Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası tarafından yapılan açıklamada, Korona Virüsüyle mücadele kapsamında, Odanın esnafa ücretsiz olarak dağıtmış olduğu Anti Bakteriyel Jellerin muhteviyatının yeni olduğu ifade edildi. Hiçbir araştırma yapılmadan veya kurumdan bilgi istenmeksizin, Sosyal Medya üzerinden kimi kişilerce gerçeğe aykırı art niyet ile yapılan mesnetsiz iddiaları sert bir dille kınadıklarını ifade eden Oda Başkanı Süleyman Yaşagör; “Ülkemizde etkisini göstermeye başlayan Korona Virüsle Mücadele kapsamında Esnafımıza ücretsiz olarak dağıtılmak üzere, Odamız olarak Marmara Gıda Maddeleri Limited Şirketine başvurulmuş ve acil olarak anti bakteriyel jel ürünlerinin üretilerek tarafımıza teslim edilmesi yönünde talepte bulunulmuştur. ulusal çapta üretim hizmetlerinin yavaşlaması ve kimi hizmetlerin durması nedeniyle talep edilen hijyen ürününün ancak önceki projeden kalan ambalajlarla üretilebileceği ancak muhteviyatının yeni olacağı belirtilmiş olup, durumun aciliyet ve hayati önem arz etmesi nedeniyle hijyen ürünleri bu şekilde esnafımıza dağıtılmak üzere teslim alınmıştır.“dedi.

Yaşagör açıklamasında; “03 Ekim 2017 tarihinde başlatmış olduğumuz “SAĞLIKLI ELLER GÜLÜMSEYEN YÜZLER” projesinde tüm üyelerimizin kullanması için anti bakteriyel jellerini Marmara Gıda Maddeleri Limited Şirketine yaptırarak dağıtımını gerçekleştirdik.

4 Ekim itibari ile de basın açıklamamızda da paranın en kirli nesne olduğunu beyan edip, esnafımızın ve halkımızın sağlığını düşünerek, bu tür anti bakteriyel jel ürünlerimizin ücretsiz olarak üyelerimize dönem dönem 2019 Yılı sonuna kadar ve aralarda hijyen eğitim kurslarında ücretsiz olarak dağıtarak projemiz doğrultusunda hem kendi sağlıkları hem de halkımızın sağlığını ilgilendirdiğinden 2019 yılı sonuna kadar projemizi devam ettirdik.

Dünya çapına yayılan Corona Virüs tehdidi ve akabinde yaşanan sağlık sorunları neticesinde uluslararası ve ulusal tedbirler çerçevesinde Kurumumuzca da tedbirler alınmıştır. Bu çerçevede daha önce yürüttüğümüz hijyene yönelik projemizde çalıştığımız Marmara Gıda Maddeleri Limited Şirketine başvurulmuş ve acil olarak anti bakteriyel jel ürünlerinin üretilerek tarafımıza teslim edilmesi yönünde talepte bulunulmuştur.

“Ürünlerin muhteviyatında tarihi geçmiş bir durum yoktur”

İlgili şirketle görüşmelerimiz neticede ulusal çapta üretim hizmetlerinin yavaşlaması ve kimi hizmetlerin durması nedeniyle talep edilen hijyen ürününün ancak önceki projeden kalan ambalajlarla üretilebileceği ancak muhteviyatının yeni olacağı belirtilmiş olup, durumun aciliyet ve hayati önem arz etmesi nedeniyle hijyen ürünleri bu şekilde esnafımıza dağıtılmak üzere teslim alınmıştır.

Coronavirüsün (Covid-19) bulaşıcılığının engellenmesi için Edirne Valimiz Sayın Ekrem CANALP tarafından işyeri rehberlik denetim komisyonu oluşturulmuş olup, Bakkal, Market ve Büfe işyerlerine komisyon tarafından, coronavirüs için alınması gereken tedbirler, işyerlerinde alış veriş için en az 1,5 metre mesafe kuralı ve alınması gereken tedbirler anlatılmıştır.

İşyerlerinin denetlenmesi kapsamında yapılan rehberlik denetimlerinde, odamız yönetim kurulu üyelerinden de bir kişinin yanlarında iş yerlerini ziyaret ettiğinden, daha önce yürüttüğümüz proje kapsamında esnafımıza anti bakteriyel jel ürünlerinin ne kadar önemli olduğunu açıklanmış ve anti bakteriyel jel dağıtımımız yönetim kurulu üyemiz tarafından işyeri sahibine anti bakteriyel jeli vermiştir. Ayrıca; esnafımıza yapılan bilgilendirmeler de bu jelleri odamıza gelerek her zaman alabilecekleri bildirilmiştir.

Anti bakteriyel jel dağıtımı gerek İl Tarım Orman Müdürlüğü gerek se de İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılmamıştır. Bahse konu Kurumların dezenfektan dağıtımı ile herhangi bir ilgileri bulunmamaktadır.

Sosyal medya üzerinden kimi kişilerce gerçeğe aykırı, mesnetsiz iddialar ile yapılan açıklamaları kabul etmemekle birlikte kınamaktayız. Yapılan çalışmalarımız esnafımız ve halkımızın sağlığına yönelik olup, ivedilikle harekete geçilmiş bir çalışmadır. Kaldı ki; yaptığımız çalışma 2017 yılında temelleri atılan “SAĞLIKLI ELLER GÜLÜMSEYEN YÜZLER” projemizin bir eseridir. Burada yapılan çalışmada esnafımızdan herhangi bir ücret alınmamış olup, tamamıyla kamu yararı güden bir çalışmadır. Bu zor zamanlarda esnafımızın yanında olmak ve en azından bir nebze bile olsa sağlıklı çalışmalarını sağlamak adına yaptığımız çalışmanın, hiçbir araştırma yapılmadan veya kurumlardan bilgi istenmeksizin, art niyet ile yapılan mesnetsiz iddialar ile bizleri derinden üzmüştür. Bu zor günlerin aşılması amacıyla bu tür desteklerimiz ve çalışmalarımız esnafımıza yönelik devam edecektir. Esnafımızın sağlığı hepimizin sağlıdır.