Atatürk’ün mirası Efsane fabrika Alpullu Şeker Fabrikası üretime geçti

admin

Babaeski İlçesi’ne bağlı Alpullu Beldesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün 1926 yılında kurdurduğu Alpullu Şeker Fabrikası,  4 yıl aradan sonra yeniden pancar alımına ve şeker üretimine başladı.

 

 

 

 

 

 

 

Açılış törenine gelen yüzlerce vatandaşın hep bir ağızdan söylediği İzmir Marşı’yla üretim başladı. Alpullu Seker fabrikası açılış töreninde Lüleburgaz Ertuğrul Köyü Cumhuriyet kadınları korosunun program dışı gösterisi ilgi ile izlendi. Cumhuriyet Kadın Korosunun söylediği İzmir Marşı büyük beğeni topladı.

 

 

 

 

 

 

Türkiye’nin ilk şeker üreten Fabrikası olan Alpullu Şeker Fabrikasında 350 kişinin çalışacağı ifade edildi.

Fabrika önünde düzenlenen açılış töreninde ilk olarak 1926 yılında fabrikayı kuran Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına saygı duruşunda bulunulup ardından istiklal marşı okundu. Törende açılış konuşmasını yapan Fabrika Müdürü Abdullah Kalenderoğlu, fabrikanın 4 yıldır, yeterli pancar üretilemediği için kapalı olduğunu ifade ederek sözlerine şöyle devam etti, “ Fabrikamız çalışmadığı süre içerisinde bölgede topladığımız pancarları 1 sene boyunca Susurluk’a, daha sonra da 3 sene kadar da Eskişehir’e göndermek zorunda kaldık. 2016 yılında şeker şirketi olarak 80 milyon lira zarar ettik. Bunun 19 milyon lirası Alpullu Şeker Fabrikasının dı. Genel Müdürümüz bize dedi ki “zarar etseniz bile çalışacaksınız.” Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu fabrika hepimizin. Fabrikamızın çalışmasını istiyoruz ve buraya bu fabrikayı çalıştırmak için geldik.” Dedi.

Üretim kapasitesi düşük olduğu için yaklaşık olarak 4 yıldır kapalı olan fabrikanın açılışı bölge çiftçisine büyük sevinç yaşattı. Yeni alınan teknoloji harikası makinelerle üretime start veren fabrika’da Bölge genelinde toplam 104 köyde ikamet eden 1175 çiftçiden 150 bin ton şeker alınacağı açıklandı.

Törene katılan CHP Edirne Milletvekili ve CHP Genel Başkan Baş Danışmanı Okan Gaytancıoğlu gazetemize yaptığı açıklamada, “Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün direktifiyle 1926’da ülkenin şeker ihtiyacını karşılamak amacıyla üretime başlayan Alpullu Şeker Fabrikası 92. yılında 4 yıl aradan sonra tekrar şeker pancarı alımına başladı. AKP’nin yanlış tarım politikalarıyla üretimleri durmuş olan şeker fabrikalarımızı yeniden üretime geçireceğiz. Çiftçimizin yüzünü yeniden güldüreceğiz.” Dedi.

 

Açılış töreninde konuşan Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi, 104 köyden bin 175 çiftçinin 19 bin dekarlık alanda 130 bin ton pancar üretimi gerçekleştirerek fabrikanın yeniden üretime başladığını söyledi.

Fabrikanın 4 yıl aradan sonra yeniden üretime geçmesinden heyecan duyduklarını belirten Çiftçi, fabrikanın açılması için gerekli üretimin çiftçiler tarafından karşılandığını vurguladı. Çiftçilerin üretimlerini artıracaklarına inandıklarını aktaran Çiftçi, üretim arttırılması ile fabrikanın daha güçlü çalışacağına işaret etti. Fabrikanın açılmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Çiftçi, ”Fabrikamızda 130 bin ton şeker pancarından 12 bin ton şeker, 30 bin ton pusa ile yaklaşık 6 bin ton da melas üretilerek Türkiye ekonomisine kazandırılacak. Bunun ekonomik getirisi de 100 milyondur. Bu bölgemiz için gerçekten çok önemlidir.” diye konuştu.

 

 

 

 

 159 total views,  2 views today

Next Post

Gazeteci Mehmet Şenol’un mutlu günü

Edirne Haber Gazetesi sorumlu yazı işleri Müdürü Mehmet ve Nalan Şenol çiftinin kızı dünyaya geldi. 6 yıl önce Saygın ismini verdikleri erkek çocuğu ile ilk mutluluğu yaşan Şenol çiftinin Özel Ekol Hastanesi’nde Tanem ismini verdikleri bir kız çocuğu dünyada geldi. Tecrübeli Gazeteci, sosyal medya üzerinden ailenin yeni üyesi Tanem’in de […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp