Ayçiçeği Taban Fiyatına Tepki

admin

Edirne Ziraat Odası Başkanlığında düzenlenen ortak Basın toplantısına Trakya’da bulunan Ziraat Odası Başkanları, Türkiye Ziraat Odaları Eski Başkanı Erol Baraz, Türkiye Ziraat Odaları Yönetim Kurulu Üyesi ve Marmara Bölge Sorumlusu Hüseyin Darcan katıldı.

Geçtiğimiz günlerde Trakya Birliğin açıkladığı taban fiyatına tepki gösteren  Türkiye Ziraat odaları Yönetim Kurulu Üyesi ve Marmara Bölge Sorumlusu Hüseyin Darcan yaptığı açıklamada; “Bizim hiçbir parti ile işimiz olmaz. Biz siyaset yapmıyoruz. Biz sadece çiftçinin kanayan yarasına parmak basmak için bugün burada toplandık. CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’nun aramızda olması normal olabilir. Ama burada her siyasi görüşten olan oda başkanlarımız var. Onun için siyaseti bir kenara bırakmamız lazım. Trakya Birliğin açıkladığı avans fiyatı piyasa fiyatlarının çok altında kalmıştır. Bu nedenle Borsa’da 30-40 kuruşluk bir düşüş, özel sektör de de 70-80 kuruşluk bir düşüş oluştu.  Trakya Birlik ;Torku ve Çiko Birliğin açıkladığı fiyatların altında bir avans fiyatı açıkladı. Gözbebeğimiz Trakya Birlik şu anda Trakya çiftçisini mağdur etmektedir. Bütün çiftçimiz kan ağlıyor. Arada oluşan fiyat farkı da çok. Niye diğer birlikler yüksek  fiyat açıkladı da Trakya Birlik düşük fiyat verdi. Çiftçinin maliyeti zaten açıklanan avans fiyatına eşit gelmektedir. Maalesef bu yıl Trakya Birliğin hezimetine uğradık.  Buradan kendilerini kınıyoruz. Buradan şunu sormak lazım biz niye bir Konya TORKU olamıyoruz. Bizim neyimiz eksik.Konya Torku bir Türkiye Markası oldu. Biz yıllardır aynı yerde sayıyoruz. Bu avans fiyatlarının acilen gözden geçirilmesini istiyoruz” Dedi.

Ayçiçeği Taban Fiyatına Tepki (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorulmaz;  Trakyanın Gözbebeği Trakya Birlik bu hatadan Vazgeçmeli”

Daha sonra söz alan Cengiz Yorulmaz yaptığı açıklamada şunları söyledi; Trakya Birlik Yönetim kurulunun önceki gün açıkladığı fiyat üreticiyi rahatsız etmekte ve piyasaları düşürmektedir. Ayçiçeği üreticinin tümü biliyorsunuz Trakya Birliğe üye değil. Biz Trakya Birliğin tayinler  ya da başka şeylerle meşgul olmalarını istemiyoruz. Burada geçirdikleri boş vakit ve kafalarının ayçiçeği fiyatlarına odaklanmadığı bir kez daha belli olmuştur. Önceki gün açıklanan taban fiyatı Ayçiçeği üreticisini üzmüş ve küstürmüştür. Türkiye’deki özlenen  ayçiçeğin halen daha ancak % 50’sini Türk çiftçisi üretebiliyor. Bu fiyatlarla Türk çiftçisini küstürmek değil, iyi fiyat verip üreticiyi özendirmek gerekir. Bu anlamda Trakya Birliğin yaptığı bu yanlış inşallah biran önce gözden geçirilir ve bu insanların mağduriyetinin giderilmesi için bir fiyat daha açıklanmasını talep ediyoruz. Gördüğünüz gibi Trakya Birliğin Kurucusu Erol Bey de şu anda aramızda. O da bu açıklanan fiyatlardan dolayı son derece üzgün.  Trakya Birlik şu anda amacının dışında işlerle uğraşmaktadır ve her gün küçülmektedir. Torku gördüğünüz gibi bir dünya markası oldu.  Trakya Birlik Türkiye’de ki 26. Büyük şirket ama, bizim için hiçbir önem taşımıyor.  26.ıncı değil 500.üncü olsun ama para kazasın. Ortağına para dağıtsın, kar payı dağıtsın.” dedi.

Ayçiçeği Taban Fiyatına Tepki (3)

 

 

 

 

 

 

 

Babaeski Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan; “Çiftçinin Durumu Çok Vahim”

Babaeski Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan yaptığı konuşmada;  “Arkadaşlar sizlerin  de  gördüğü gibi çiftçinin durumu son derece vahim. Trakya Birliğin açıkladığı avans fiyatı ile daha da zor günler yaşayan çiftçi bundan sonra ne yapacak. Ben üreticiyim, üreticiden yanayım diyen Rafet Sezen’in bu duruma derhal müdahale etmesini istiyoruz. Herkesin bildiği gibi bugün dekar başı maliyet 150 kg dır. Çiftçinin zarar etmesi kaçınılmazdır. Dolayısıyla bu sene zarar eden üretici önümüzde ki yıl ayçiçeğini üretmez. Zaten ülke olarak ayçiçeğinde dışarıya bağımlı bir ülke durumundayız. Ancak iç piyasada %35’ini ürettiğimizi hepimiz biliyoruz. Trakya Birlik kendine gelmeli, o eski yıllardaki üretim başarısını ve sanayileşmesini arttırmalıdır. Ülke dışından Ayçiçeğinin maliyeti bugün 1600-1700 tl bandındadır. Bu gerçekler ortada iken Trakya Birliğin verdiği fiyat içler acısıdır.” dedi.

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Erkin; “Çiftçinin cebinden ton başına 225 tl gitti.”

Ardından söz alan Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Erkin yaptığı konuşmada; 21 Ağustos’ta bizim bir arkadaşımız  %40 yağ oranı ayçiçeğini Uzunköprü Ticaret Borsasına 1625 liradan sattı.  Ardından Trakya Birlik avans fiyatını açıkladıktan 1 gün sonra aynı yağ oranını aynı yere vatandaşımız 1400 liradan sattı. Yaklaşık 1 tonda 225 tl eksiğine satmış oldu. 2 ton götürmüş olan bu vatandaş cebinden 425 lirayı birileri çaldı. Yani biz Ziraat Odaları olarak çiftçinin yanında olmalıyız. Bugün burada onların yanında olduğumuzu göstermek için toplandık. Tepkimizi dile getirmeye devam edeceğiz. Çeşitli fiyat politikaları ile çiftçinin cebinden ton başına 225 tl’yi çalmış oldular. “ dedi.

Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Yıldız Kılıç; “Ne oldu da ne dayanarak bu fiyatı açıkladınız”

Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Yıldız Kılıç yaptığı açıklamada; “Hasat başladı her şey gayet güzel giderken, alan memnun satan memnun iken, borsalar da güzel işlerken Trakya Birliğin açıkladığı taban fiyat çiftçiyi yok etti. Ne oldu da neye dayanarak bu fiyatı açıkladınız. Bunun sebebini açıklamanız gerekir.Haklı olabilirler ama nedenini mutlaka açıklamalılar. Trakya Birliğin dışında iki çiftçi kuruluşu daha var Çiko Birlik ve Konya Şeker. Bunlar fiyatını Trakya Birlik’ten önce açıkladı. Neye istinaden bu fiyatı verdiniz. Bizim amacımız çiftçinin cebinde bir şeyler kalsın istiyoruz.  1600 liradan satılan ayçiçeğine neden düşük fiyat vererek üreticiyi zarara uğratıyorsunuz. Bu üretici sizin çiftçiniz. Derhal bu yanlıştan dönülmelidir” dedi.

Ayçiçeği Taban Fiyatına Tepki (2)

 130 total views,  2 views today

Next Post

Dernekler federasyonundan şehitlere mevlit

              Edirne’de faaliyetini sürdüren Dernekler Federasyonu  Cuma günü ( Bugün)  şehitler için mevlit okutacak. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan dernekler Federasyonu Başkan Yardımcısı Hilmi KESKİN, “Edirne Dernekler Federasyonu olarak  terör olaylarında yaşamını yitiren askerlerimiz, polislerimiz memurlarımız için 28 Ağustos Cuma günü ( bugün) […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp