Ayçiçeği Tarlalarında Tabla Çürüğü Hastalığı

admin

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, ilçedeki yaklaşık 6 bin dönümlük ayçiçeği ekili tarlalarda, tabla çürüğü hastalığı görüldüğünü bildirdi.

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, ilçedeki yaklaşık 6 bin dönümlük ayçiçeği ekili tarlalarda, tabla çürüğü hastalığı görüldüğünü bildirdi.

Ergin,  yaptığı açıklamada, hasadına başlanan ayçiçeğinde görülen hastalığın verim kayıplarına neden olduğunu söyledi.

Ayçiçeğinin bölge için önemli bir tarım ürünü olduğunu ve hasat döneminde gözlenen hastalığın üreticileri tedirgin ettiğini ifade eden Ergin, şunları kaydetti:

“Özellikle ilçemizin Akıncılar, Saatağacı ve Yenicegörece köylerinde yoğun bir ayçiçeği ekimi var ve bu bölgelerdeki ayçiçeğinde tabla çürüğü hastalığı görülüyor. Tarlalarda yaptığımız incelemelerde ayçiçeği tablalarındaki tanelerin çürüdüğünü gördük. Bu hastalıktan dolayı tablalar istenildiği gibi büyüyemiyor ve olgunlaşan mahsulde de zarar gözleniyor. Bölgemizde yaklaşık 6 bin dönümlük ayçiçeği ekili arazide ciddi oranda tabla çürüğü hastalığı gözlemledik. Bu durum verim kayıplarına yol kayıplarına neden oluyor. Üreticilerimizin tarlalarını kontrol edip gerekli önlemleri almalarını tavsiye ediyorum. Bu hastalıktan en az zararla çıkılmasını temenni ediyorum.”

 

 102 total views,  2 views today

Next Post

Kel Aliço Pehlivanı Anma ve Yağlı Güreşleri bugün başlıyor

19.İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarı kapsamında Kel Aliço Pehlivanı Anma ve Yağlı Güreşleri bugün yapılacak. Edirne Ajans Medya Grubunu ziyaret eden Güreş Ağası İbrahim Girgin, 29 Ağustos – 2 Eylül tarihleri arasında 5 gün sürecek olan 19. İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarı etkinlikleri bünyesinde Aliço Güreşlerini  bugün Cuma […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp