’ye son kez 21 Aralık 1930 tarihinde geldi.

atatürk-ün-sevdiği-şarkılar-konseri2

Ulu Önderin Edirne ye geleceğini duyan Edirne halkı havanın çok soğuk olmasına karşın, kadını, erkeği,yaşlısı genci ile yollara döküldü. Onu görenler daha sonraki yıllarında bu heyecanlarını torunlarına çocuklarına anlattılar.

atatürk-ün-sevdiği-şarkılar-konseri3

Bugün de bizler ayni heyecanı yaşıyoruz. Atamızın Edirne’ye gelişinde kaldığı odanın bugün ziyaretçilerle dolup taştığını bu coşku ve heyecanın bugünde yaşandığını görüyoruz. Ata’yı hiçbir zaman kalbimizden çıkarmayacağız. Ata’mıza dil uzatanlara tepki göstereceğiz. Kendisini şükran ve minnetle yad ediyoruz.

atatürk-ün-sevdiği-şarkılar-konseri4

26 Temmuz 1030 tarihinde Edirne’yi alt üst eden kasırgada Selimiye camisi ile birlikte kentimizde birçok cami hasar görmüştü, birçoğunun minaresi yıkılmıştı. Atatürk Edirne’ye gelişinde Üç Şerefeli Cami’si ve Selimiye’yi ziyaret etti. Atamız Selimiye Cami’sinde Edirne’nin önemine ve Sinan’ın ustalık eseri konusunda bilgi verir. Bu arada yanında bulunan Bayındırlık ve Vakıflar Müdürlerine hitap ederek, başta Selimiye olmak üzere Edirne’de hasar gören camilerin onarılmasını ister. Kısa sürede camiler onarılır. Atatürk Edirne Belediye Meclis Salonu’nda toplantı yaparken. Menemen’de yaşanan acı olayları öğrenir.

atatürk-ün-sevdiği-şarkılar-konseri5

İçişleri Bakanı Şükrü Kaya Eniştesi olan Edirne Valisi Emin Bey ile birlikte olduğu sırada bir subay elindeki telgrafla Atanın yanına gelir. Telgrafı Atatürk’e uzattı, Ata telgrafı okuduğunda yüz hatları değişti. Atatürk elini masaya vurarak; ayağa kalkıp toplanan halka “ Arkadaşlar Menemen’de mürteciler ve Nakşiler benim Kubilay adlı subayımı şehit etmişlerdir. Bunu yapan suçlular derhal bulunsun” emrini verir.Kubilay’ı bir kez daha rahmetle anıyoruz.Bu acı olayın ardından 25 Aralık 1930 günü Atatürk Edirne’den ayrılı” dedi.Konuşmanın ardından yapılan konserde Ata’nın sevdiği türküleri ile Atatürk bir kez daha saygı ile anıldı.

atatürk-ün-sevdiği-şarkılar-konseri-edirne1

 

 

 

 

 

 

 253 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Ajans Medya Grubu Yeni binasında

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Edirne’de basın sektöründe emin adımlarla yeniliklere imza atan Edirne Ajans Yeni binasında hizmet vermeye başladı. 1 Kasım 2009 Yılında kurulan Edirne Ajans Basın ve Yayıncılık Hizmetleri Ltd. Şti. Ayşekadın semti Demir İş Merkezinde bulunan eski yerinden ayrıldı. Konuyla ilgili bir […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp