Av. Sinan Tekin; EDİRNE’NİN MİMARİ YAPISI KORUNMALIDIR

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Başta Selimiye Camisi, Üç Şerefeli, Eski Cami ve diğer tarihi eserlerimizin, ‘Şehirler Sultanı’ Edirne’mize adeta bir açık hava tarih müzesi görüntüsü kazandırdığına dikkat çeken Saadet Partisi Mahalli İdareler Başkanı Av. Sinan Tekin, “Edirne’nin bu mimari yapısı korunmalıdır” açıklamasını yaptı.

sinan_tekin-kpk

 

Şehrimizde bulunan bu muhteşem eserlerin şehrin kimliğini ve mimari yapısını ortaya koyduğunu söyleyen Av. Tekin, “Şehrin kimliği ve mimari yapısıyla uyuşmayan yapılar Edirne’mizi çirkinleştirmektedir. Bilhassa son otuz yılda yapılan betonarme binaların büyük bölümü şehrin tarihine ve kimliğine aykırıdır” diyerek, Belediyenin asli vazifelerinden birisinin de, yapılaşmanın şehrin kültürel ve tarihi kimliğine uygun olmasının gerektiğine işaret etti.

 

Yeni yapılan binalarda da bu duruma dikkat edilmiyor diyen Av. Sinan Tekin, “Belediye, binaların mimari yapısını şehrin kimliğine uygunluğu noktasında yol göstermesi gerekirken maalesef kendisinin inşa etmiş olduğu yapılarda dahi buna dikkat etmiyor. Örneğin, seçim arifesinde yapımına başlanmış olan Belediye Kültür Merkezinin şantiye sahasında bulunan tabelasında kültür merkezinin dış cephesi resmedilmiştir. Tabelada gözüken haliyle şehrimizin kimliğini yansıtılmıyor. Aksine, eski yunan tapınaklarına benziyor. Selimiye Camisi gibi Mimar Sinan’ın ustalık eseri şaheserinin bulunduğu şehrimize Yunan mimarisinde bir kültür merkezi hiç de yakışmıyor. Yol yakınken bu yanlıştan hemen vazgeçilmesi gerekir” dedi.

 164 total views,  2 views today

Next Post

Bugün ve Önümüzdeki 4 Gün Edirne’de Hava Durumu

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Meteoroloji Müdrülüğünden Yapılan açıklamaya göre Edirne’de  Pazartesi ve Salı günü hava’nın sağanak yağışlı olacağı, hava sıcaklığının da  2 ila 6 derece azalacağı kaydedildi.  Hafta boyunca hava sıcaklığı şöyle;  165 total views,  3 views today Edirne Ajans Haber MerkeziBufferemailFacebook0TwitterPinterest0LinkedinPrint
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp