Avrupa Kıyı Bölgesi Konferansı

admin

Edirne Valisi ve Avrupa Kıyı Bölgesi Konferansı,Edirne Ulusal  (CPMR) Bilgilendirme Konferansısında  konuşan(CPMR)  Polit Büro Üyesi Hasan Duruer, “Avrupa Birliği (AB) bir aile ve Türkiye’nin bu aileye girme konusundaki kararlılığı  kesindir” dedi.

Edirne Valisi ve Avrupa Kıyı Bölgesi Konferansı (CPMR) Polit Büro Üyesi Hasan Duruer, “Avrupa Birliği(AB) bir aile ve Türkiye’nin bu aileye girme konusundaki kararıysa kesindir” dedi.

Duruer, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası‘nda düzenlenen Avrupa Kıyı Bölgesi Konferansı’nda yaptığı konuşmada, AB’nin bir medeniyet projesi olduğunu söyledi.

AB’nin insan hakları, demokrasi ve çağdaşlaşma konularında dünyanın kabul ettiği en büyük projelerden biri olduğunu belirten Duruer, Türkiye‘nin bu konuda sıkıntılar yaşasa da girmek için mücadele ettiğini ifade etti.

AB projeleri kapsamında çok ciddi çalışmaların yapıldığını vurgulayan Duruer, şunları kaydetti:

“AB bir aile ve Türkiye‘nin bu aileye girme konusundaki kararıysa kesindir. AB kapsamında binlerce proje hayata geçirildi. Kaymakamlarımız ve valilikteki arkadaşlarımız bu konuyla ilgili ciddi çalışmalar yapıyor. Karadeniz Havzası Sınır Ötesi İşbirliği programı bu projelerden biridir

TÜRKİYE STRATEJİK BÖLGEDE.

Bilindiği üzere Karadeniz Bölgesi, Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu’nun kesiştiği noktada stratejik bir konuma sahip ve doğal kaynaklar açısından oldukça zengin bir bölgedir. Bu açıdan en problemli bölgelerden birisi gerek Orta Doğu, gerekse Kafkasya’dır. Karadeniz ekonomik potansiyelin yanı sıra önemli bir koridor konumundadır. Bugünkü petrol ve doğalgaz hatları bölgeden geçmektedir. Karadeniz Bölgesi, güç olarak Türkiye‘nin çok etkin olabildiği ve gelişmelerin yönlendirilebileceği bir bölgedir.”

-“AB denizcilik coğrafyasından yararlanamıyor”

CPMR Balkan ve Karadeniz Bölgesel Komisyonu Başkanı ve Doğu Makedonya ve Trakya Bölgesi Başkan Yardımcısı Pavlos Damianidis de AB’nin denizcilik coğrafyasından tam olarak faydalanmadığını belirterek, CPMR’nin kendini Avrupa denizcilik politikasını şekillendirmeye adadığını söyledi.

CPMR’nin kıyı bölgelerinde iletişim ağı oluşturduğunu ifade eden Damianidis, “Balkanlar ve Karadeniz Bölgesi, jeopolitik açıdan AB için oldukça önemlidir. Burada çevrenin koruması, iklim değişikliği ve koruma, enerji, ulaştırma, bölgesel uyum, bölgesel geliştirme, entegre kıyı ve denizcilik politikası, yenilik ve araştırma, turizm, sosyal konularda işbirliği, alanı için ulusal girişimlerin ve güçlü bölgesel verilerin bileşimi gereklidir. Bunlar CPMR ve Balkan ve Karadeniz (BBSRC) komisyonlarının hedeflerinden biridir” şeklinde konuştu.

Konferansta, Edirne Vali Yardımcısı ve Balkan ve Karadeniz Komisyonu 1. Başkan Yardımcısı Ayhan Özkan konuşmasında  AB temelinin  1951 yılında atıldığını  belirtti. Özkan  konuşmasında daha sonra şunları kaydetti” 6 Avrupa ülkesinin  katılımı ile  oluşturulan Avrupa Kömür ve Çeltik topluluğuna  ve 1957 Roma Antlaşmasına dayanmaktadır.

BİZ EN AZ ONLAR KADAR AVRUPALIYIZ

Türkiye 1959 yılından  bu yana bu yolun sevdalı yolcusudur. Her ne kadar Avrupa Birliği  bizi Avrupalılığımız konusunda oldukça kuşkulu. Tam üyeliğe kabulümüz noktasında  biraz nazlı da olsa,  biz biliyor ve inanıyoruz ki, en az onlar kadar Avrupalıyız.   Ve  Avrupa’nın yadsınamaz bir unsuruyuz.

 

Bizim Avrupalı olmanın ötesinde bir Dünya devleti olduğumuzu  birçok batılı ülke kabul ediyor. Bugün Avrupa Birliği  350 milyon  insanı bir araya getiren bir şemsiyedir. Türkiye’nin tam üyeliği ile entegrasyon sürece başarıyla tamamlanmış ve AB güçlü bir aktör olarak Dünya  Coğrafyası üzerindeki yerini  sağlamlaştırmış olacaktır” dedi,

Dışişleri  Bakanlığı  Edirne temsilcisi  Metin Kılıç  konuşmasında” Avrupa  kıyı bölgeleri  Konferansı  ve Alt Komisyonlarının  faaliyet alanlarının  değerlendirildiği toplantıya  katılmaktan mutluluk duyuyorum. Türkiye  önemli  dış politika dinamiklerinin  bir bölgede bulunmaktadır. Türkiye  Karadeniz ve Akdeniz Havzalarında yer almakta Balkanlara,Kafkaslara  ve Ortadoğu’ya  komşu bulunmaktadır. Ancak stratejik konumu ,tarihi ve kültürel bağları Türkiye’nin  dış politikasını  Afro-Avrasya coğrafyası kapsamında daha geniş çerçevede  şekillendirmektedir. Türkiye7nin  dış politikasının temel hedefleri bu coğrafyada işbirliğinin gelişmesine  entegrasyona  ve kalkınmaya öncelik vermektir.

Türkiye Kıyıdaş ülkeler arasında  Karadeniz’e  en uzun kıyısı ola ülkedir. Deniz ulaşımında  Karadeniz’in  %42’si Türkiye’nin yetki alanına girmektedir Türkiye’nin balıkçılık faaliyetlerinin %80’ Karadeniz’de  yoğunlaşmaktadır. Bu nedenle  Türkiye Karadeniz’de  işbirliği mekanizmalarına büyü önem vermektedir

 252 total views,  2 views today

Next Post

Göstericilere Vatandaş Tepkisi

Edirne’de, Erdal Eren’in idam edilişinin 32. yıl dönümü dolayısıyla gösteri düzenleyen grubun yanına yaklaşan bir vatandaş, “Polisin arkasından ateş etmek de yakışıyor mu?” dedi. Edirne Emek Gençliği, Erdal Eren’in idam edilişinin 32. yıl dönümü dolayısıyla bir gösteri yaptı. Ellerindeki Erdal Eren posterleri ve meşalelerle birlikte Tahmis Meydanı’ndan Saraçlar Caddesi’ne yürüyen […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp