BAHÇEŞEHİR KOLEJİ 2. SINIF ÖĞRENCİLERİ TARİH TURUNDA

admin

01BAHÇEŞEHİR KOLEJİ 2. SINIF ÖĞRENCİLERİ TARİH TURUNDA

Özel Edirne Bahçeşehir İlkokulu 2. Sınıf öğrencileri, öğretmenleri Müjde Gaye GÜNDOĞDU ve Sinem GÜNEL rehberliğinde Edirne’nin tarihi yerlerini gezdiler.

Sultan II. Bayezid tarafından 14841488 yıllarında Mimar Hayreddin‘e yaptırılan Bayezid Külliyesi gezi ekibinin ilk durağıydı.Cami, imaret, hastane, medrese, hamam, mutfak ve erzak depolarından oluşan külliye öğrenciler tarafından merakla incelendi. Öğrenciler geçmişte hastalarının müzik, su sesi ve güzel kokularla tedavi edildikleri bu tarihi mekânı gezerek tarihleri hakkında bilgi sahibi oldular. Öğrenciler derslerde öğrendiklerini gezerek, görerek, yerinde inceleyerek pekiştirdiler.

26 Mart 1913 Balkan Savaşı ve şehitlerin anısına yapılan; konu mankenleri, fotoğrafları, açıklayıcı tabelaları ve ses düzeniyle bilgilendirici bir müze olan Şükrü Paşa Anıtı Özel Edirne Bahçeşehir 2. Sınıf öğrencileri tarafından merakla gezildi.Müzede;  Selimiye Camii’nin duvarlarının Bulgar topçuları tarafından yıkılması, alevlerle çevrilmiş İstanbul, baba kucağındaki yavrunun Bulgar askerleri tarafından öldürülmesi, Tunca Adası’nda esir alınan Türklerin acıklı durumunu gösteren fotoğraflar ile Türk kadınlarının ‘‘asker, şimdi git, savaş!’’ sözleriyle oğullarına veda etmeleri gibi sahnelerin sesli olarak duyulması öğrenciler tarafından ilgiyle karşılandı.

Edirne Bahçeşehir Koleji İlkokul ve Ortaokul Müdürü Mahmut BOZTÜRK geziyi düzenleyen sınıf öğretmenleri Gaye GÜNDOĞDU ve Sinem GÜNEL’ e teşekkür ederek “ Öğrencilerimizin tarihlerini gezi süresince zaman zaman duygulanarak, zaman zaman heyecanlanarak merakla incelediklerini öğretmenlerimiz ifade etiler. Çocuklarımız için bu kazanımların çok önemli olduğunu düşünüyoruz.  Bundan sonra da bu tarz gezilerimiz devam edecektir.” şeklinde konuştu.

 

 

 153 total views,  2 views today

Next Post

5 Litre Atık Yağ Getirene 1 Litre Ayçiçek Yağı Hediye

5 Litre Atık Yağ Getirene 1 Litre Ayçiçek Yağı Hediye   Edirne’nin Keşan ilçesinde Keşan Belediyesi tarafından başlatılan projede 5 litre atık yağ getirene 1 litre ayçiçek yağı verilecek. Keşan Belediyesi, tarafından hazırlanan “Evlerden Bitkisel Atık Yağ Toplama Projesi”’ndeki amacın hem doğayı korumak, hem de ev ekonomisine katkı sağlamak olduğu […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp