Ayşenur İslam “Aileler Çocuklar ve Gençlere Sahip Çıkmalı”

admin

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, ”Ailelerin çocuklarına ve gençlerimize sahip çıkmaları gerekiyor. Kesinlikle çocuklarımızı sokaktan geri çekmemiz lazım” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslamkpk

Ayşenur İslam, Edirne Valisi Hasan Duruer’i ziyareti sırasında Serhat Şehri, Edirne’de olmaktan mutluluk duyduğunu, Edirne’nin Türkiye’nin en güzel şehirlerinin başında geldiğini söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam

Edirne’nin önemli bir tarihi kent konumunda olduğunu belirten İslam, ” Kültür ve tarih hazinesi olarak, tanımladığımız bir şehir. Kültür Bakanlığında görev yaptığım sürede Edirne ile ilgili çok çalışma yaptım.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam6

Diyebilirim ki, Kırkpınar güreşlerinin ve Selimiye’nin Dünya Kültür Miras Listesine alınması çalışmaları benim genel müdürlüğüm döneminde başladı” dedi. Bu arada Bakan İslam ”Son günlerde sokaklarda yaşanan olaylarla ilgili ailelere bir tavsiyeniz var mı? ” sorusu üzerine, ailelerden çocuklarına sahip çıkmalarını istedi. Yasalar sınırındaki tepkilerin doğal olduğunu, şiddet içeren ve provoke içeren teröre yönelik tepkilerin sorun yarattığını vurgulayan İslam, şunları kaydetti. Ayşenur İslam ‘; “Ailelerimiz çocuklarına ve gençlerimize he an sahip çıkmalıdır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam7

Kesinlikle çocuklarımızı sokak hareketlerinden uzak tutmalıyız. Kısaca konuyu şöyle özetleyebiliriz. Demokratik ülkelerde yasalar sınırında olan toplumsal tepkiler normal tepkiler olarak kabul edilir. Bunların yapılmasında herhangi bir sorun olmuyor.Ülkemizde bu tepkilerin şiddete yönelmesi, şiddete dönüşmesi hatta şiddete dönüşmesi için provoke edilmesi ve teşvik edilmesi asıl sorunu oluşturuyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam3

Türkiye’de. Bunun önlenmesi gerekiyor.”İslam bir basın mensubunun, “Ülkemizde kadına şiddet konusunda ne gibi çalışmalar yapılıyor bu konuda bilgi verir misiniz sorusuna verdiği yanıtta , Bakanlığın çok köklü çalışmalar yaptığını söyledi. Olayın sadece kadına şiddet olarak ele alınmadığını ifade eden İslam, bu konuyu toplumsal şiddet, aile içi şiddet, kadına ve çocuğa yönelik şiddet olarak bir bütün olarak değerlendirdiklerini vurguladı. Kadına yönelik şiddeti önlemek için, 2012 yılında “Kadına Yönelik Şiddeti Önleme Yasası” çıktığını hatırlatan İslam, sözlerini şöyle sürdürdü. Yasaların caydırıcı bir gücü vardır. Onun dışında da olaylar gerçekleştikten sonra cezalandırıcı yönü vardır ama tek başına toplumsal olayları, şiddet gibi çok önemli olayları engellemeyi ne yazık ki başaramıyor, tüm dünya da, bizde.”İslam, ABD ve AB ülkelerinde de ne yazık ki aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddetle alakalı çok ciddi sorunlar olduğunu, ABD’de üç kadından birinin şiddete maruz kaldığını belirtti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam4

Bundan sonra uygulayacakları tedbirler arasında, toplumsal bilinç oluşturma çalışması olduğunu, kadına şiddet konusunda toplumsal bir bilinç oluşturmaya çalıştıklarını aktaran İslam, “Bunun için bir zihniyet değişimi ve dönüşümüne ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz. Bunun için bir takım çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu. İslam, evde bakım hizmetine ilişkin bir soru üzerine, konuyla ilgili yeni bir proje olan “Yaşam Evleri” projesini hayata geçirdiklerini, bazı illerde pilot uygulamaları yapılan projeden yaşlıların çok memnun olduğunu söyledi. Yaşlılara mümkün olduğu kadar kendi ortamlarında bakmayı, kendi ortamlarında sağlıklı bir şekilde ve toplumun içinde yaşatmayı arzu ettiklerini belirten İslam, ”Yaşam Evleri adını verdiğimiz bir sistem. 3-4 yaşlımızı bizim kiraladığımız veya satın aldığımız bir evde bir arada yaşamaları ve ihtiyaçları da tarafımızdan karşılanması şeklinde bir uygulama. Henüz 16 evimiz var. Doğrusunu isterseniz uygulamadan çok memnunuz. Gayet iyi gidiyor. Önümüzdeki süreçte bunların yayılacağını düşünüyoruz” diye konuştu.


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam2

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam5

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam8 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam9 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam10 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam11 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam12 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam13 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam14 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam15

 

 

 

 

 

 

 36 total views,  2 views today

Next Post

Şentop “Muhalefet Partileri İktidar Olmak İstemiyor”

Lalezar restoranda düzenlenen yemekli toplantıya Belediye Başkan Adayı Ahmet Günşen, İl ve merkez ilçe yöneticileri, kadın ve gençlik kolları ile diğer davetliler katıldı. İl başkanı Müjdat Kahve’nin kısa açıklamasından sonra söz alan AK Parti Seçim işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, bugüne kadar olan siyasi çalışmaları ve özgeçmişi konusunda […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp