Ayşe Nilhan Aras Edirne’de

admin

 

Türkiye’nin Uluslararası Alanda Saygınlığı olan Metro Gastro Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ayşe Nilhan Aras Edirne Dr.Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  Öğrencileri ile Mutfak Kültürü ve Girişimcilik ‘ Konulu Söyleşiye Katıldı.

  

       EDİRNE  TÜRKİYE MUTFAK KÜLTÜRÜ ARAŞTIRMACISI AYŞE NİLHAN ARAS’I AĞIRLADI

Yiyecek İçecek ile Seyahat Konaklama Hizmetleri alanında eğitim öğretim faaliyeti gerçekleştiren  Edirne Dr.Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  rehberlik ve  mesleki gelişim etkinlikleri ile uluslar arası alanda rol model kişileri konuk etmeye devam ediyor.Çalışma  öğrencilerin meslek alanında motivasyonlarını sağlamak için  rol model kişileri, bilgilendirme ve söyleşi amaçlı okulda ağırlarken aynı zamanda kariyer planlamalarına da katkı sunmayı amaçlıyor.

Genel Yayın Yönetmenliğini Ayşe Nilhan Aras’ın yaptığı Türkiye’nin ve Dünya’nın çeşitli mutfak kültürü ödüllerini almış Metro Gastro Dergisi nin Editörü Ayşe Nilhan Aras’ın mesleki başarıları nasıl elde ettiğini  sunumu ile  başlanan söyleşi de öğrencilerle deneyimleri Türk mutfak kültürü ve geçmişi üzerine elde ettiği  bilgilerini aktardı. ‘

Türk mutfağının coğrafyadan çok etkilendiğini  anlatan  genel yayın yönetmeni ülkemizin coğrafyası gereği mutfağımıza o kadar çok zenginlik yansımış ki Dünya mutfağı ile kıyaslamak mümkün değil. Her bölge ayrı bir mutfak kültürünü yansıtıyor ve bir de bunun birleşimi bir Türk mutfağı sizlere mesleki açıdan değer katıyor’ dedi.

 YİYECEK İÇECEK KÜLTÜRÜ ARTIK MESLEKİ AÇIDAN ÇOK ÖNEMLİ OLMAYA BAŞLADI

     Mutfak Kültürün alanında önemli bir noktaya gelmesinin tesadüfü olmadığını anlatan Nilhan ARAS ; ‘Araştırıyorum, soruyorum, sorguluyorum ve farklılık yaratmaya çalışarak  bunu kamuoyuna sunuyorum. Sizler çok şanslısınız çünkü işin içinden geliyorsunuz. Bugün ülkemizce veya uluslar arası alanda tanınmış tüm genç şeflerimize bakıyorum onlarda kendi alanlarında farklılık yaratmaya çalışıyorlar ve bu farklılıkları ile bir yerlere geliyorlar. Sizler daha bu yaşlarda turizm eğitimi aldığınız için şanslı sayılırsınız. Sizler ne yaparsanız yapın farklı olmaya çalışın. Araştırın,yabancı dilinizi geliştirin,yarışmalara katılın ve farklı olmaya çalışın.’dedi.

Sizler hem mutfak bilginiz var hem de araştırmacı yanınızı ortaya koyar, bilgileri biriktirir ve doğru kişilerle görüşürseniz bu alanda çok iyi yerlere gelebilirsiniz. Ülkemiz ve Trakya mutfak kültürleri üzerine araştırma yapmak sizlere çok değer katacaktır. Hiç zaman kaybetmeden çok önemli işler başarabilecek araştırmalara şimdiden girebilirsiniz’ diye açıklamalarla öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

FARKLILIK YARATAN   MUTFAK KÜLTÜRÜ ARAŞTIRMACISI

               Genel yayın yönetmeni olarak araştırmacı yapısını ortaya koyan Ayşe Nilhan ARAS ve ekibi Metro Gastro Dergisi ile beraber diğer mutfak kültürü kitapları ile başarılarını ortaya koyuyor.

Ayşe Nilhan Aras Kimdir ?

 1968, İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi, İngilizce Öğretmenliği Bölümünde okudu.2000 yılından bu yana Metro Gastro Dergisi yayın yönetmeni ve editörlüğü yapmaktadır. Aynı zamanda Anadolu mutfak kültürü araştırmacılığı ve yazarlığı yapıyor. Türkiye coğrafyasında unutulmuş, unutulmaya yüz tutmuş ürün ve yemekleri arıyor, bulduklarımı arkadaşlarımla birlikte ülke ekonomisine kazandırmak için projelendiriyor. Karacadağ pirinci, akçeltik ya da artık yapılmayan yemeklerin reçetelendirilmesi bu çalışmalara örneklerdir. Bir çok mutfak ve yemek kültürü kitabında da yazarlık, editörlük yapmıştır. ‘Yediğimiz Ekmek’ , Bayram Çöreği – Diyarbakır Mutfağı, Ramazanda Balık da Yenir, Afiyetle, Gaziantep Deyince,Ballı Yazılar,Gaziantep Denince’ adlı kitaplar bunlara örneklerdir.Metro Kültür Yayınları olarak hazırladığı yayınlarla Gourmand Cook Book Awards’da 2 birincilik, 1 ikincilik ve 1 de dördüncülük kazanmıştır. Her yıl yurt içi ve yurt dışında akademik çalışmalara katkıda bulunmakta ve ülkemiz mutfak kültürü ile ilgili bir çok çalışmada, etkinlikte liderlik yapmaktadır.

OKUL MÜDÜRÜ UZ PLAKET VE ÇİÇEK TAKDİM ETTİ

Edirne Dr.Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okul müdürü Şeref UZ İstanbul’dan gelen konuğu Ayşe Nilhan ARAS’ı ikinci okullarında ağırlamaktan,başarılı sunumdan duyduğu  memnuniyeti dile getirerek  teşekkür etti, çiçek ve  plaket takdim etti.

Sunum sonunda Ayşe Nilhan ARAS Edirne’nin yiyecek içecek kültüründe önemli olan badem ezmesi, kurabiye, et ürünleri ve tava ciğer gibi yiyeceklerini  de tadarak Edirne Mutfak kültürü ve yiyecek içecekleri üzerine incelemelerde bulundu.

 

 70 total views,  2 views today

Next Post

Faik Öztrak, Seyit Torun ve Çetin Osman Budak’tan Keşan Belediyesi’ne Ziyaret

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak ve CHP Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak , 20 Mart 2018 Salı günü Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan’ı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp