Bakan Tüfenkci Edirne’de

admin

Tüfenkci: ‘’Nereden Hangi Aracın, Hangi Eşyanın, Ne Kadar Zamanda Geçtiğini Biliyoruz’’

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, çeşitli programlara katılmak üzere Edirne’ye geldi.

Edirne Valisi Günay Özdemir, Ak Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından karşılanan Bakan Tüfenkci, Kapıkule Sınır Kapısı’nda incelemelerde bulundu.

Kapıkule Gümrük Kapısı’ndan pasaport ve muayene işlemlerinin daha modern şartlarda yapılabilmesi amacıyla inşa edilen, 700 m2 büyüklüğündeki 2 yolcu salonunun hizmete alınması töreninde konuşan Bakan Tüfenkci; “Kapıkule, Türkiye’nin en büyük ve en işlek gümrük kapısıdır. Bu nedenle Kapıkule’ye yatırımlarımız sürekli devam ediyor. Türkiye’nin en önemli kapılarından biri olan Kapıkule’den gelen ve giden yolcuların işlemlerinin çok kısa bir sürede tamamlanmasını ve rahat etmelerini istiyoruz. Buradaki yolcular bizim misafirlerimizdir. Gümrük kapılarımız Türkiye’nin dünyaya açılan yüzüdür. Kapıkule Gümrük Kapımızdan yılda yaklaşık 5 milyon yolcu giriş çıkış yapmaktadır. Kapıkule Gümrük Kapısı’nda otobüs yolcuları için daha iyi ve konforlu şartlarda pasaport ve muayene işlemlerinin yapılabilmesi için toplam 700 m2büyüklükte 2 adet yolcu salonu inşa edildi. Arkadaşlarımız sağolsunlar bu yolcu salonlarını 4 ay gibi kısa bir sürede tamamladı. Daha önce yolcular otobüslerden indirilerek kontrol ve pasaport işlemleri yapıldığı için yolcularımız açık alanda kışın soğuk havaya yazın ise sıcak havaya maruz kalıyordu. Yeni yolcu salonlarımızda gümrük hizmetleri ülkemize yakışır şekilde daha konforlu ve daha hızlı verilecek. Bu yeni yolcu salonlarımız, gümrüklü sahanın emniyeti ve kaçak geçişlerin önlenmesi anlamında da önemli kazanımları beraberinde getirmektedir. Geliş ve gidiş bölümleri birbirinden bağımsız olduğu için yolcu salonlarımız giriş- çıkışları tamamen kontrollü hale getirmiştir. 24 saat aralıksız kamera sistemleriyle izlenmektedir. Bagaj X-Ray cihazlarımız var. Hedefimiz bu kapıyı kullanan yolcularımızın, misafirlerimizin memnuniyetini en üst düzeye çıkarmaktır” dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Tüfenkci, Edirne Valisi Günay Özdemir, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, AK Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe, Yunanistan’ın Edirne Konsolosu Sotiria Theocharidi, Bulgaristan’ın Edirne Başkonsolosu Vasil Valchev, kurdeleyi keserek yolcu salonlarını hizmete açtı.

Kapıkule Sınır Kapısı programını tamamlayan Bakan Tüfenkci daha sonra Hamzabeyli Sınır Kapısı’nın modernizasyonuna ilişkin temel atma töreni için Hamzabeyli Sınır Kapısı’na geçti.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ilk kez Hamzabeyli Gümrük kapısında uygulanacak olan “TEK DURAK SİSTEMİ” ile tır kuyruklarının artık yaşanmayacağını ve tarih olacağını söyledi.

 

Kapıkule Sınır Kapısında yeni yolcu salonu açılışını gerçekleştiren Bakan Tüfenkci ve beraberindekiler daha sonra Hamzabeyli Gümrük Kapısının temel atma törenine katıldı. Temel atma töreninde TEK DURAK müjdesini veren Bakan Tüfenkci, Değerli arkadaşlar, sevgili heşerilerim,  bu sınır kapımız Avrupa ile olan ticaretimiz açısından kilit rol oynayan “TEK DURAK” sistemini de uygulayacağımız ilk sınır kapımız olacak. Yani biz Kapıkule’yi de Tek Durak sistemine getireceğiz. Öncelikle bunu Hamzabeyli’de görmüş olacağız. Yıllarca konuşulan ama bir türlü uygulamaya geçmeyen TEK DURAK SİSTEMİ burada uygulanacak inşallah. Tek Durak sistemi ile tır ve yolcu geçişlerinde bekleme süreleri sona erecek. Minimuma inecek.Bu sistemle tüm işlemler tek noktada yapılacak. İş akış süreçlerinin uzun ve fazla olmasından kaynaklanan beklemelerin böylece önüne geçilecek ve Gümrük İşlem süreçlerinin sadeleşmesiyle zaman ve maliyetten de büyük tasarruf sağlanmış olacak. “ dedi.

Hisarcıklıoğlu; “Gördük ki Hamzabeyli artık Edirne’ye, Trakya’ya ve ülkemize yetmiyor”

 

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada;  Hamzabeyli artık Edirne’ye, Trakya’ya ve ülkemize yetmediğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti; “Türkiye’nin kapıları ülkemize dar geliyor. Türkiye’ye yetmiyor. İşte bu yüzden genişletme kararı aldık. Kapasitelerini arttırma kararı aldık. Buna da ilk olarak Sarp’tan başladık ve Hamzabeyli ile devam ediyoruz. Bize bu vizyonu kazandıran, büyük destek  ve cesaret veren kişi de sayın bakanımızdır. Camiamızın ağabeyi Bülent Tüfenkci’dir. Bu gördüğünüz bütün yatırımlar Sayın bakanımızın önderliğinde gerçekleşti. Bakanımız bize Liderlik yaptı. Bu yatırımların önü açıldı. Sağ olsun bizi kırmadı ve bugün yine bizimle beraber. Sayın bakanımız her sıkıntımızda yanımızda, müthiş bir tempo ile çalışıyor.  Modernize ettiğimiz sınır kapılarında saatlerce süren beklemeler artık dakikalara indi. Kilometreleri bulan tır kuyruklarının, araç kuyruklarının önüne geçtik. Bunlara artık son verdik.  Araç ve yolcu geçiş süreleri eskisine göre 4 kat daha hızlandı. Yılda 5 Milyon tır ve araca, Artık 16 Milyonun üzerinde yolcuya hizmet veriyoruz. Bütün bunları yapmak için, TOBB, Oda, Borsa camiası olarak tam 880 milyon liralık yatırım yaptık. Yani devletimizi 880 milyon lira harcamaktan kurtardık. Bu kapılardan elde edilen gelirden de devletimize 443 milyon lira vergi ödedik. Demek ki TOBB, Oda Borsa camiası olarak, bizler devletimizin kasasına toplam bakın 1 Milyar 300 milyon liradan fazla nakit para aktarmış olduk. Bundan da sadece devlet değil özel sektörümüz de, üyelerimiz de kazanmış oldu.” Dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Tüfenkci ve beraberindekiler Hamzabeyli Gümrük Kapısı’nın temel atma törenini gerçekleştirdi.

 151 total views,  2 views today

Next Post

Solotürk ekibine ziyaret

Trakya Üniversitesi Edirne Teknik Bilimler ve Meslek Yüksekokulu Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümü Uçak Teknolojisi Programı ile Trakya Üniversitesi Havacılık ve Uzay Teknolojileri Topluluğu öğretim elemanları ve öğrencileri 25 Kasım Edirne’nin Kurtuluşu Etkinliği için Edirne’ye gelen Türk Hava Kuvvetlerinin Gösteri Ekibi SOLOTÜRK’e Edirne’de konakladıkları otelde bir ziyaret gerçekleştirildi. SOLOTÜRK […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp