Bağımsızlık ve Özgürlük Anıtı törenle açıldı

admin

DSC_4075

 

 

 

 

 

 

 

Atütürkün Edirne’ye gelişinin 84. Yıldönümünde  Saraçlar Caddesinde  Bağımsızlık ve Özgürlük  anıtı törenle açıldı.   Çini ile yapılmış Cephede Askerler ve Cepheye Mermi Taşıyan kadın motiflerinin yer aldığı  eserlerin açılış törenine Edirne  Belediye Başkanı Recep Gürkan,  Garnizon Komutanı, Tuğ. Gen. Hidayet Arı, Emniyet Müdürü Dr.Rahmi Baştuğ,  Jandarma Komutanı,Jan. Kd. Alb  Kamuran Ersan Belediye Başkan Yardımcıları,ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt katıldı. Açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Gürkan, bundan 84 yıl önce Ulu önder Atatürk’ün Cumhurbaşkanı olarak Edirne’yi ziyaret ettiğini belirterek,” Edirne Kurtuluş Savaşında ve diğer zamanlarda en çok düşman işgaline uğrayan bir ildir. Edirne tarih boyunca her zaman bağımsızlık ve işgale karşı sembol olmuş bir ildir. İstedik ki Kurtuluş savaşı direnişinde halkın nasıl yer aldığını saraçlar caddesinde halkımıza hatırlatalım.

DSC_4099

 

 

 

 

 

 

 

Edirne demek bağımsızlık demektir. Edirneli demek Atatürk’ün yolunda giden demektir. Burada açılan eserin adını bağımsızlık ve özgürlük eseri koyduk. Bu eserlerden biri cepheye mermi taşıyan Türk Kadınları var. Arkalarında kağnıyı görüyorsunuz. Diğer eserde bu ülke için canlarını seve seve geren Türk bayrağını göndere diken  Mehmetçiklerimiz yer almaktadır” dedi.

Daha sonra kurdele kesilerek anıtın açılışı yapıldı.

DSC_4069

 178 total views,  2 views today

Next Post

Gürkan, “Herkes kurallara uymak zorunda”

              Belediye Başkanı Gürkan, Edirne gibi çağdaş bir  yörede  ve Türkiye gibi özgür bir ülkede yaşayan herkesin toplumun  örf ve adetlerini ve genel ahlak kurallarını çiğnememek  koşuluyla  bireylerin her şeyi yapmaya hakkı olduğunu kaydederek, ” Bizler hiç  kimsenin  eğlenmesine özel yaşamına , yemek yemesine, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp