Avrupayı Üçe Katlamışız

admin

 

fikri_yalin_koseBüro-Sen’in yaptığı kamuoyu araştırmasına göre, Türkiye’nin Avrupa ülkeleri arasında en çok vergi ödeyen ülke olduğu ortaya çıkmış. Kullandığımız her şey için dolaylı ve dolaysız vergi ödüyoruz. Yaşamımızın her alanında vatandaşın sırtına yüklenen doğrudan ve de dolaylı vergilerin oranının Türkiye’de  %69 olduğu bu araştırma sonucu belirlenmiş.

Bu Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin 3 katı bir vergi oranı. Büro-Sen’in bu konuda yaptığı araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıkıyor. Tabiri caizse insanlarımız uçan kuşa dahi vergi ödüyor. Ülkemizde vergi mükellefi olan veya olmayan herkes yaptığı tüm harcamalarında çeşitli adlar altında vergi ödemek zorunda kalıyor. Türkiye kazancının %87’sini Maliye Bakanının da dikkat çektiği gibi  halktan toplanan dolaylı vergilerden elde ediyor.

Böylece hükümetin bütçedeki açıkları bu tür vergileri arttırarak kapattığı ifade edilirken, günlük yaşamımızda yaptığımız her alışverişten vergi tahsil ediliyor. Kaynağından vergi toplamanın zorluğunu bilen siyasiler, bunu yerine dolaylı olarak alınan vergi oranlarını daha da arttırarak. Başta memur ve işçiler çiftçiler olmak üzere emekliden ve üretenlerden peşin vergi alarak adeta halkı geçim zorluğuna itmektedir.

Bir anlamda halkımızı cezalandırmaktadır. Ülkede sık aralıklarla çıkarılan vergi affı yasaları ve her geçen gün adedi artan vergi kalemleri ülkemizde büyük bir vergi adaletsizliği yaratıyor. Bunun için en büyük vergi adaletsizliği kaynağını oluşturan dolaylı vergileri toplam vergi gelirleri içindeki oranı da her geçen yıl artmaktadır.

Telefon faturalarımızı su ve doğal gaz faturalarımızı, kesilen vergi kalemleri her yıl artan elektrik faturalarını hangimiz inceliyor. Çeşitli isimler altında halkın sırtına yüklenen ne olduğu belirsiz vergiler. İğneden ipliğe halkın sırtınızdan tahsil edilen bu paraların halkı hizmet olarak geriye döndüğü ve sağlıklı kaynaklarda kullanıldığını söyleyemeyiz.

Tüm vergi tahsilâtlarından TRT’ye vergi kesiliyor. Şu anda tüm halka yönelik yayın yapması gereken bu devlet kurumunun halkın tümünü kucaklayacak yayın ilkesi olduğunu söyleyebilir miyiz? Yine banka kredilerinden kesilen küçük puntalarla yazılan ve alıcının imzasına sunulan yazılarda bizlerden nasıl vergi ve bankaların kasasına aktarılan kaynaklardan haberimiz oluyor mu?

Krediyi alma telaşına düşen, bir an önce eline tutuşturulacak parayı bekleyen vatandaşlar hiç kimsenin anlayamayacağı yasa maddesi gibi yükümlülükleri inceleme gereği duymaz. Kısaca halktan dolaylı ve doğrudan vergi kesmek için her türlü imkânlar deneniyor. Bürü-Sen’in araştırmasında da anlaşılacağı gibi devletin vergi gelirlerinin büyük çoğunluğu kolay vergi tahsilatı yapılan halkın sırtına yükleniyor.

Akaryakıtta Dünya rekoruna ulaşan vergiler ihtiyaç nedeniyle o anda tahsilâtı yapılan vatandaşların sırtına yükleniyor. Vergi tahsil edemeyen, bu çevreler için af getirilse de, yine tahsilât yapılamayan vergilerin faturası düzenli vergisini ödeyen vatandaşların sırtına yükleniyor. Dolaylı veya dolaysız vergiler yolu ile tahsil ediliyor.

ÜSKÜDARDA SABAH OLDU

Osmanlı Devleti zamanında İstanbul Üsküdar’daki padişah ailesinin yaptırdığı Selatin Camilerinin güzel ve gür sesli müezzinleri, sabah ezanlarını karşı yakadaki müezzinlerden( Trakya yakasından) her zaman daha önce okurlarmış.

Üsküdar’da sabah ezanı okunurken Beşiktaş’taki halk uykudan uyanır; Herkes çoluk çocuğunu, çırağını kalfasını işçisini uykudan uyandırırmış. Uykuya doyamayıp  “ aman anne babacığım daha erken, aman ustacığım vakit gelmedi” şeklinde uyku sersemliği nedeniyle sızlanan gençlere yakınları,

– “Hayır, vakit tamamdır, duymuyor musun, dinle bak Üsküdar’da sabah ezan okunuyor” derlermiş. Üsküdar’da sabah oldu özdeyişi buradan kalmış.

————————————————————————————-

+-  Kötü karakterli olanlar, söyledikleri her sözüne olur denilen kimseler, kendilerine tahammül edildikçe tepki gösterilmedikçe insanları daha çok azarlarlar.

 Şeyh Said-i Şirazi          

 73 total views,  2 views today

Next Post

Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Halk “Recep Tayyip Erdoğan”dedi. Türkiye Cumhuriyet tarihinde ilk defa halkın oyları ile 12.Cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gitti. Türkiye Genelinde 55 Milyon 701 bin 719 seçmenden sadece 39 milyon 033 bin 712 kişi oy kullandı. 16 Milyon 668 bin  007 kişi sandık başına gitmedi. Türkiye […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp