Atatürk’ün cevap veremediği soru

admin

fikri_yalin_koseMustafa Kemal Atatürk çıktığı bir yurt gezisinde yolu Mersin’e düşer yaptığı gezi sırasında merak ederek yanındakiler sorar:

– Bu köşk kimin?

 -Kirkor’un

-Ya şu koca bina kimin?

-Yorgo’nun

– ya şu modern bina kimin malı?

– Salomon’un

Atatürk sorularını tekrarlayıp Mersin’deki güzel yapıların kimlere ait olduğunu sordukça, tamamının yabancı uyruklulara ait olduğunu öğrenince sinirlenerek, kendisini izleyen vatandaşlara dönerek; “ Onlar bu binaları yaparken bu güzellikleri yaratırken sizler neredeydiniz” diye sorar.

Kendisini izleyenlerin arasından yaşlı aksakallı bir vatandaşın sesi duyulur.

            “Paşam bu binalar yapılırken biz Yemen’de Trablusgarp’ta Balkanlarda, Galiçya’da Çanakkale’de ülkemizi kurtarmak için düşmanlarla savaşıyorduk ”diye cevap verir.

Atatürk bu sözler karşısında kendisine cevap veren vatandaşın haklılığını kabul ederek susar.  Türklerin’ yedi cephede savaşırken bazı kişiler evlerinde rahat yaşamını sürdürüyordu.

Atatürk daha sonraki konuşmasında “hayatta tek cevap veremediğim insan Mersin’deki yaşlı ve aksakallı ihtiyar oldu” diye belirtmiş.

Atatürk bugün sağ olsa yine vatandaşlara benzer soruları yöneltip.

-Sizlerin alın teri ile yapılan bu şeker fabrikası kimin?

-İsrail’in

-Tekel fabrikaları kimin?

-İsrail’in

-Sümerbank’ın sahibi kim?

-İngilizler.

-SEKA tesisleri kimin?

-Yunanlıların.

-PETKİM kimin malı?

-Amerikalıların malı

-TÜPRAŞ kimin malı?

-Amerikalıların

-Telekom’un sahibi kim?

 -Amerikalılar

-Limanlarımız kimin denetiminde?

-Yunanistan’ın

Bu liste sayfalar dolusu devam eder. Halkın ortak malı, alın teri tesislerin satıldığını duyan Atatürk’e vatandaşlar acaba ne cevap verebilirdi.

Göğsünü gere gere Mersin’deki aksakallı vatandaşın cevabını verecek bir babayiğit çıkar mıydı?

Bu tesisler satılırken siz neredeydiniz dediğinde öyle sanıyorum ki;

Atamız üzüntü ile”sevgili halkım biz bu tesirsileri halkınızın kıt imkânlarından alınan vergiler ile yaptık. Bir yandan Osmanlı borçlarını ödedik, diğer yandan bu devlet kuruluşlarını yaparak halkımıza iş imkânı sağladık. Bugün ülkede savaş olmadığına göre, halkın ortak malı olan bu tesisler yabancılara satılırken sizler neredeydiniz?

Ülkenin geleceğini emanet ettiğim,  büyük güven duyduğum gençlerimiz bu kuruluşlara neden sahip çıkmadınız” demiş olsa Atamıza ne cevap verebilir, utanacak duruma düşmez miyiz?

ALPULLU SEKER FABRİKASI DA SATILIYOR

Trakya’nın, Cumhuriyetin kuruluş yıllarında ilk devlet kuruluşlarından biri Türkiye’de kurulan ilk şeker fabrikalarının arasında yer alan Alpullu Şeker Fabrikası da elden gidiyor. Bugüne kadar on binlerce kişiye iş imkânı sağlayan, küçük bir yerleşim alanı olan Alpullu’yu sosyal, kültürel ve sportif tesisleri ile modern bir ilçe hale gelmesini sağlayan Alpullu Şeker fabrikası özelleştirmeye kurban edildi.

Bu özelleştirme ile aynı zamanda bölge insanının önemli geçim kaynaklarından olan pancar ekiciliği de darbe aldı. Evlerimizde Alpullu Şeker Fabrikasının kendi bölge ürünü olan kaliteli pancar şekerinin yerini de ne derece sağlıklı olduğu tartışılan başka ürünlerden elde edilen şeker alacak. Eski günleri hatırlayanlar bilirler şu andaki Alpullu Şeker Fabrikası ve çevresini gördükçe insanın içi sızlıyor. Devletimizin en önemli tesisleri satılıyor. Biz ise “özelleşiyor ve iyi oluyor” diye alkış tutuyoruz. Aslında öyle mi, çok yazık…

 138 total views,  2 views today

Next Post

Askeri Hastane Şehitliği törenle açıldı

                Sarayakpınar  yolu 3 Kilometre mesafede Kemer Dere mevkiinde açılışı gerçekleşen Askeri Hastanesi şehitliğinin  açılış törenine  Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, T.Ü Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tugay Komutanı Tuğ. Gen. Hidayet Arı, Cumhuriyet Savcısı Muzaffer Savran, Büyükelçi  Murat […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp