AY; “Kırkpınar’a önce Edirneliler sahip çıkmalı”

admin

Edirne Eski Belediye Başkanı ve Kırkpınar aşığı eczacı İbrahim Ay ; “Kırkpınar’ın değerini yeni anlıyoruz.  Kırkpınar’da vitrin yarışması yapılmalıdır. Büyük mağazalar yılbaşında vitrinlerini Noel ağaçları ile süslüyorlar. Kırkpınar’a neden ilgisiz kalıyor. Kırkpınar Ağaları kendi özel davetlilerine yemek vermeli. Yağlı güreş organizasyonları toplu olarak Ankara’ya gittiğinde Yağlı Güreş Federasyonu kurulur. Bunu yapmıyorlar. Güreş Federasyonu Başkanı’nın açılış törenine katılmamasını kınıyorum”

AY; “Kırkpınar’a önce Edirneliler sahip çıkmalı” (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

654 yıldan bu yana ara ara kesilerek de olsa devam eden dünyanın tek spor organizasyonu hatta Olimpiyatlardan da eski tarihe uzanıyor. Yabancı ülkeler ve ülkemizdeki bazı yörelerde küçük bir festivali dahi uluslar arası seviyeye getiriyorlar, biz ise 654 yıl geçmişi bulunan festivalimizin yeni yeni değerini anlayabiliyor, uluslar arası alana sürmeye çalışıyoruz. Bunda en büyük suçlu biz Edirnelilerindir. Bizler elimizi taşın altına sokmuyoruz. Belediye yapsın deniyor. Edirne Belediyesi bir noktaya kadar yapabiliyor. Bu arada belediyenin hatası yok mu, vardır tabii. Tüm organizasyonlarda hata vardır. Hatalar yapıla yapıla düzeltilir. Bu yapılan hataları Edirne halkı Kırkpınar’a sahip çıkarsa hatalar söylenir. Daha sonra bu hatalar tekrarlanmaz. Benim arzum tüm Edirne halkının bu Kırkpınar taşının altına elini sokmasıdır. Ne acıdır ki Edirne halkı güreş sahasına girmiyor. Sadece eğlence yerlerine gidip geri dönüyor, böyle sahiplenme olmaz. Kırkpınar benim hayalimdir. Mesela Edirne’de Kırkpınar vitrin güzellik yarışması neden yapılmasın. Böyle olursa ne kadar güzel olur her esnaf elinde Kırkpınar’la ilgili malzemeyi vitrininde sergilese bu etkinliğin tanıtımı açısından yararlı olmaz mı? Bu dahi Edirnelilerin Kırkpınarı sahiplenmesinin bir göstergesidir. Edirne’mizde bir dizi büyük mağazalar var.

KIRKPINAR HAFTASINDA İŞYERLERİ KIRKPINAR ÜRENLERİYLE SÜSLENMELİ

Ne olurdu Kırkpınar haftasında bir vitrin yapsalar, Yılbaşında noelde vitrinler süsleniyor da Kırkpınar haftasında da süslense olmaz mı?  Vitrinlerine kırkpınarın simgesi olan pehlivan heykelciği veya davul ve kırmızı dipli mum gibi ürünlerle vitrinler süslenemez mi?

Edirne’de para kazanıp bu ilin kaymağını yiyen paraları başka illere akıtan büyük mağazalar neden Kırkpınar’a bu kadar katkı yapmıyorlar. Edirne’den parayı alıp dışarı götürmeyi biliyorlar. Kırkpınar’a bu kadar katkı yapamazlar mı? Aslında bu mağazaların Kırkpınar’a hiçbir katkıları olmuyor desem doğrudur. Ne olurdu bölgemizin en büyük spor organizasyonu için bir şey yapsalar. Diyelim şu kadar alışveriş yapana Kırkpınarda bir magnet veriyoruz diyemezler mi? İnsanlarımız bunu görünce Kırkpınar’ı hatırlamış olurlar. İşyerlerinin bir yerinde Kırkpınar köşesi yapamazlar mı? Ben 65 yıldan bu yana Kırkpınar’a gidiyorum. Bizim kulağımıza yağ kaçtığında keyif alıyoruz. Bizden sonra gelecek nesillere de bu sevgiyi aşılıyoruz. Gördüğüm kadarıyla Kırkpınar ölüyor. Kırkpınar’ın güreş bölümünü de öldürüyorlar. Güreşler de minder güreşine çevrilmeye çalışılıyor. Gerçi bu konuları büyüklerimiz daha iyi bilirler.

YAĞLI GÜREŞ SEYİRCİSİ FARKLI BİR SEYİRCİDİR

Aslında Edirne’de diğer güreş organizasyonlarının bir çatı altında toplanması gerekir. Böyleci bir yağlı güreş Federasyonu kurulmalı. Ülkemizden sayıları 300-400’e varan Yağlı Güreş organizasyonu var. Bu işi onlar organize etmeli. Ülkemizdeki Futbol kulüplerinden daha fazla organizasyonları bulunuyor. Bilindiği gibi yağlı güreş seyircisi sadık seyircidir. Güneşin altında saatlerce güreşi seyreder. Futbol seyircisi gibi tepkili değildir. Pehlivanları Allah rızası için alkışlar ve seyreder. Zaten yağlı güreşin özelliği de budur.

GÜREŞ AĞALARI FEDERASYON SORUNUNU ÇÖZER

Dünyada dua ile yapılan tek spor yağlı güreştir. Ben inanıyorum ki Yağlı Güreş federasyonu kurabilmek yukarıya baskı yapabilmek için. Bütün Güreş ağaları Kırkpınar ağasının şemsiyesi altında. Ankara’nın yolunu tutup” Biz yağlı güreş federasyonu istiyoruz” diyecek. Bu işin en sağlıklı çözüm yolu bu. Ne yazık ki bu bir türlü yapılamıyor. Bundan da en çok Kırkpınar ve Edirne mağdur oluyor. Buna karşı milletvekilleri mi duracak o zaman halk sen vekilsen ben asilim diyerek soruna sahip çıkacak. Bunun dışında Yağlı güreş üvey evlat muamelesinden kurtulamaz. Bakıyoruz Güreş Federasyonu Başkanı Kırkpınar açılışına gelmemiş. Bu senin düğünün. Bu organizasyonun sahibi sensin, neden gelmiyorsun. Bunun geçerli bir mazereti olamaz. Başkan geçen yıl da gelmedi. Diyelim Federasyon başkanını işi çıktı yardımcını yolla. Yeter ki burada temsilcin bulunsun. Bu aslında Kırkpınar ve Edirne’yi hiçe saymaktır. Ben bir Edirne vatandaşı olarak bu durumu kabullenemiyorum. Güreşin sahibi yok güreş yapılacak. Bu Edirnelilere saygısızlıktır.

AY; “Kırkpınar’a önce Edirneliler sahip çıkmalı” (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GÜREŞLERDE ÇEYREK FİNAL SONRASI PUANLAMA OLMALI

Benim Kırkpınar güreşinde önerim şu güreşlerde çeyrek finalden sonra Büyük Orta ve üzerindeki güreşler için belli bir saat konulur. Bu süre zarfında diğer müsabakalarda olduğu gibi olumlu hareketler puan alır diye bir kural var. Burada da güreşte olumlu hareket yapana puan verirsin. Diyelim bir saatlik sürede hangi pehlivan daha çok oyun yapmışsa o kazanmalı. Pehlivan bir yıl süre ile Kırkpınar’a hazırlanıyor. Bazı güreşçiler altta dakikalarca yatıyor. Sonra bir puan alıp galip geliyor. Adam uzun süre çalışıyor. Bu yağlı güreş ayağı kayıyor mağlup oluyor. Bunun haksızlık olarak görüyorum. Yağlı güreşe heyecan böyle sağlanır. Böyle olduğu zaman bak nasıl kıran kırana güreşler oluyor.

ESKİ KIRKPINAR AĞALARI ÖZEL MİSAFİRLERİNE YEMEK VERİRDİ

Eski dönemde Kırkpınar ağalarının ağa çadırı diye bir çadırı vardı. Kırkpınar ağası kendi misafirlerine, kendi davet ettiklerine, o çadırda yemek verirdi. O çadırın yeri ise şimdi pehlivanların giriş yerinin arka bölümüydü. Ağa Kırkpınar’a gelecek herkese yemek vereceğine böyle bir uygulama yapmalı. Herkese yemek vermeyi doğru bulmuyorum. Bundan Edirne esnafı zarar görür. Kırkpınar ağası eski usulü uygulamalıdır. Bu arada sağdan soldan geçen de orada yemek yiyebilir.

Zamanımızda yağlı güreş yapanlar eskiden olduğu gibi değil modern antrenmanlarla çalışıyorlar. Eskisi gibi odunlara elense çekme yok. Güreşçilerimiz böyle modern ortamda çalışırken beyinlerini de çalıştırmaları gerekir. Beyinlerini muzurluğu, dopingi düşünmemeli. Onların en büyük dopingi güreşe çıkarken moralleri ve yapacakları dua olmalıdır” dedi.

 11 total views,  2 views today

Next Post

Edirne yemekleri yarıştı

              Her yıl Kırkpınar etkinlikleri arasında yer alan Kırkpınar yemekleri yarışmasının 24.sü Lalezar Restoran’da yapıldı. Hamur  İşleri ,Tatlılar, Etliler  dalında yapılan yarışmaya  Edirne Valisi Dursun Ali Şahin,  Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,  Edirne Milletvekili Şemsettin Emir,ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, Meclis Başkanı  Mehmet Eren, ETSİAD  […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp