Bakan Günay’ın Bulgaristan’dan Getirdiği Tarihi Eserler Edirne’de Sergilenecek

admin

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Bulgaristan’dan getirdiği tarihi eserler, Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde sergilenecek.

Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü İrfan Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi ve kültürel eserlerin iadesi konusundaki işbirliğinin ardından, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Bulgaristan’dan 20 antik eser getirdiğini hatırlattı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yurt dışına kaçak veya gayri kanuni yollarla gönderilen eserleri geri getirme gayreti içinde olduğunu belirten Özcan,

“Bakanımız ve Müzeler Genel Müdürümüz, Bulgaristan’a bizzat giderek, Sofya Milli Tarih Müzesi’nden Roma dönemine ait mermer kadın heykel gövdesi ile aralarında sikkelerin de bulunduğu 20’ye yakın irili ufaklı Gümüş ve bronz eseri kentimize getirdi” şeklinde konuştu.

Özcan, Bakan Günay’ın Edirne için güzel bir jest yaparak söz konusu eserleri Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ne armağan ettiğini, Bulgaristan’dan Türkiye’ye getirilecek 400 parça eserin de Edirne’de bırakılmasını arzu ettiklerini bildirdi.

Eserlerin envanter çalışmasının tamamlandığını ifade eden Özcan, “Sayın bakanımızın Bulgaristan’dan getirdiği eserlerin envanter çalışması yapıldı, bakım ve restorasyon çalışmalarının ardından sergilemeye başlayacağız” ifadesini kullandı.

Bulgaristan’dan getirilen eserler arasında, 3. yüzyıl Roma dönemine ait mermer kadın heykel gövdesi ile aynı döneme ait kadın büstü, bronz ve Gümüş sikkeler, mühür ve ağırlıklar bulunuyor.

 

 325 total views,  2 views today

Next Post

LAFA DEĞİL İŞE BAK

Siyasetçilerimiz için yeni bir dönem yaklaşıyor. Önümüzdeki yıl  yine meydanlar şenlenecek politikacılar  bol keseden atacaklar.   Yıllardır edindikleri deneyimleri sonucu halkın zaaflarını çok iyi   tahlil eden etkileyeceği alanları çok iyi  tahmin eden siyasetçilerin “nabza göre şerbet vermede”  üzerlerine yoktur.     Siyasetin doruğa ulaştığı  koltuk kavgasının kızıştığı dönemde    keselerin  ağızları da açılır. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp