Bakan Yılmaz ve Bakan Eroğlu’nun Edirne Çıkarması

admin

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere Edirne’ye geldi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile birlikte Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde yapımı tamamlanan Anadolu imam hatip lisesi açılısını yapmak üzere Uzunköprü’ye geldi.  Edirne Valisi Günay Özdemir tarafından Hükümet konağına geçen Bakan Eroğlu ve Bakan Yılmaz Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız’dan brifing aldı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde tamamlanan eğitim yatırımlarının açılış programına katıldı. Bakanlar Eroğlu ve Yılmaz kara yoluyla geldikleri ilçede Edirne Valisi Günay Özdemir ile birlikte yapımı tamamlanan Uzunköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi önünde öğrenciler tarafından çiçekle karşılandı. Bakan Eroğlu ve Yılmaz’a partisinin gençlik kolları üyeleri, üzerinde ‘Afrin’e selam olsun’ yazılı zeytin dalı verdi.

Açılışta bir konuşma yapan Edirne Valisi Günay Özdemir, “Uzunköprü İlçemiz katkılarınızla iki yeni okul, bir pansiyon ve yemekhane kazanmıştır. Bunlardan biri Anadolu İmam Hatip Lisesidir. Açılışını yaptığımız bu okulumuzun Meteoroloji Müdürlüğüne ait olan  4 bin 775 metre kare arsasını Milli Eğitim Bakanlığına tahsis eden Orman ve Su İşleri Bakanımıza da ayrıca teşekkür ediyorum. 24 derslikle 119 öğrenci kapasitesinde olup pansiyonu ile 50 öğrencimize yuva olmuştur. Harmanlı Rauf Şenbaş ve Yunus Şenuz İlk ve Ortaokulu 10 derslikle 213 öğrenci kapasitesine sahiptir. Çöpköy Ortaokulu yemekhanesi 191 öğrencimize hizmet verecektir” dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, hayatını kaybeden eski bakanlardan Edirneli Kemal Unakıtan’ın eşi Ahsen Hanım’ın annesinin Uzunköprülü olduğunu ifade ederek, açılışı yapılan lisenin adının ‘Kemal Unakıtan’ olmasını önerdi. Türkiye’nin en önemli önceliğinin eğitim olduğunu vurgulayan Bakan Yılmaz, “Türkiye’nin en öncelikli konusu eğitim, eğitimden öncelikli bir konu yoktur. Belediye başkanı, belediye başkanlığına gittiğinde önce eğitim için ne yapabiliriz, ondan sonra şehre ilişkin diğer projeler gündeminde yer alması gerekiyor. Enerji Bakanı önce eğitim için ne yapabiliriz, ondan sonra enerjiyle ilgili projeleri düşünmesi lazım. Orman ve Su İşleri Bakanı, önce eğitimle ilgili ne yapabiliriz, ondan sonra diğer kendi alanındaki projeleri sıralamaya koyması lazım. Eğitim olmazsa diğerlerinin hiçbiri gerçekleşmez” şeklinde konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise tüm Türkiye’de okulların bahçelerini proje kapsamında yeşillendirdiklerini belirterek, “Bütün Türkiye’de ‘Okullar Hayat Olsun’ projesiyle okul bahçelerini ağaçlandırıyoruz. Şu ana kadar 47 bin 460 okul bahçesini ağaçlandırdık. Okullar çiçek gibi oldu. 8.5 milyon fidan dikildi. Hepsine çardak kuruldu. Çocuklar gerçekten çok mutlu. Edirne’mizde de 181 okul bahçesine 16 bin 100 fidan diktik, tamamını da yeşillendirdik. Eksiklerimiz var, tamamlanması için talimatları verdik. Anadolu imam hatip lisesinin arsasını Meteoroloji Genel Müdürlüğü verdi, teşekkür ederiz. Devletten yer almak bazen bir ülkeden yer almaktan daha zordur biliyorsunuz” dedi.

Konuşmaların ardından Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Edirne Valisi Günay Özdemir ve beraberindekiler kurdele keserek eğitim yatırımlarının açılışını yaptı. Bakanlardan İsmet Yılmaz, Uzunköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi’ni gezdikten sonra ilçeden ayrılarak İstanbul’a gitti.

Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu Uzunköprü’deki açılışın ardından 60 milyon TL maliyetindeki 4 proje halindeki 11 tesisin temel atma töreni için Edirne geldi. Valilik Şeref defterini imzalayan Bakan Eroğlu bir süre Vali Özdemir ile görüşerek basın toplantısına katıldı.

Bakan Eroğlu, toplu temel atma töreni öncesi Edirne Valiliği toplantı salonunda basın toplantısı düzenledi. Kentte gerçekleşen Meriç Nehir taşkınları ile ilgili konuşan Bakan Eroğlu, “Taşkınla ilgili çok büyük çalışma yapıyoruz. Biz orada bütün makinaları gönderdik. Ergenedeki taşkını halledeceğiz. Edirne tarihinde ilk defa Kanal Edirne bitme noktasına geldi. 100 metre kaldı. Bitiyor. Taşkınlar azalması için ne varsa bakacağız. Bu bizim ilk defa düşündüğümüz zor bir işti. Ama DSİ’ye teşekkür ediyorum. Bunun etrafı da mesirelik alan olacak. Turizme açacağız. Kanal Edirne bitiyor müjdeler olsun” dedi.

Ergene Nehri üzerine yapılan 8 köprüyü, Edirne Askeri Hastane Şehitliği’nde yatan dedesi topçu er Hacı Hasanzade Mehmet Efendi’nin ruhu için yaptırdığını ifade ederek; “Ergene Nehri üzerinde köprü yapmak bize ait değil. Ergene Nehri üzerinde 8 tane köprüyü dedem Topçu Er Hacı Aslanoğlu Mehmet Efendi ruhuna buraya yapmak durumundayız” şeklinde konuştu.

Gökçe Tepe Tabiat Parkı sınır değişikliğini yapılarak büyütüleceğini müjdeleyen Bakan Eroğlu, “Milli Parklar Genel Müdürü dedi ki, ‘İstanbul’a bir saat 15 dakikada geliyoruz. Tekirdağ yakın. Edirne gerçekten merkez serhat şehir olacak’ Dolayısıyla burasını tabiat turizmine de açmak için Gökçe Tepe Tabiat Parkı sınır değişikliğini yaparak, çalışma vardı. İmzaladım. Hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

Önceki Edirne ziyaretinde Lalapaşa’nın Dombay Köyü’ne ücretsiz manda sözü veren Eroğlu’na, köy muhtarı manda yoğurdu ikram etti. Bakan Eroğlu Valilik bahçesinde düzenlenen törenle 60 milyon TL maliyetindeki 4 proje halindeki 11 tesisin temel atma törenini gerçekleştirdi.

Bakan Eroğlu temel atma törenin ardından Edirne Askeri Hastane Şehitliği’ni ziyaret ederek dedesi topçu er Hacı Hasanzade Mehmet Efendi’nin isminin yazılı olduğu şehitliğe karanfil bırakarak dua etti.

 147 total views,  2 views today

Next Post

Demirciler Odası'nın Yeni Başkanı Birol Özbaş

Edirne Demirciler ve Kaynakçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın Olağan Genel Kurulu 11 Mart 2018 Pazar günü saat: 11.00’de Edirne Keyif Düğün Salonu’nda gerçekleşti.  İki adayın yarıştığı kongrede kazanan taraf seçime beyaz liste ile giren Birol Özbaş ve ekibi oldu.       Edirne’nin Merkezinde otopark sorunu olmayan ve baştan sona […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp