Balık baştan kokar

admin

fikri_yalin_kose            Toplum arasında yaygın bir özdeyiş vardır.

Genellikle halk arasında bir huzursuzluğun farklı yaklaşımın o toplumun üst yönetimlerinden idarecilerden kaynaklandığını belirtmek, asıl suçluların, sorunun yöneticilerden kaynaklandığını ifade etmek için “ Balık Baştan Kokar” ifadesi kullanılır. Bu sözleri gündeme getirmemdeki amaç şu.

Bir konu için Edirne Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesine gittim. Orada gördük ki, şube önünde onlarca çocuk aileleri ile bekleşiyor. Sebebi ise, çocukların okulda ve sokakta kavga etmeleri bu kavganın emniyete intikal etmesi.

Günümüzde çocuklar konusunda, onların günlük yaşamlarında çok duyarlı olmamız gerekir.

Özellikle sosyal medyanın yaygınlaşması, cep telefonlarının her çocuğun eline ulaşmasından sonra gelişen teknoloji çocukları yanlış yola sevk edebiliyor.

Bugüne kadar böyle olaylara çok tanık olduk. Öğretmenlerini tahrik edip daha sonra öğretmenin öğrencileri uyarısını telefonla görüntüleyip şikâyette bulunan öğrencilerle karşılaştık.

İnternetten haberleşip arkadaş gurubu ile bir başka okula veya arkadaş gurubuna toplu olarak kavga etmek için örgütlenen gençlerimiz var.

Bunlar toplumumuzun geleceğinin güvencesi olan evlatlarımız için endişe verici gelişmeler.

Aslında bunu fazla yadırgamamak gerekir. Bir toplumda yöneticiler, siyasiler her gün kavga ediyorlarsa bunlar da televizyon kanalıyla topluma duyuruluyorsa, bunları örnek alan aileler ve çocukların da kavgacı olmasına şaşırmamak gerekir.

İmam yellenirse cemaat onu daha ileri boyuta getirir denir.

Onun için çocukların aileleri tarafından denetlenmesi, okullarında ve dışarıdaki arkadaşlarını iyi seçmelerine özen gösterilmesi gerekir.

Çocuklar eve geldiğinde aileler hiç olmazsa birkaç dakikasını çocuklarına ayırıp okuldaki durumlarını bir sorunları olup olmadığını sormaları lazımdır, onlara sevgisini hissettirmeleri gerekir.

Bu arada okuldaki konumunu da öğretmeni ile görüşerek yakından izlemeleri gerekmektedir.

Günümüzde çocukları kurulan çok tuzaklar var. Bazı zehir tüccarları öğrencileri pazar olarak görüyor.

Okul çevrelerinde kamp kurarak öğrencileri uyuşturucuya alıştırmak istiyor.

Bu kötü alışkanlıklara alet olan öğrenciler de bu zehir tacirlerine aracı olabiliyor. Aileler çocuklarında gördükleri davranış bozukluklarını anında yetkililere bildirmeli.

Öğrenci, veli ve öğretmen üçgeni sağlıklı bir şekilde irtibatlaşıp çocukların durumu yakından takip edilmelidir.

Günümüzde çocuk yetiştirmek topluma katmak çok zor. Dünyada gelişen teknoloji ve bu teknolojinin ülkemiz insanınca kötü amaçla kullanılması toplumsal sorunları artırıyor.

Emniyet çocuk şubesinde sayıları artan sorunlu çocuklar da bunun göstergesidir.

Onun için aman çocuklarınızı ihmal etmeyin. Çünkü onlar bizim geleceğimizdir. Bu arada öğretmenlerimiz de çocukların okul içinde olduğu kadar okul dışındaki konumlarıyla ve okul çevreleriyle de yakından ilgilenmeli.

Zira eğitim sadece sınıfların içinde olmuyor , öğrencilerin okul dışındaki konumu da eğitimin bir parçası olarak görülmesi  zorunludur.

MUHTARLARIN DA GÜNÜ VAR

Ülkemizde her alanda toplumla iç içe olan, halkın oylarıyla doğrudan seçtiği muhtarlarımızın da kutlanacak bir günü oldu.

19 Ekim Muhtarlar günü olarak kutlanmasına karar verildi. Günlerin paylaşıldığı yıl içinde hiçbir günün kutlama dışında olmadığı bir zamanda muhtarların gününün olmasını yadırgamamak gerekir.

Aslında bu kutlama geç kalınmış bir etkinlik. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın köy ve mahalle muhtarları ile sık sık toplantı yapmasından sonra muhtarlar daha popüler hale geldi.

Muhtarların değeri daha da artmış oldu. Rahmetli Süleyman Demirel’in muhtarlara değer verdiği biliniyordu. Kendisi bazı çevrelerce Türkiye’nin muhtarı olarak tanımlanıyordu. Bundan ilham alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan muhtarların önemine bir kez daha dikkat çekti.

Muhtarlar günü kutlamasında her önemli günde olduğu gibi İlk olarak Atatürk Anıtına çelenk konuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu, daha sonra Edirne valiliği ve belediye başkanı ziyaret edildi. Ziyaretlerin ardından Belediye Başkanı Recep Gürkan tarafından muhtarlara yemek verildi.

Böylece her zaman olduğu gibi belediye Başkanı da  “ben de muhtarların yanındayım mahalle sorunlarını onlarla birlikte çözüyorum” imajını verdi.

Gerçekten köy ve mahalle muhtarları her zaman halkın sorunlarıyla iç içe olan halka en yakın olan devlet temsilcileridir. Ülkede idari mekanizma oradan itibaren düzenli işlediği zaman bunun yukarıya kadar yansıması da olur.

Dilerim muhtarlara verilen bu değer ülkemizin sorunlarının çözümüne de etkili olur.

Bu arada muhtarların haklarının da göz ardı edilmemesi gerekir.

***********************

ATASÖZÜ

Akıl noksanlığı iki türlü olur. Biri delilikten, diğeri cahillikten.

Eflatun

 93 total views,  2 views today

Next Post

Edirne genelinde hayvan hareketleri serbest

Buğday zararlıları ile ilgili panelde basına açıklama yapan Tarım İl Müdürü Orhan Sarı, Edirne genelinde tüm hayvan hareketlerinin serbest olduğunu belirterek; “21 Ekimden itibaren Edirne genelinde hayvan hareketleri serbest bırakılmıştır. Karantina uygulanan bölgelerde aşılama ve kültürel tedbirler alınarak gerekli tedbirler alındı bugünden itibaren ilimizde hayvan hareketleri serbest olmuştur.     […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp