BAHÇEDE ASIRLIK KIZILCIK AĞACI

admin

DSC_7608Mülkiyeti İşadamı İrfan Kızanlıkta ait olan çevresi  otopark olarak kullanılan kızılcık ağaçlarının kaplı olduğu  bahçe Osmanlı Rus savaşına, kısaca 150 yıl öncesine dayanıyor.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Kızanlık” Burada gördüğünüz kızılcık ağaçları 150 yıl öncesine dayanıyor. Dedem bu kızılcık fidelerine Bulgaristan’ın Kızanlık şehrinden getirmiş. Bildiğiniz gibi bizim soyadımız da buradan kaynaklanıyor.

Dedemler Balkanlarda ilk Türk bozgunu sayılan Osmanlı Rus Savaşı sonrası kendi topraklarında yaşama imkânı bulamadıkları için Edirne’ye göç etmişler.

Mallarını orada bıraktılar. Oralarda kızılcık çok makbulmüş. Kızılcıkları bu adı ile anılan bahçeye ekiyorlar. Çevrede görünen bu kızılcıklar dedemin o dönemde ektiği kızılcıklardır. Daha önceleri Edirne’de çok Yahudi vardı.

EN YARARLI BEŞ ÜRÜNDEN BİRİ

Yahudiler bahçıvanlığı çok severdi. Kızılcık da çok önemli bir ürün olduğu için Yahudiler her yıl bahçeye gelip ürünleri toplayıp pazarlıyorlarmış. Kızılcık insan sağlığı için çok önemli 5 üründen biri. Bunlar aşılı kızılcıklar merada olan kızılcıklardan çok daha iri erik büyüklüğünde oluyor. Kızılcık ağaçları serin havayı sever.

Çiçekleri erken açıyor o an hava koşulları üretimi etkiliyor. Çiçek açma döneminde havalar soğuk olmadığı yıllarda ürün bol oluyor. Ağaçların bakıma ihtiyacı var biz yeterince bakım yapamıyoruz. Ağaçların budanıp sulanması gerekir.

Bu ağaçlar suyu çok seviyor. Kızılcık ağacı ahşap olarak çok değerli bir ağaçtır. Bilindiği gibi kızılcık sopası meşhurdur. Bu ürünü çoğu kimse tanımıyor. Burası İsim olarak “kızılcık bahçesi” olarak biliniyor. Bulgaristan’da dedelerimin kaldığı yöre Kızanlık dağlık olduğu için kızılcık çok oluyor. Bizde de Kırklareli bölgesinde kızılcık ağacı çoktur. Normal kızılcık ağacına aşı yapılarak veya çekirdekten fideye aşı yapılarak bu duruma geliyorlar.

 203 total views,  2 views today

Next Post

İsmail Kasap “Süt Tüketimini Artırmalıyız”

Bölgemizde hayvancılık ve hayvansal ürünler konulunda açıklama yapan İşadamı İsmail Kasap hayvancılığı bölgemiz kalkınmasında çok önemli olduğunu bunun çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Hayvancılık konusunda görüşlerini açıklayan İsmail Kasap, Bizim ticaret Borsası ve meslek temsilcileri alarak amacımız bölgemizde hayvancılığın kalkınması için bilgi şöleni düzenlemek. Çiftçi kardeşlerimiz ziraatla ilgilenen ekmeğini ziraattan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp