Aytın “2015 yılında mavi dil hastalığı yok”

admin

İl Genel Meclisinin ETSO’da yapılan aylık olağan toplantısı İl Genel Meclis Başkanı Aziz Çıkıkçı başkanlığında açıldı.  Gündemdeki konular görüşüldü. Toplantıda söz alan Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Tuncay Aytın, İl Genel Meclisinin 2015 Mayıs ayı toplantısında komisyona havale olan Edirne’nin de yer aldığı,  hayvancılık bakımından ARİ bölge sayılan Trakya’nın 2014 yılında yaşadığı salgın ve bulaşıcı hastalıklar nedeniyle üreticilerin mali yönden mağdur olduğunu belirterek; “. Küçükbaş hayvanlarımızda görülen” Mavi dil” ve “ çiçek” hastalıkları ile ilgili kurum ve kuruluşların ne tür önlemler aldığı ve çalışmalar yapığı konusu hakkında komisyonumuzca yapılan incelemeler sonucunda, İpsala ilçemize bağlı  Karpuzlu mahallesinde  05.04.2014tarihinde  bir işletmede  Sarpdere köyünde bir başka işletmede , Enez ilçesine bağlı  Yazır köyündeki işletmede yine Keşan ilçemize bağlı Yerlisu köyündeki bir işletmede  Ayni ilçeye bağlık Mahmutköy ve  Yerlisu ve Orhaniye  köylerindeki işletmelerde, Uzunköprü İlçesine bağlı  Kavakayazma köyündeki  bir işletmede  koyun, keçi, çiçek hastalığı görülmüştür.

Aytın 2015 yılında mavi dil hastalığı yok (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN AŞILAMASI DEVAM EDİYOR

Bu hastalıkla ilgili yönetmelik gereği hastalık çıkan köylerin 10 Km çevresinde olan köyler karantina altına alınmış karantina uygulanan köylere hayvan giriş çıkışları yasaklanmıştır.  Edirne Genelinde mevcut tüm küçükbaş hayvanlar çiçek hastalığına karşı aşılanmıştır. Aşılama çalışmaları yeni doğan küçükbaş hayvanlarda da devam etmektedir. Bu konuda çevre ilçelere de bilgi verilmiştir.

Bu yıl çiçek hastalığı çıkışı bulunmamaktadır. 2015 yılı içinde toplam 51.274 adet küçükbaş hayvan çiçek hastalığına karşı aşılanmıştır. Aşılama devam etmektedir” dedi.

Aytın 2015 yılında mavi dil hastalığı yok (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

MAVİ DİL HASTALIĞI

Mavi dil hastalığın küçükbaş hayvanlara sineklerle bulaşan bir hastalıktır. Mavi Dil hastalığı ilk kez 2014 yılında görülmüştür. Hastalık Keşan, İpsala, Enez, Uzunköprü, Meriç, Lalapaşa, Edirne Merkez ilçede olmak üzeren toplam 13 köyümüzde tespit edilmiştir. Hastalıkla ilgili yönetmelik gereği hastalık çıkan köylerin 10 Km çevresinde bulunan köyler karantina altına alınmış olup,  karantina uygulanan bölgelere küçükbaş hayvan giriş çıkışı yasaklanmıştır. İl Genelinde bulunan toplam 312.576 adet küçükbaş hayvan Mavi Dil hastalığına karşı aşılanmıştır “ dedi.

Aytın 2015 yılında mavi dil hastalığı yok (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

MECLİS TOPLANTI SAATLERİ DEĞİŞTİ

Toplantının ardından açıklama yapan  İl Genel Meclisi Başkanı Aziz Çıkıkçı   meclis toplantılarında  hiçbir sorun yaşanmadığını  meclis üyelerinin sahadaki görevlerini yerine getirdiklerini belirterek meclis üyelerine teşekkür etti. Çıkıkçı daha sonra şunları kaydetti; “ seçime az bir süre kaldı bu arada   meclis üyelerimizin de katıldığı bazı etkinlikle yapılıyor. Bu nedenle önümüzdeki üç gün içersinde meclisin toplantı saatlerini değiştireceğiz. Bu konuda CHP’li meclis üyelerinin önerisi bulunmaktadır. Bazı meclis üyelerimiz Çarşamba günü İpsala’ya gidecek. Onun için o gün yapacağımız toplantı saat 15’00 de başlayacak. Bir gün sonra Perşembe günü de Edirne’ye Başbakan gelecek o günkü toplantıyı da AKP üyelerimizin önerisi doğrultusunda yapacağız “ dedi.

Aytın 2015 yılında mavi dil hastalığı yok (4)

 14 total views,  2 views today

Next Post

Gaytancıoğlu "Yabancı Ülkelerin Çiftçileri yerine bölgemiz çiftçisi kazanacak”

Seçim çalışmalarına ara vermeden hızla devam eden CHP 1.sıra Milletvekili Adayı Okan Gaytancıoğlu Keşan Atatürk Parkında çay ve simit kahvaltısına katılarak programına başladı. Ardından Keşan Paşayiğit Mahallesinde yağmur duasına katılarak çalışmalarına devam etti. Uzunköprü parti örgütüyle birlikte Çobanpınar, Saçlımüsellim, ve Başağıl köylerinde halkıyla buluşan Gaytancıoğlu akşam saatlerinde Muhacırkadı, Bayramlı, Malkoç […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp