Aytın: “eti, sütü verimli ırk ithal ediyoruz”

admin

Yeni alınacak damızlık ırklar konusunda açıklama yapan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Tuncay Aytın damızlık birliği olarak 2010 yılanda hedeflediklerinin bir şey olduğunu belirterek şunları söyledi; “Türkiye’de süt tüketiminin bilimsel anlamda çok olmadığını üretim fazlalığı bulunduğu etin açık olduğu buz 2010 yılında da 7-8 bin tane Simental düve ithal etmek istedik. Fakat belirli engeller nedeniyle biz bu işi başaramadık. Yarım kalan bir işimiz vardı inşallah 2015 yılında bu işi başarırız bu işin ön ayağı olarak Slovakya ve Çek Cumhuriyetine gittik.

TUNCAY AYTIN

 

 

 

 

 

 

 

Geçen hafta Slovakya’ya gittiğimizde 250 hayvan seçtik. Bu hayvanların karantina süresi olacaktır. Şu anki hedefimiz üreticimize dağıtılmak üzere bin baştır. 250 hayvanımız gelecek hafta gelecektir. Bilindiği gibi Holstein dendiğinde Edirne akla gelir.

Fakat Simental hayvan hem et hem de süt sığırı olan ırkını bölgemize kavuşturmak daha sonra da hem bölgemizdeki üreticilerin kazanması hem de ülke genelinde de bu ırk üretim merkezimize daha rahat pazar oluşturmaktır. İnşallah bu ırkla hem eti hem de sütü yakalamış oluruz, ıslah etmiş oluruz. Ülkemiz hayvancılığına da önderlik yapmış oluruz. Şu anda 250 baş hayvan geliyor.

Daha sonra 750 adet daha gelecek ihtiyaç anında bu oran arttırılacak. Bu düvelerin üreticilerimize teslim fiyatı 2650 euro. Şu anda rakamlar yüksek olmasına rağmen bu şirketle üç ay önce yaptığımız protokol devam etmekte. İthalatı direkt olarak biz yapıyoruz. Herhangi bir aracı kurum kullanmıyoruz. Bu hayvanların ücretlerinin ödenmesi konusunda çeşitli bankalara önerge sunduk. Bunlar arasında Deniz Bank en düşük krediyi sağlayacağı vaadinde bulundu. Şu anda Deniz Bank ile çalışıyoruz. Biz üreticilerimize bu banka ile çalış diyemeyiz. Üreticilerimiz dilediği bankadan kredi alabilir. 2650 euro getirene biz hayvanı teslim ederiz” dedi.

 

 

 

 8 total views,  2 views today

Next Post

Vali Şahin Bulgaristan’da

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin iki günlük ziyaret kapsamında Bulgaristan’a gitti. İki günlük ziyarette Bulgaristan’ın Filibe, Plevne ve Sofya şehirlerinde gezi ve incelemelerde bulunacak olan Vali Şahin, burada düzenlenecek olan iki ayrı iftar programına katılacak.               İlk olarak Bulgaristan’ın önemli şehirlerinden olan Filibe şehrini […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp