Avrupa’nın her yerinde sınır ötesi işbirliği köprüleri

admin

Bulgaristan’ın Svilengrad şehrinde 26-27 Mart 2016 tarihinde, Svilengrad Belediyesince düzenlenen bir uluslararası işbirliği semineri gerçekleşmiştir.

Avrupa’nın her yerinde sınır ötesi işbirliği köprüleri (4)

 

 

 

 

 

 

 

 

Toplantının açılış ve sunumu ev sahibi Svilengrad Belediyesi’nce yapılmış olup ; Avrupa Parlementosu Bölgesel İşbirliği Komite Başkanı Iskra Mihaylova’nın ve aynı komite üyesi Maria Syprki’nin konuşmaları ile devam etmiştir.

Simultane tercüman ile gerçekleştirilen birinci oturumda Çevre ve Sular Bakan Yardımcısı Atanaska Nikolova ve Svilengrad Belediye Başkan Yardımcısı Maria Kostandinova sunumlarını yapmışlar, ikinci oturumda ise Bakanlar Kurulu Avrupa Fonları Bölümünden Malina Kurumova ve Bölgesel Kalkınma Bakanlığı’ndan Raina Popova sunumlarını yapmışlardır.

Avrupa’nın her yerinde sınır ötesi işbirliği köprüleri (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Svilengrad ve Uzunköprü Belediyeleri arasında hazırlanıp, uygulanan Kadın Faliyet Evi – Emekli Evi projelerinin sunumlarını da Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen tarafından gerçekleştirilmiştir.

Son olarak da Svilengrad Belediyesi’nden İvanka Dimitrova yapılması planlanan ‘Endüstriyel Bölge’ projesinden bilgi vermiştir.

Avrupa’nın her yerinde sınır ötesi işbirliği köprüleri (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soru-cevap bölümünde AB IPA Sınır Ötesi İşbirliği Programı çerçevesinde hazırlanacak yeni proje çağrıları ve konuları tartışılmış ; özellikle Svilengrad, Orestiada ve Edirne, Uzunköprü Belediyelerince Meriç Nehri taşkınları önleme konusunda  proje tasarıları tartışılmıştır.Konunun geri bırakılacak hiçbir yerinin kalmadığı ortaya çıkmıştır.

Toplantı sonucunda Avrupa Birliği Sınır Ötesi İşbirliği (IPA) faaliyetlerinin kapsamında Bölgesel Kalkınmaya yönelik işbirliğinin önemi ve gereği vurgulanarak, ortak sorunların bu vasıta ile oluşturulacak AB fon ve bütçelerinden çözülebileceği anlaşılmıştır.

Avrupa’nın her yerinde sınır ötesi işbirliği köprüleri (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Toplantıya Türkiye’den Edirne, Uzunköprü, Kırklareli, Lüleburgaz Belediyeleri, Bulgaristan’dan Svilengrad, Ivaylovgrad, Sofya bölgesinden bir belediye ile Yunanistan’dan Orestiada, Dimetoka, Soflu, Drama Belediyeleri katılmıştır.

 

 

 99 total views,  2 views today

Next Post

TUNCA, “halkımızın okuma alışkanlığı yok”

Kütüphane Haftasında kitaplarını imzalayan tarihçi Ayhan Tunca kitap ve okuma konusuna değinerek; “ kitap okumadaki eksiklik Edirne’ye özgü bir durum değil, toplumsal bir sorun. Edirne’de bir kitap yazarı olarak Ben, kitap çalışmalarımda her zaman Edirne’yi ön plana aldım.                 En büyük sıkıntının kitap […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp