“Atık Yağlar Lavaboya Değil Geri Dönüşüme Gidiyor”

admin

Edirne’de, ev ve iş yerlerinden toplanan atık yağlar, geri dönüşüm işlemlerinin ardından endüstriyel yağ yapımında kullanılıyor.

Edirne’de, ev ve iş yerlerinden toplanan atık yağlar, geri dönüşüm işlemlerinin ardından endüstriyel yağ yapımında kullanılıyor.

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, açıklamada, Edirne’de ev ve iş yerlerinden çıkan atık yağların, “Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği”ne uygun olarak toplandığını söyledi.

Kentteki ciğerci sayısının son yıllarda 50’ye ulaştığını ve bu durumun da ciğerin yapılışı sırasında daha fazla atık yağın oluşmasına neden olduğunu anlatan Tanrıkulu, Edirne’deki atık yağların sertifikalı yağ toplama firmalarınca 2010 yılından bu yana toplandığını kaydetti.

Tanrıkulu, 1 litre atık yağın, 1 milyon litre temiz suyu kirletebildiğini ayrıca yer altı sularına da zarar verdiğini vurgulayarak, “Şu anda Edirne’de 3 firma yasal olarak atık yağ topluyor. 2010 yılında 25 bin 434 kilogram, 2011 yılında 44 bin 90 kilogram, 2012 yılında da 64 bin kilogram atık yağ toplandı. Bu veriler bize halkımızın bu anlamda gerçekten bilinçlendiğini ve her geçen yıl atık yağların tespitine ve toplanmasında bizlere yardımcı olduklarını gösteriyor” diye konuştu.

Tanrıkulu, evlerde pet şişelerde biriktirilen atık yağların, bilgi verilmesi durumunda görevliler tarafından toplandığını belirterek, evlerde kızartma yağlarının lavabo ve kanalizasyonlara boşaltılmaması gerektiğini ifade etti.

“ATIK YAĞLAR, ENDÜSTRİYEL YAĞ YAPIMINDA KULLANILIYOR”

Atık yağ geri kazanım firmalarında Kolza’nın Trakya Bölge Sorumlusu Ercan Akbalık, toplanan yağların endüstriyel yağ yapımında kullanıldığını bildirdi.

Atık yağların gres yağı, raylı sistemlerde kullanılan kalıp sabun ve temizlenmiş baz yağ olarak Avrupa’ya biyodizel yapımında kullanılmak için ihraç edildiğini aktaran Akbalık, yağların tortularının yakılarak imha edildiğini kaydetti.

Edirne’ye atık yağ toplamak için ayda 4 kez geldiklerini belirten Akbalık,

“Edirne halkı bu konuda çok bilinçli. Her gelişimizde yaklaşık 1 ton yağ atık topluyoruz” diye konuştu.

 336 total views,  2 views today

Next Post

İşbilen Kirez Ailesine Sahip Çıktı

Edirne’nin Uzunköprü ilçesi Aşçıoğlu Mahallesi’nde yaşayan Kirez Ailesi ‘nin nüfus kayıt bilgilerinin, istekleri dışında Tokat ili Başçiftlik Beldesine taşındığı öğrenildi. Durumu öğrenen aile Uzunköprü Belediyesine giderk, olayı Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen’e aktardığı, Başkan İşbilen’in de konuyu araştırıp adli makamlara suç duyurusunda bulunduğu belirtildi. Konuyla ilgili olarak bin basın açıklaması […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp