AYAK UYDURAMAYAN GİDECEK

admin

Günümüzde teknoloji baş döndürücü bir hızla gelişiyor. Buna ayak uydurabilmek, günlük olayları ve gelişmeleri izlemek dünya çapında ekonomik değişimden haberdar olmak herkesin harcı ve gücü değil. Yaşamımızda hemen hemen her gün bir yenilikle, bir değişimle akıl zorlayacak konuma geldi. Teknoloji, sömürgeci ülkelerin istemleri doğrultusunda jet hızıyla aldı başını gidiyor.

Bu gelişmeler karşısında ;  “Bunlar beni ilgilendirmez ne olursa olsun”  diyemezsiniz. Bu gelişmenin ve bunlara göre dizayn  edilen yasaların ekonomik zararları sizi her an etkileyebilir. Tekelci sermayenin hüküm sürdüğü dünyada uluslararası finansın etki alanı ilçelere kadar yayıldı.  Kendimizi bunun dışında tutamayız.

   İmkân bulduğum zaman, ekonomi ile ilgili toplantılara katılıyorum. Gerçekten ekonomi ve teknolojideki gelişmelerin bu hızına ayak uydurmak mümkün değil. Bunun sonucu küçük işletmelerin aile şirketlerinin, esnafların bu güçlü sermaye tekellerine direnip ayakta kalmaları çok güç.

Küçük işletmelerin Bir araya gelerek sermayelerini birleştirmeleri bu güçlü kuruluşlara karşı daha dirençli olmaları gerekiyor. Bunun da ne kadar güç olduğunu, özellikle bölgemizde ortak güç oluşturma, birlikte olma alışkanlığının olmaması nedeniyle bu türde güç birliğini sağlamak daha da zor.

    KOBİ’ler ve benzeri aile ve küçük işletmeler konusunda adım atılmadığı, esnafların birliğini sağlayacak yöntem bulunmadığı sürece, korkarım her geçen yıl esnaflarımızın bir bölümü işyerine kilit vurmak zorunda kalacaktır. Uluslararası sermayeler acımasız. Dara düştüğünüzde gözünüzün yaşına bakmıyor.

Sanırım küçük işletmelerimiz için önümüzdeki dönemde en büyük tehlike tekelci sermayenin küçük işletmelerimizin iş alanlarına da el atarak, piyasadan iyice silinmelerine neden olacaktır.

     Bu konuya hükümetler bazında el atılmaz, esnaf ve küçük üreticilere gereken destek sağlanmazsa, küçük işletmelerimizin büyük sermaye karşısında direnmesi mümkün görülmüyor.

     Özellikle bugünkü gibi ekonomide iniş çıkışların çok olduğu zamanlarda, işyerinin kapısına kilit vuran küçük işletmelerin sayısı daha da artabilir. Kent merkezini gezdiğimizde ekonomik sıkıntıya giren, işyerini devretmek veya kapatmak isteyen işyerleri sayısının arttığını görüyoruz.

 SAVAŞ ÇIĞLIKLARI ARASINDA BARIŞ GÜNÜ

1 Eylül Dünya Barış Günü. Bu günde savaşın açtığı yaralar ve insanların barışa duyduğu özlem dile getirilir. Ülkemizde barış bir yana savaşa öyle meraklı çevreler, siyasiler var ki, her gün medyada savaş çığlıkları atarak halkı savaş için kışkırtıyorlar.  Savaşın nasıl yapılacağı yönünde türlü senaryolar yazılıyor.

Bu konuda hiçbir ilgisi, bilgisi olmayanlar bu günlerde başımıza savaş teorisyeni kesildiler.

      Bu arada ana tüketim ürünlerine zamlar bir biri ardına geliyor. Akaryakıta son birkaç gün içinde gelen zam tüketicilerin ceplerini iyice yakacak. Traktörüne, aracına yakıt almak isteyenler bundan böyle daha fazla ücret ödemek zorunda kalacaklar.

   Akaryakıt zamları sadece bu ürünlerle kalmıyor, diğer tüketim ürünlerine de yansıyor ; “ Bıçak sırtında” olan ekonomi böylece daha da zora giriyor.

    Televizyonlarda, gazetelerde, savaş çağrıları yapanlar aslında ülke ekonomisine büyük zarar veriyor. Bunu fırsat bilen ülkeler savaş çıkacak korkusunu yayarak, petrol ürünlerine zam üzerine zam yapıyorlar.

Akaryakıtta dışa bağımlı olan Türkiye’nin petrole ödediği para dolar bazında ödendiği için, doların fiyatının artması ile akaryakıt zammında dünya şampiyonluğunu kimseye bırakmıyoruz,

 140 total views,  2 views today

Next Post

17. Lalapaşa Yağlı Güreşlerine İlgi Büyük

Lalapaşa belediyesi tarafından organize edilen bu yıl 17.si düzenlenen Lalapaşa Yağlı güreş etkinlikleri saat 10.00 da Lalapaşa Belediyesi önünde toplanan kortej, ilçe girişine kadar yürüdü. Burada Lalapaşa Yağlı Güreşleri Ağası Sabri Kudusçu’yu karşılayan kortej, Atatürk Anıtı’na hareket etti.   Lalapaşa Kaymakamı Mehmet Durgut,  Belediye Başkanı Ali Osman Uzman, Süloğlu Belediye Başkanı Erol Atik ve Sabri Kudusçu […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp