Bakımsız Köy Yollarımız

admin

fikri_yalin_koseKöy muhtarlarımız yollarının onarılması için çırpınıyor. Sonuç alamıyorlar güçleri tükeniyor, nereye gitseler olumsuz cevap alıyorlar. Bu arada mahalli parlamenterlerimiz diye kabul edilen İl Genel Meclisi üyelerimizin de zorunlu olarak yapılması gereken işleri yaptırmayı başaramıyor. Veya daha başka işlere önem vermiş olacaklar ki Uzunköprü ve İpsala ilçelerimizin bazı köy yolları tarla yolundan farksız. Bunun aksini iddia edenler varsa,  bir gün birlikte gidelim yolların rezaletini gözleri ile görsünler, köylülerin tepkisini dinlesinler.

Edirne’ye hizmet sadece şehrin merkezine yapılan hizmet değildir. Burasını süslemek yukardan gelen muhteremlere yüzlü görünmek hiç değildir. Bu kentin en uzak köyü de hizmet istiyor. Şairini dediği gibi” Orada bir köy var uzakta/ O köy bizim köyümüzdür/ Gitmesek de gelmesek de / O köy bizim köyümüzdür” Ayakları bu köylere uzanmayan muhteremler. Bir gün olsun İpsala İlçemizin köylerine ve Uzunköprü ilçemizin Keşan yolu üzerindeki Hamidiye Köyü’nden sola dağlık bölgeye giden yoldan devam ettiklerinde yolun kasislerle dolu olduğunu bu yoldan araçların güçlükle geçtiğini göreceklerdir. Bu istikametteki köyler öyle birkaç haneden oluşan köyler değil. Devletimize büyük oranda KDV sağlayan binlerce maden işçisinin çalıştığı köyler.

Kısaca Manisa ilinin Soma ilçesi gibi linyit maden bölgemiz. Bu yöredeki madenlerden elde edilen gelir ilçelerden sağlanandan daha yüksektir. Hani büyüklerimiz konuşmalarında “ Verdiğiniz vergiler sizlere hizmet olarak dönecektir” nutukları atarlar. Bu köylerden sağlanan vergi ile Harmanlı, Süleymaniye, Çavuşlu, Kırköy ve Maksutlu köylerimize devletimizden yana yeterli altyapı hizmeti gelmiyor. Şehirle bağlantı sağlayan yolları her nedense bir türlü onarılamıyor. Şehirden bu köylere gitmek isteyen vatandaşlar taksi tutmak istediklerinde taksiciler yollar bozuk olduğunu gerekçe gösterip iki katı fiyat talep ediyorlar. Bu köylerde hasta olanlar veya ocaklarda maden kazası geçirenler bu köstebek yuvasına dönen yollardan güçlükle şehre ulaşabiliyor, bir kısmı yolda can veriyor.  Harmanlı Köyü Muhtarı Necdet Dikim, yollarının yapılması için her yola başvurmuş. Fakat netice alamamış. Tarım ürünleri, şehre gidecek insanlar bu tarla yolundan farkı olmayan yollardan gidip gelmek zorunda kalıyor. Şehir merkezinin dışında hizmete önem vermeyen yetkili zatlar. Bir yol olsun bu yollara gidiniz halkın çektiği çileyi yerinde görünüz.

Aldığınız maaşlarda buradan elde edilen vergilerin büyük katkısı var. İsterseniz inceleyin bu köylerden elde edilen verginin ne kadarının buralara hizmet olarak gittiğini görünüz. Bu ilgisizlik nedeniyle halk sizlere hayır dua etmiyor. Bu yolların yapılmasının engellenmesinde farklı etkenlerin olduğu söyleniyor. Hizmeti farklı etkenlere bağlayıp hakkı olan yere yapma yerine kendilerinin arzuladığı yerlere yapmaları halka yapılabilecek en büyük haksızlıktır.

Her yıl bu yörede hizmet eksikliği nedeniyle insanlarımız yaşamlarını yitiriyor. Maden kazalarında ölenler oluyor. Öylesine kapatılıp gidiyor. Ben bu yörenin köyünde doğdum. Bugüne kadar bölgemize hizmet gelmesi için çok uğraş verdim. Gücüm ve ömrüm yettiğince de mücadelemi sürdüreceğim. Bu arada İl Genel Meclisi üyelerimize de hatırlatmak isterim. Ne acıdır ki, bu bölgelere hizmet sağlamada yeterli gayreti gösteremiyorlar.

Onlar da Edirne’nin rehavetine konforlu yaşantısına kapıldılar. Kendi yetkilerinin ne kadar önemli olduğunu unutmuş görünüyorlar. İl Genel Meclis üyeliği görevi her önüne gelen evrakı ve talebi onaylamak veya toplantılarda “ Geyik muhabbeti” yapmak değildir. Bölgenin kangren haline gelmiş bir türlü yapılamayan işlerinin yapılması için yılmadan mücadele vermeleri gerekir.  Özel İdarede seslerini yeterince duyuramıyorlar talepleri karşılık bulmuyorsa. Bu ilin bir de demokratik kitle örgütleri ve mahalli basını var. Bakıyorum bugüne kadar İl gelen meclisi üyelerimizden her ay yaptıkları gelenek haline gelmiş toplantıların haricinde basının karşısına çıkarak, geciktirilen görevler hakkında talepleri olmadı.

Maşallah meclis üyelerimizin işleri tıkırında toplantılarını tamamlayıp evlerine dönüyorlar. Beyler; özellikle muhalefet partilerinin bulunduğu yerlerde İl Genel Meclisi üyelerinin görevleri çok daha önem kazanır, daha çetin olur. Devletten gelmesi gereken ve gelmeyen hizmetleri sizler takip edeceksiniz. Halk sizlere bunun için oy verdi. Bunu yeterince yerine getirdiğinizi söyleyemem. Bir gün basın mensuplarını toplayıp sorunlu olan köyleri ziyaret ediniz.

Bizler de sizin görev yapmanıza destek verelim. Bir gün olsun bunu yapma gereğini duydunuz mu? Hayır. Başka illerdeki İl Genel Meclis üyelerini örnek alınız. Ne güç koşullarda başarılmayacak hizmetleri sağladıklarını görün.

 197 total views,  2 views today

Next Post

Vali Şahin’den, Başarılı Operasyonlara İmza Atan Emniyet Ve Jandarma Personeline Ödül

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin son günlerde uyuşturucu ticareti yapan kişilere yönelik başarılı operasyonlar yapan İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığında görev yapan personeli ödüllendirdi. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin,  İl Emniyet Müdürü Rahmi Baştuğ,  İl Jandarma Komutanı Kd. Albay Hakkı Çetin ile birlikte valilik toplantı salonunda yaptığı açıklamada […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp