Bakan ÖZLÜ’den sanayicilere müjde

admin

Edirne’ye gelerek bir dizi temaslarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Edirne Valiliği ve Belediye Başkanı ziyaretinin ardından Lalezar’da Edirne’li işadamlarıyla bir araya geldi. Buradaki  yemekli toplantıya   Edirne Milletvekilleri Rafet Sezen ve Okan Gaytancıoğlu,Edirne Valisi  Günay Özdemir, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Ak Parti  Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe ve parti yöneticileri. ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, Meclis Başkanı Mehmet Eren, Ticaret Borsası Başkanı  Özay Öztürk, Meclis Başkanı Fedai Canım, EDSİAD Başkanı İsmet Açıkgöz, Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman,Meriç Belediye Başkanı Nihat Yörük,İlçelerin oda ve borsa başkanları ile sanayi kuruluş temsilcileri katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Özlü Edirne’li sanayicilerle, birlikte olmaktan, mutlu olduğunu belirtti. Bakan Özlü konuşmasını şöyle sürdürdü, “Sizlerle birlikte ülkemizi, ekonomiyi ve sanayimizi konuşacak olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Sözlerimin başında, Van’da, Elazığ’da ve Bitlis’te gerçekleşen terör saldırılarında hayatlarını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Bakan ÖZLÜ’den sanayicilere müjde (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Öyle anlaşılıyor ki, 15 Temmuz’da FETÖ ile ülkemize saldıranlar, sonrasında da masaya PKK kartını sürdüler. Herkesin şunu bilmesi gerekiyor: Türkiye, bu tür terör hadiseleriyle, hizaya çekilecek bir ülke değildir.

ÜLKEMİZDE BİRLİK VE BERABERLİK ARTTI   

Bu toplum, özellikle 15 Temmuz’dan itibaren, var olan birlik ve beraberliğini daha da artırmıştır.

Her türlü kötülük, her türlü terör ve şiddet, bu birlik ve beraberliğin karşısında yenilmeye ve ezilmeye mahkûmdur. Toplumsal kaos ortamı oluşturmaya çalışan, Türkiye’yi zayıf düşürmeyi ve yolundan döndürmeyi hedefleyen terör örgütlerine asla izin vermeyeceğiz.

Türkiye’yi büyütmeye ve güçlendirmeye hep birlikte devam edeceğiz. Değerli Konuklar, Türkiye’nin büyümesinden ve güçlenmesinden rahatsız olanlara vereceğimiz en iyi cevap, Türkiye’yi daha fazla büyütmek ve güçlendirmektir.

Hepimiz kollarımızı yeniden sıvayalım, çok daha büyük bir aşkla ve şevkle işimize gücümüze odaklanalım. 15 Temmuz’dan sonra Çanakkale’de, Sakarya’da, Bursa ve Konya’da, sanayicilerimizle ve iş insanlarımızla bir araya geldim. Hepsinin moralinin son derece yüksek olduğunu gördüm.

Bütün iş insanlarımızın milletimize karşı vefa hissi taşıdıklarına ve bu ülke için değer üretmeye çok daha hevesli olduklarına şahit oldum. Aynı heyecanı Edirne’nin de taşıdığını görüyorum. Buradan sonra geçeceğim Kırklareli ve Tekirdağ’da da aynı inanç ve kararlılıkla karşılaşacağımı biliyorum.

SİZLERLE HER ZAMAN BİRLİKTE OLACAĞIZ   

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak, sizlerle sadece bu zor zamanlarda değil, her zaman çok yakın bir işbirliği içinde olacağız. Ankara’da oturup kalmayacağız. Sizlerle ilgili kararları, sizlerle birlikte alacağız. Masa başında iş yapmayacağız, her zaman sahada olacağız, sizin yanınızda olacağız. 65’inci hükümetin en önemli önceliklerinin arasında, özel sektörün önünü açmak yer alıyor. Zira bir ülke, kamu yatırımları yoluyla gelişemez, kalkınamaz. Kamu yatırımları yoluyla, belki bir yıl veya iki yıl ekonomiyi büyütebilirsiniz. Ancak sürdürülebilir büyüme hedeflerimize, sadece ve sadece, özel sektörün daha fazla yatırım, üretim ve ihracat yapmasıyla ulaşabiliriz.

Bakan ÖZLÜ’den sanayicilere müjde (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL MEVZUATLAR SADELEŞTİRİLECEK   

Bu nedenle, biz kamu olarak, altyapıları hazırlayacağız. Yasal mevzuatımızı sadeleştireceğiz. Diplomasi yoluyla ihracat kanallarınızı genişleteceğiz. Yatırımların önündeki engelleri kaldırmakla kalmayacağız, özellikle nitelikli yatırımlara ve Ar-Ge projelerine teşvik ve destekler sağlayacağız. Bizim açtığımız yollardan da sizler ilerleyeceksiniz. Siz o yollarda ilerledikçe, Türkiye de hedeflerine daha fazla yakınlaşacak.

Hükümetimiz ve Bakanlığımız, çok önemli çalışmaları hayata geçirdi, geçirmeye de devam ediyor. Darbe girişimi gibi olağanüstü bir hadiseye rağmen, yatırımcılarımızın orta ve uzun vadede ihtiyaç duyacağı birçok yeni düzenlemeyi hayata geçirdik. Son dönemde gerçekleştirdiğimiz çalışmaların bazılarını burada kısaca hatırlatmak istiyorum. Yatırım ortamını iyileştirmek amacıyla kapsamlı yasal bir düzenleme yaptık. İş kurmayı ve iş yapmayı kolaylaştırdık. Devlete olan borçları yeniden yapılandırdık. Ülke tasarruflarını artırmak amacıyla, Bireysel Emeklilik Sistemi’yle ilgili bir çalışma yaptık. Yine Türkiye’nin büyük projelerini hayata geçirmek için Varlık Yatırım Fonu’nu kuruyoruz. İhracatçılarımıza yeşil pasaport uygulamasına yakında başlıyoruz. Teşvik sisteminde çok radikal değişiklikler yapmak için de bir çalışma başlattık. Teşvikte yeni anlayışımız, yatırıma ve yatırımcıya özel teşvikler vermek olacak. Katı olmayacağız, kural dayatmayacağız. Tam aksine, yapıcı ve esnek olacağız. Yeter ki, katma değer, teknoloji ve istihdam üretecek, ithalatı azaltacak, ihracatı artıracak bir yatırım yapılsın… Bu yatırımın ihtiyacı neyse, en uygun destekleri vereceğiz. Bakanlık olarak, biz de çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Mart başında yasalaşan Ar-Ge Reform Paketi’nin ikincil mevzuatını geçtiğimiz günlerde yayınladık. Mayıs ayında meclise sevk ettiğimiz Sınai Mülkiyet Kanun Tasarısını da Ekim-Kasım aylarında yasalaştıracağız. Yine Üretim Reform Paketiyle ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Bu paketle, ülkemizde üretenin ve üretimin önünü açacağız. Özellikle de yatırım yeri bulmayı kolaylaştıracağız. Altyapıyla ilgili süreçlerin ve ön hazırlıkların tamamını kamu olarak biz yapalım istiyoruz. Çünkü sanayicinin bu süreçlerle oyalanmasını, vakit ve enerji harcamasın istemiyoruz. Sanayici, sadece yatırımına, ne üreteceğine, nasıl üreteceğine, ürettiğini nereye ve nasıl satacağına, teknolojiye ve tasarıma odaklansın istiyoruz. Kısaca diyoruz ki, devlet kendi işini doğru yapsın… Yapsın ki, böylece sanayici de kendi işini rahat rahat yapabilsin., Edirne, Osmanlı’ya başkentlik etmiş tarihi bir şehrimiz… Biz bu şehrin potansiyeline inanıyoruz. Potansiyel derken sadece sanayi sektörünü kastetmiyorum. Edirne’nin turizmde ve tarımda da çok daha başarılı bir performans gösterebileceğini düşünüyoruz. Sadece Kırkpınar’ı daha iyi değerlendirsek bile, bu şehre çok ciddi ekonomik katkılar sağlayabiliriz.

Biliyorsunuz, Marmara’nın doğusu, Türkiye’nin hem üretim hem de tüketim merkezi… Trakya’nın Batısını da, doğusundaki bu üretim ve tüketim imkânlarından en iyi şekilde yararlanacak şekilde organize etmemiz gerekiyor.

YATIRIMLARIN KATMA DEĞERİ YÜKSEK OLMALI

Edirne’de ve Trakya’nın tamamında, çok daha fazla sanayi yatırımının yapılabileceğini düşünüyoruz. Bu konuda, sizlere her türlü desteği vermeye de hazırız. Ancak iki hususa dikkat çekmek istiyorum. Birincisi, Edirne’de ve Trakya’da yapılacak yatırımların yüksek katma değerli, teknoloji yoğun, nitelikli yatırımlar olmasını istiyoruz. İkincisi, bu bölgede yapılacak yatırımlarda çevre hassasiyetini en üst düzeyde tutmak gerektiğini düşünüyoruz.

Bakan ÖZLÜ’den sanayicilere müjde (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ERGENE HAVZASI İLE İLGİLİ SIKINTILARINIZI BİLİYORUZ  

Yeşil üretim, her yerde çok önemli… Ancak Trakya gibi önemli bir tarım havzasında, bu hususa çok daha büyük bir dikkat göstermemiz gerekiyor. Sanayiciler olarak, Ergene Havzası ile ilgili sıkıntıları en iyi sizler biliyorsunuz… Geçmişte atılan yanlış adımlar, zaman içinde birikerek, büyük bir problemlere dönüştü. Bu problem, sadece tarımı değil, sanayiyi de olumsuz etkiledi. Çevre dostu üretim yapmayı, bir yük olarak, bir maliyet olarak görmeyelim. Tam aksine, yeşil üretim, bugün küresel rekabet gücü kazanmada, en az teknoloji kadar önemli bir husustur. Pazar günü, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu da bu bölgeye gelecek. Tekirdağ’da, Bakanımız ve sanayicilerimizle birlikte, Ergene Havzası’yla ilgili son gelişmeleri değerlendireceğiz. İnşallah, hem bu bölgedeki kirlilik sorununa son vereceğiz hem de sanayicilerimizin önünü biraz daha açmış olacağız. Edirne’nin ve tüm Trakya’nın çok daha güçlü bir sanayi havzasına dönüşeceğine inanıyorum. Edirne’de OSB’deki 41 parselin sadece 18’inde üretim yapılıyor. Ancak bu parsellerin 39’u yatırımcılara tahsis edilmiş durumda olması sevindirici. Şu an inşaat ve proje aşamasında olan yatırımların da bir an önce hayata geçmesini diliyorum. Edirne’de şu anda Ar-Ge merkezi olan bir firmamız bulunmuyor. Ar-Ge Reform Paketi’nin ikincil mevzuatı da yayınlandığına göre, artık bu konuda bir mazeret kalmadı diye düşünüyorum. Belki 30 kişiyle bir Ar-Ge merkezi kurmanın zor olduğu kabul edilebilir. Ancak bu sayı artık 15’e düştüğüne göre, bu imkândan yararlanacağınıza inanıyorum. Biliyorsunuz, AB Rekabet Öncesi İşbirliği Programı’nı Bakanlığımız yürütüyor. Bu programın ilk döneminde, sadece Ankara’nın doğusundaki iller proje başvurusu yapabiliyordu. Ancak 405 milyon Avro bütçeli ikinci dönemde, tüm illerimiz programdan yararlanabilecek.

EDİRNE İÇİN YARARLI PROJE HAZIRLAYIP BAKANLIĞIMIZA GÖNDERİN

Edirne’deki kamu kurumlarımızı, belediyelerimizi, üniversitemizi, STK’larımızı da bu şehre uygun projeler hazırlayarak Bakanlığımıza başvuru yapmaya davet ediyorum. Biz Edirne için, Trakya için, ülkemiz için çalışmaya devam edeceğiz.

Sizlerin de aynı gayretle yatırımlarınıza devam edeceğinizi biliyorum. Konuşmama son verirken, yaptığınız yatırım, üretim ve ihracat için sizlere bir kere daha teşekkür ediyorum. Sizlere çalışmalarınızda başarılar ve hayırlı kazançlar diliyorum. Bugün bizimle bir arada olduğunuz için, bizimle buluştuğunuz için sizlere teşekkür ediyor, hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”Dedi.

 

 

 

 83 total views,  2 views today

Next Post

‘Kent Belleği Müzesi’ projesi Amerika’da

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio şehrinde düzenlenen, “Uluslararası Kütüphane Dernekleri ve Kuruluşları Federasyonu IFLA 2016” toplantısında, Edirne Belediyesi’nin Trakya Kalkınma Ajansı desteği ile sürdürdüğü, “Kent Belleği Müzesi” projesinin tanıtımı gerçekleştiriliyor. Ohio’daki Columbus Kongre Merkezi’ndeki toplantıda Edirne Belediyesi’nin özel bir stand da tanıtılan projesi büyük ilgi görüyor.           […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp