Atık su konusunda bilgilendirme toplantısı yapıldı

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Belediye Meclis Salonunda yapılan toplantıda kirişhane Paşaçayırı semtinde kurulacak Edirne Atık Su Arıtma Tesisi projesi hakkında bilgi verildi.

atık-su-ertuğrul-tanrıkulu

Halka duyuru yapılmasına karşın çok az sayıda vatandaşın katıldığı toplantıda konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Dr Ertuğrul Tanrıkulu arıtma tesisinin çok önemli olduğuna değinerek, Paşa Çayırında yapılacak tesisin Edirne’nin önemli bir sorununu gidereceğini söyledi. Daha sonra söz alan Çevre Mühendisi Dilara Merve Aydoğan tesis hakkında bilgi verdi.

atık-su-ertuğrul-tanrıkulu4

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Abdullah Bülbül arıtma tesisi konusunda açıklamalarda bulundu.

abdullah-bülbül

Daha sonra söz alan firma yetkilisi Emel Gözükara Durmaz Sinevizyon eşliğinde tesis hakkında bilgi vererek şunları kaydetti“Edirne Belediye Başkanlığı Atık su Arıtma Tesisi Edirne Merkez İlçesi Kirişhane semtinin 30 Pafta 2291–2295 nolu parseller ile 42 Pafta 5073–5075–5077 nolu parseller üzerinde gerçekleşecek. Bu tesisin tamamlanması ile Edirne’nin atık suların tek kanaldan deşarj edilecek. Tesis yapılacak yerlerin kamulaştırma sürece tamamlandı. Etüt ve fizibiliteleri yapıldı. Daha sonra test sürecine geçildi. İller Bankasına yetkilendirme ile birlikte projelendirme sürüyor. Proje ihale sözleşmesi Burçed Mühendislik firması yetkilileri ile imzalandı. Daha sonra bakanlıktan onay alınacak. İki yıldan bu yana çalışmalarınız devam ediyor Tesis 2045 yılı nüfusu dikkate alınıp 40 bin m3 atık su kapasitesi düşünülerek yapılacak. Tesiste atık ürünler ön arıtmada farklı havuzlara alınacak. Çökermeyenler ise biyolojik arıtma tesisi ile arıtılacak. Arıtılan su dezenfekte edilecek. Biriken çamur tarımsal faaliyetlerde kullanılacak veya katı atık depolarına konulacak. Atık sular Meriç nehrine deşarj edilecek.


atık-su-ertuğrul-tanrıkulu2 atık-su-ertuğrul-tanrıkulu3

 

 

 415 total views,  2 views today

Next Post

Artık açık alanda da yasak

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı yeni taslağa göre çocuk parklarında, hastane ve cami bahçesinde sigara yasak olacak. Okul ve camilere 100 metre mesafeye kadar sigara satılamayacak. Sağlık Bakanlığı, sigarayla savaşta ikinci dönemi başlatıyor. Çocuk parkı, hastane ve ibadethane bahçelerinde sigara yasağı getiren […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp