BAĞIMLI OLMA ÖZGÜR OL

admin

Edirne Belediyesi 3 yıldır Cansu’yu vermeye devam ediyor.

Son zamanlarda basında da sıkça haber olan sentetik Cannabilnoit (Bonzai) maddesi gençlerimiz arsında hızla yayılmaktadır. Doğal ve sentetik olduğu yalanı ile gençlere hedef olan bu madde aslında tamamen kimyasaldır. Öldürücü kimyasalları bitkiye sevk edilerek elde edilen madde insan üzerinde ölümcül etkileri olmakla beraber sevimli göstermek ve kabul görmesini arttırmak için şarkılarla bile yer edinmeye çalışılmıştır.

Son 6 aydır bu maddeden vaka sayılarında artışın olması ile ilgi bakanlıkları, medyayı ve vatandaşların dikkati çekmiş ve bu madde ile mücadeleye gidilmiş, çalışmalarında hızlı bir artışa sebebiyet verilmiştir.

Edirne Belediyesi olarak bu tehlikeli madde ile mücadele çalışmaları Edirne Emniyet KOM Müdürlüğü işbirliği dahilinde yaklaşık 3 yıl önce başlanmış ve Edirne halkını bu ve benzeri zararlı alışkanlıklarda korunmak amacıyla eğitim çalışmaları sistemli, kapsamlı bir şekilde başlamıştır ve geniş kitlelere ulaşılması hedeflenmiştir.

esra selvi (1)

Bu hedef doğrultusunda öncelikle gençlere sonrasında velilere, STK’lara kamu kurumunda çalışanlara Aile Hekimlerine ve son olaraktan silahlı kuvvetlere bağlı asker, er ve erbaşlara farkındalık eğitimleri yapılmıştır.

Bu eğitimler şu başlıklar altında toplanacak olursa;

 

1-Bireysel ve Grup Danışmanlık

Aile Danışmanlık Merkezi Kurumların yönlendirmiş olduğu vatandaşlara ya da ailelerin müracaatlarıyla gelen gençlere, bireysel müracaatla birimimize danışan tüm halkımıza bağımlılık konusunda psikolojik destek sunmaktadır. Madde kullanımı konusunda önleme ve çözüm kapasitelerini geliştirme birinci amaçtır. Görevli kadromuz bireylere ya da gruplara yönelik koruyucu, önleyici, eğitici, geliştirici ve rehabilite edici tüm program ve çalışmaları yaparak birimimize müracaat edenlere destek olmaktadır.

 

 

 

2- Okul Seminerleri

Okul çağındaki gençlerimize her türlü bağımlılık yapıcı maddelerden uzak tutmak amacıyla Edirne İl ve İlçelerde özel ve kamuya bağlı tüm okullarda 11.ve 12. Sınıf öğrencilerine madde bağımlılığı ve zararları konusunda bilgilendirme seminerleri verildi.

Okullarda ki bilgilendirme seminerleri 11. Sınıf öğrencilerine daha etkili ve verimli olması amacıyla sınıflar tek tek gezilerek yapılmıştır.

12. sınıflar ise konferans şeklinde düzenlenen çalışmalar ile bilgilendirilmiştir.

 

3- Mahalle Kahve Seminerleri

Madde bağımlılığı ile mücadele kapsamında dezavantajlı bölgeler tespit edilip, belirlenen kahvelerde 450-500 vatandaşa ulaşılmıştır. Uzman personellerce verilen bu bilgilendirme seminerlerinde öğrencilerin, anne babaların ve toplumun tüm kesimini kapsayan gençlerin kötü alışkanlıklardan korunmaları ve madde bağımlılığı ile mücadele edebilmeyi öğrenmeleri amaçlanmıştır.

 

4- Kurum Seminerleri

Farkındalık çalışmalarını hızlandırmak ve toplumda farkındalık yaratmak amacıyla sadece öğrenci ve velilere değil kamu kurum ve kuruluşlarda çalışanlarına, Müftülük bünyesinde çalışan din görevlilerine, Aile Hekimlerine, Milli Eğitime bağlı okul Müdürlerine ve Rehber Öğretmenlerine, sivil toplum kuruluşlarına, derneklere, Askeri personele, er ve erbaşlara, cezaevi ve hükümlülere, infaz memurları dahil olmak üzere Edirne il ve ilçelerinde tüm kesime ulaşmaya çalışarak top yek ün ulaşılmaya çalışıldı. Amacımız gençlerin bu maddeyi hiç merak etmemesi ve hiç bulaşmamasını sağlamaktır. Bu kapsamda yaklaşık 10 bin vatandaşımıza ulaşılmış ve bu amaç doğrultusunda tüm hızıyla devam etmektedir.

esra selvi

 

 191 total views,  2 views today

Next Post

Zıpkınkurt, “ Birlik Ve Beraberlik İçinde Olmalıyız”

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt son zamanda yapılan boykot çarıları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada ,” son günlerde Ortadoğu’da Gazze ve Filistin arasında yaşanan ve üzüntüyle karşıladığımız çatışmalar nedeniyle, sosyal medya üzerinden ülkemizde faaliyet gösteren, istihdam yaratan, ihracat yapan, vergisini veren, direk ya da dolaylı da olsa ülkemiz ekonomisine […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp