Balkan Savaşı Anıları Konferansları Sona Erdi

admin

Edirne’de 28 Kasım-17 Aralık tarihlerinde düzenlenen “Edirne Balkan Savaşları Anıları” konferansları sona erdi. Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, “Edirne’nin tarihi, kültürel ve sosyal değerlerini tanıtma eğitim projesi kapsamında Balkan Savaşının 100 Yıl dönümü anısına “Edirne Balkan Savaşı Anıları” adlı konferansların tamamlandığını bildirdi.

Düzenlenen konferanslarla ilgili bilgi veren Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, konferanslarda Yrd.Doç.Dr.Ratip Kazancıgil, Öğr.Gör.Nilüfer Gökçe ve Ender Bilar’ın görev aldığını ve proje kapsamında yaklaşık 900 öğrencinin bu konferanslardan yararlandığını söyledi. Sedefçi, öğrencilere Edirne Balkan Savaşı, Dr.Rıfat Osman, Hafız Rakım Ertür ve M.Şevket Dağdeviren’in anıların konuşmacılar tarafından anlatılırken, konferansı izlemek için gelen öğrencilere kurulan standlar da Balkan Savaşı ile ilgili hazırlanan broşür dağıtıldığını belirtti.

Sedefçi, “Belediye Başkanlığımızca hazırlanan broşürde, Balkan Savaşını bizzat yaşamış ve tutmuş olduklarını günlüklerini kaleme almış Dr.Rıfat Osman, Hafız Rakım Ertür ve M.Şevket Dağdeviren ile Balkan savaşın da kahramanca savaşan Komutan Şükrü Paşa ile Balkan Savaşında şehit düşen, ressam Hasan Rıza’ın özgeçmişleri ve eserleri hakkında kısa bilgiler yer aldı. Ayrıca Edirne Belediyesi’nin tarihini anlatan bir broşürde öğrencilerimize dağıtılmıştır” dedi.

Başkan Sedefçi, projenin Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi, Edirne Lisesi, 80.Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi, Edirne Bahçeşehir Koleji ve Edirne Beykent Kolejinde uygulamaya konulduğunu ifade ederek, “Gerçekleştirdiğimiz bu çalışmadaki amaç, eğitim-öğretim sürecinde bulunan gençlerimize yaşadığı kentin tarihi, kültürel ve sosyal değerlerini tanıtmak ve bu alanda bilgilenmelerini sağlamaktır. Bu proje’ye destek veren başta Milli Eğitim Müdürlüğüne, okul müdürlüklerine ve projenin gerçekleşmesini sağlayan değerli hocamız Dr.Ratip Kazancıgil ile Öğr.gör.Nilüfer Gökçe ve Ender Bilar’a teşekkür ediyorum. Yeni yılda da, kentimizin tarihi ve kültürel değerlerinin ulusal ve uluslararası alanda tanıtımı için çalışmalarımız devam edecektir” şeklinde konuştu.

 252 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Emniyet Müdürü Ceylan, 2012'yi Değerlendirdi

Edirne Emniyet Müdürü Cemil Ceylan, Yunan meslektaşlarına göçmen kaçakçılığıyla mücadelede iyi giden işbirliğinin diğer suç örgütlerine karşı aynı yönde ilerletilmesi yönündeki hassasiyetini ilettiğini söyledi. Ceylan, makamında gazetecilere müdürlüğün 2012 yıl içindeki çalışmalarını değerlendirdi. Emniyetin göçmen kaçakçılığına karşı büyük mücadele verdiğini ifade eden Ceylan, bu yıl yapılan 21 operasyonda göçmen kaçakçılığı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp