Avukatlar günü kutlandı

admin

Avukatlar günü nedeniyle Edirne Barosuna bağlı Avukatlar bir tören düzenledi.Törene  Cumhuriyet Başsavcısı  Muhammet Sarvan, yüksek yargı organları temsilcileri katıldı. İlk olarak Atatürk Anıtına Çelenk koydu. Daha sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.  Avukatlar günü nedeniyle bir konuşma yapan Edirne Barosu Başkanı  Özgür Yıldırım konuşmasının başında vefat eden  Av. Murat Kayasöken’e taziyelerini bildirerek; “24 Ocak 2016’da ebediyete uğurladığımız yeri doldurulamayacak merhum meslektaşımız Av.Murat KAYASÖKEN’i rahmet ve özlem ile bir kez daha anıyorum. Mekanı cennet olsun. Her zaman kalbimizde yaşayacaktır.

Avukatlar günü kutlandı (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarının bizlere emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmaya çalışan iç ve dış düşmanlarımızı lanetliyorum. Ne kadar terörist ve terör örgütü varsa lanetliyorum. Terörle mücadelede şehit olan kahraman güvenlik güçlerimize ve terör saldırılarında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet; gazilerimize ve yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. Dünyanın her neresinde gerçekleşirse gerçekleşsin tüm terör eylemlerini bir kez daha kınıyorum.

Tabii ki lanetlemek ve kınamakla terör sona ermiyor. Terörle topyekun mücadele etmek gerekiyor. Devletimiz, terörle mücadeleyi kararlılıkla sürdürürken, ülkemizin ekmeğini yediği halde terörle mücadeleden rahatsız olan malum çevreler; ‘ifade özgürlüğü’ adı altında terör propagandası yapmaktadırlar, eli kanlı teröristleri barış güvercini olarak lanse etmektedirler. Bu çevreler bir yandan da ‘hukuk’ , ‘insan hakları’ ve ‘demokrasi’ gibi ağızlarına hiç yakışmayan evrensel değerleri yüzlerine maske olarak takmaya çalışmaktadırlar.

Avukatlar günü kutlandı (1)

 

 

 

 

 

 

 

Böylelerinin maskelerini düşürmek bizleri ‘hukukçu’ olarak yetiştiren Devletimize, mensubu olmaktan şeref duyduğumuz Büyük Türk Milleti’ne ve yol haritası olarak bizlere Gençliğe Hitabe’yi bırakan Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e olan boyun borcumuzdur! Böylelerinin maskelerini düşüreceğiz! Çünkü biz Cumhuriyetin Avukatlarıyız! Meydanı böylelerine bırakmadık, bırakmayacağız! Aşağılık emellerine ulaşmak için hukuku kullanmaya çalışmalarına, hukuku işlerine geldiği gibi yorumlamalarına ve bu sayede kamuoyunda bilgi kirliliği yaratmalarına müsaade etmeyeceğiz! Anayasada yer alan hak ve özgürlüklerden hiçbiri, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve laik Cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz.

Avukatlar, halkın hak arama özgürlüğünün ve yargının kurucu unsuru olan bağımsız savunmanın temsilcileridir. Savunmayı temsil eden avukatların ve baroların bağımsızlığı aynı zamanda yargının da bağımsızlığıdır. Avukatlık Kanununda yer alan vesayet hükümlerinden artık kurtulmamız gerekmektedir. Yargının kurucu unsuru olduğumuz özümsenmelidir. Yargının ve mesleğin sorunlarını her yıl dile getirmekten bizim dilimizde tüy bitti. Ancak, sorunlar bitmek yerine her yıl giderek daha da arttı.  Sorunları çözmesi gereken siyasetçiler kafa yapılarını değiştirmedikleri sürece korkarım ki sorunlar artmaya devam edecektir. Bu öngörümde umarım yanılıyorumdur. Hukukun üstünlüğünün egemen olması için verdiğimiz mücadeleyi tüm olumsuz şartlara rağmen aynı azim ve kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz.

Avukatlar günü kutlandı (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

Trafik ve iş kazası mağdurları ile banka kredisi kullanırken ödemek zorunda kaldığı dosya masraflarını iade almak isteyen hak sahiplerine musallat olan ve kapı kapı dolaşarak el ilanları dağıtan danışmanlık firması adı altında faaliyet gösteren kişiler Avukatlık Kanununa aykırı davranarak suç işlemektedirler ve haklarında açılan kamu davalarında hapis cezası ile cezalandırılmaktadırlar. Yasadışı faaliyette bulunan bu kişiler ‘masrafları biz karşılıyoruz’ sloganıyla Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde öngörülen vekalet ücretinin 3-4 katı üzerinde kesinti yaparak hak sahiplerini maddi açıdan mağdur etmektedirler. Hukuken yaşanan ve yaşanacak olan mağduriyetin ise kıyaslanamayacağı açıkça ortadadır. Yasadışı faaliyette bulunan ve suç işleyen bu kişilere itibar edilmemelidir. Bu kişiler ihbar edilmelidir. Faaliyetleri sona erene kadar ve hapis cezası ile cezalandırıldıkları güne kadar bu kişilerin yakasını bırakmayacağız.

Mesleğimize ve meslektaşlarımıza yönelik her türlü saldırı karşısında tek yumruk olmaya devam edeceğiz. Birlik ve beraberlik içerisinde geçireceğimiz nice 5 Nisanlar diliyorum. Avukatlar Günümüz kutlu olsun!” dedi

 

 

 75 total views,  2 views today

Next Post

Edirne İl Planlama ve Koordinasyon Kurulu toplandı

Edirne İl Planlama ve Koordinasyon Kurulu toplantısı, Edirne Vali Vekili Beyazıt Tanç  başkanlığında gerçekleştirildi.. Edirne İlinde bulunan tüm  resmi kurum müdürlerinin katıldığı Edirne İl Planlama ve Koordinasyon Kurulu toplantısında genel bir değerlendirme yapan Vali Vekili Tanç,”Kuruluşlarımızca Valiliğimize gönderilen raporlara göre, İlimizde kamu kuruluşlarımızın 2016 yılı yatırım programlarında irili ufaklı 445 […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp