Baba Destek Programı Sertifika Töreni yapıldı

admin

Baba Destek Programı (BADEP), babaya destek vererek çocuğun çok yönlü gelişimine katkıda bulunmayı hedefleyen bilimsel bir yetişkin eğitim programı olan Katılımcı ve yüz yüze eğitim tekniklerinin kullanıldığı program babaların çocukla iletişimini sağlıklı kurmasını ve çocukların gelişimlerini desteklemeleri için babalarda davranış değişikliği oluşturmayı hedeflediği ifade edilerek; “Baba Destek Programı’nın hedef kitlesi 3-11 yaşları arasında çocukları olan okuma yazma bilen her eğitim düzeyinden babalardır. Babaların, çocuklarının gelişiminde daha etkin ve olumlu bir rol oynamaları için geliştirilmiş bilimsel temelli bir eğitim programı olan BADEP, babaların çocuk gelişimi ile ilgili bilgi düzeylerini arttırmayı, iletişim becerileri kazanmalarını ve daha demokratik bir tutumu benimsemelerini hedeflemektedir.

Baba Destek Programı Sertifika Töreni yapıldı (4)

 

 

 

 

 

 

 

Program Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri bünyesinde okullarda açılmış olup, 12 Baba oturumu 2 Anne oturumu olmak üzere toplam 14 oturumdan oluşan programın her oturumunda bir temel konu işlenmiştir.

Bu güne kadar Edirne’de  11 adet kurs açıldı ve 130 kursiyer kursu başarıyla tamamlayarak belge almaya hak kazandı

Baba Destek Programına katılıp belge almaya hak kazanan kursiyerlere belgeleri 26 Mayıs 2015 Salı günü Devecihan Kültür Merkezinde düzenlenen törenle verildi.

Törene İl Millî Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN, Maarif Müfettişleri Başkanı Ayhan KARAN, Şube Müdürleri, okul müdürleri, kursiyer babalar, aileler ve kursiyer babaların çocukları katıldı.

Zübeyde Hanım Anaokulu Yıldızlar Sınıfı öğrencilerinin hazırlamış oldukları dans gösterisi ile başlayan tören, belge alan baba Hasan SUCU’nun konuşması ve ardından Vali Fahri Yücel İlkokulu 2. Sınıf öğrencisinin “Babacığım Seninle” adlı şiirini okumasıyla devam etti.

Baba Destek Programı Sertifika Töreni yapıldı (3)

 

 

 

 

 

 

 

Baba Eğitim Programı (BADEP) seminerleri esnasında çekilen fotoğraflardan oluşan slayt gösterisinin izlenmesinin ardından İl Millî Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN yapmış olduğu konuşmasında “Çocuklar zamanlarının büyük bir bölümünü aile ortamında geçirirler. Dolayısıyla her aile bireyi çocuğun potansiyelini ortaya koyması, kullanması ve kendini gerçekleştirmesi için uygun ortam ve koşulları hazırlama, onu teşvik etme, başarısını arttırma ve destekleme için potansiyel bir güce sahiptir. Ancak, aile bireyleri çocuğun eğitiminde etkin olabilecek bu gücün her zaman farkında olmayabilir. Bazen de aile, çocuğun sağlıklı gelişimi ve eğitimi için gücünü nasıl kullanacağı konusunda yeterli bilgiye sahip olmayabilir. Ailelerin bu gereksinimleri, aile eğitimi çalışmaları kapsamında planlanıp uygulanarak ve değerlendirilerek karşılanabilir.

Aile eğitimi programlarında aile bireylerinin özellikle de anne babaların çocuk yetiştirme becerilerinin geliştirilmesi ve desteklenmesi gerekir. Günümüz toplumlarında her konuda yaşanan hızlı değişimler, anne babaların eğitim gereksinimlerini de farklılaştırmaktadır. Eğitim gereksinimleri farklılaşabilmesine rağmen temelde aile eğitimi; ebeveynlere çocuklarının fiziksel, ruhsal, duygusal ve sosyal yönden gelişimlerinin her aşamasında gerekli olan yetenek ve anlayışı kazanmalarına yardımcı olan bir eğitimdir.

Baba Destek Programı Sertifika Töreni yapıldı (1)

 

 

 

 

 

 

 

Çocuk büyüdükçe yaşantısında aile ortamının yanı sıra okul ortamı da etkin biçimde yer almaktadır. Bu noktada çocuğun okul ve aile ortamında ortak amaçların ve yaklaşımların benimsenmesi ve sergilenmesi gereklidir. Ortak amaç ve yaklaşımların belirlenmesi, uygulanması ve değerlendirilmesinde ise aile eğitimi ve katılımı çalışmaları önem kazanmaktadır. Aile eğitimi ve katılımının önemi, öğrenimin her düzeyindeki pek çok araştırma ile ortaya konulmuştur. Bu nedenle eğitim kurumlarında aile eğitimleri yapılması ve bu eğitimlere ailelerin katılımı çocukların gelişim ve eğitiminde başarıyı ve sürekliliği sağlayacaktır.

Anne babalar günün 24 saatini tatil haklarını kullanmadan bu meslekle geçirmektedirler. Diğer mesleklerde deneme yanılma uygulanabilir ancak anne-babalık mesleğinde deneme yanılmaların sonucu ne yazık ki çok ciddi sorunlara sebep olmaktadır. Bu nedenle anne-babalık ciddi bir meslektir. Ve eğitim gerektirir. Ayrıca bir sanattır. Geleceğin ve toplumun temel taşları olan en değerli varlıklarımız çocuklarımız için bu sanatın eğitiminin verilmesi ve öğrenilmesi gerektiğine inanıyorum.

Baba destek programı da bu amaçlarla ortaya çıkmış bir programdır.2004 yılından bugüne Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve AÇEV (Anne Çocuk Eğitim Vakfı) işbirliği ile Halk Eğitim Merkezleri’nde ve okullarımızda öğretmenler tarafından uygulanmaktadır.

Baba Destek Programı Sertifika Töreni yapıldı (2)

 

 

 

 

 

 

 

Bu güne kadar ilimizde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri bünyesinde BABA DESTEK PROGRAMI olarak Vali Fahri Yücel İlkokulu öğretmenleri Ercan FİDAN ve Hikmet GÜLVERİN’in çalışmalarıyla 11 adet kurs açılmış ve 130 kursiyer kursu başarıyla tamamlayarak belge almıştır.

Bu programa katılan babalar eminim ki çocukları ve eşleriyle aile içinde çok daha kaliteli zaman geçirecekler, daha huzurlu ve mutlu olacaklardır. Programa katılan babaları ve onlara destek veren eşlerini kutluyorum” dedi.

Konuşmasının ardından İl Millî Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN, BADEP eğitimcileri Ercan FİDAN ile Hikmet GÜLVEREN’e katkılarından dolayı hediye takdim etti.

Baba Destek Programı (BADEP) sertifika töreni, sertifika alacak olan kursiyer babalara çocukları tarafından sertifikalarının verilmesi ve çekilen toplu fotoğrafın ardından sona erdi.

 

 

 37 total views,  2 views today

Next Post

Erdin Bircan sanayi esnafı ile buluştu

CHP Edirne Milletvekili adayı Erdin Bircan, Edirne sanayisi esnafına müjde vererek, “Teşvik sistemini yeniden düzenleyip esnafa yük olmadan istihdam yaratacağız” dedi. CHP Edirne Milletvekili adayları Erdin Bircan, Okan Gaytancıoğlu ve Gürkan Güneser, Belediye Başkanı Recep Gürkan ile Edirne sanayisini gezdi. CHP’li adaylar Erdin Bircan, Gürkan Güneser ve Okan Gaytancıoğlu, CHP […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp