Bağımsız özgür yayıncılık önderi bilgi yayınevi

admin

Edirne Kitap fuarında stant açan daha ziyade bilimsel eleştirel yayınlara yer veren Bilgi yayınevi hakkında açıklama yapan satış Sorumlusu Bülent Cepdibi,” İstanbul Bilgi Üniversitesi yayınları 15 yıl önce yayın hayatına başladı. Bu yayınevi kurulurken savunduğu bir ilke vardı.

bagimsiz-ozgur-yayincilik-onderi-bilgi-yayinevi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye’de akademik yayıncılık alanında bağımsız özgür ve eleştirel bir yayın anlayışını geliştirmek, bu anlamda üniversite yayıncılığında yeni bir dönemin öncüsü olmaktı.

Bu ilkeleri temel alarak geçirilen 15 yıl içinde Türkiye’de darülfünun’dan bu yana devralınan akademik yayıncılığın mirasını sürdürürken toplumda süregelen değişimi de dikkate aldık.” Bağımsız, özgür ve eleştirel üniversite yayıncılığı kavramını biçimlendirip tüm akademik yayıncılık dünyamızın bu ilkeyi benimseyerek yayıncılık yapması yönünde örnekler verdik.

15 yılın sonunda az da olsa bu çabalarımızın sonuçlar vermeye başladığını görüyoruz. Bugün sayıları çok olmasa da bu ilkeler doğrultusunda yayın yapan iyi örnek olan Üniversite yayınevlerimiz var.

Elbette ki üniversitelerimizde yıllardır resmi ideoloji ile kemikleşen yayıncılık geleneğini bir günde değişeceğini beklemiyorduk. İlk kuruluş yıllarında, Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemlerine uzanan akademik yayıncılık kimi zaman kindi devlet ideolojisi ile bir tuttu. Kimi dönemlerde nispi olarak oluşan özgür demokratik ortamlarda bile “ bağımsız, özgür ve eleştirel” bir yayın çizgisi oluşturulamadı.

İşte İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları 15 yıl içinde bu çarkın dışına çıkabilen yayınevlerinden biri belki de ilki oldu, bununla gurur duyuyoruz.” Dedi.

 

 

 

 162 total views,  2 views today

Next Post

Daha geniş katılımlı bir fuarın düzenlenmesini diliyoruz

              Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Levent Doğan Kitap fuarını ziyaretinde yaptığı açıklamada Edirne Belediyesince bu kitap fuarı gerçekleştiriliyor. Bunun daha geniş katılımlı düzenlenmesini temenni ediyoruz. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu kitap fuarı Edirne Halkı ve öğrencilerimiz […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp