Bakkallar ve Tekel Bayileri zorda

admin

Bakkallar ve Tekel Bayileri Odası Edirne Şube Başkanı  Süleyman Yaşagör  eski yıldaki esnafların konumu ve yeni yılda beklentileri konusunda açıklama yaptı.2014 yılında  perakendecilik yasa tasarısı  çalışmalarından bir sonuç çıkmadı.O yasa bu yıla kaldı. İnşallah bu yıl  Türkiye Büyük Millet Meclisinde gündeme gelir. Bu yıl yapılacak Milletvekili seçimleri öncesi Perakendecilik yasa tasarısı taslağının gündeme gelmesini arzuluyor ve yasanın esnaflarımızın yararlarına sonuçlanmasını bekliyoruz. Bu yasanın çıkması ile  esnaflarımızın yaşamı düzene girer, gelecekleri  güvence altına alınmış olur. Bu beklentilerle 2015 yılına girmiş bulunuyoruz. Seçimlerde esnaflarımız da  beklentilerinin gerçekleşip gerçekleşmediğini dikkate alacaktır. Bizlerin en önemli gelir kalemlerimizden biri oldan tekel ürünlerine enflasyonun üzerinde zam geldi. Buna bir anlam veremiyoruz. Bu konuda ülkemizde bir de kaçak tekel ürünü konumu var. Bu zamlarla kaçak sigara ve içki satışlarının artacağını düşünüyoruz. Bunda bizim esnafımız zarar edecek. Daha büyük kayıp ülkemiz gelir kaynaklarından olacak. Genel bütçemiz bundan çok zarar görecek. Daha önceleri de açıklamalarda bulunduk . Özel tüketim  vergilerinde  kayıp çok büyük. Kolluk kuvvetlerimizin kaçak satışları için büyük gayret gösterdiğine inanıyoruz. Bu zamlardan sonra onlara daha büyük görevler düşecek. Yerli ürünle kaçak ürün arasında makas çoğaldıkça bunun faturası esnaflarımıza çıkıyor. Büyük marketlerin faaliyetleri açılış kapanış saatleri ile ilgili düzenleme yapıldı. Bu yönde esnaflarımızın faydalanabileceği düzenleme yapılırsa  küçük esnaflarımız bundan yararlanır.

Süleyman YAŞAGÖR

 

 

 

 

 

 

 

Esnaflarımız Edirne’de turizmin gelişmesinden yanadır. İç turizmin gelişmesi bölgemizde ticaretin hareketlenmesini sağlayacaktır. En önemli sorun, bizler için yararlı olacak perakendecilik sayasının bir an önce  esnaflarımızın lehine olacak şekilde yasalaşmasıdır. Bu bizim lehimize gerçekleşmezse fayda sağlayacağına inanmıyorum. Bu yılki ruhsat harç bedelleri belirlendi. Alkol satıcılarının harç bedelleri 240 lira bu fiyat üzerinden tahsil edilecektir . Mart ayı sonuna kadar süre vardır .Esnaflarımızın odamıza başvuruları halinde yapılacak işlemler konusunda kendilerine yardımcı olacağımızı duyurmak isterim” dedi.

 

 

 

 11 total views,  2 views today

Next Post

Yunanistan Başbakanı Samaras’tan Türkiye’ye iade-i ziyaret

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, Türkiye-Yunanistan sınırı tampon bölgesi Pazarkule Sınır Kapısı’na gelerek, iade-i ziyaret gerçekleştirdi. Samaras, “Biz de hem sayın Davutoğlu’nun, hem de tüm Türkiye’nin yeni yılını kutluyoruz” dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, 24 Aralık 2014 tarihinde Edirne ziyaretleri programı kapsamında, Pazarkule Sınır Kapısı’na giderek, Yunanistan Başbakanı Samaras’ı telefonla aramış ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp