Balkan Savaşı Ve Edirne Konferansı Gerçekleştirildi

admin

Anadolu Gençlik Derneği Edirne şubesi tarafından Balkan Savaşının 100. Yılı dolayısıyla düzenlenen “Balkan Savaşı ve Edirne” konulu konferans, ETSO konferans salonunda gerçekleştirildi.

Balkan Savaşı fotoğraflarının, Balkan Türküleri eşliğinde gösterildiği program İstiklâl Marşının okunmasıyla başladı. Ardından, Eski Cami Görevlisi Hafız Nurettin Bulut Kur’an-ı Kerim okudu. Sonrasında bir selâmlama konuşması yapan AGD Edirne Şube Başkanı Abdülhamit İriş şunları kaydetti:

Balkan Savaşları tarihimizin en acı dönemlerinden birisini oluşturur. Avrupalı Devletlerin desteği ve kışkırtması ile dört balkan devletinin Osmanlı Devleti’ne karşı giriştiği savaş sonunda, Rumeli’nin tamamına yakınını kaybettik.

Edirne’miz de bu savaşlarda büyük yıkımlar ve acılar yaşamış, 20-30 bin evladını kaybetmiştir. Bu işgaller ile güzel şehrimizin tamamına yakın bir kısmı harap olmuştur. Edirne, bütün bunlara rağmen bugün yine de dünyada eşine ender rastlanan tarihi zenginlikleri ile dimdik ayaktadır.

Ancak bugün işgalin şekli değişmiştir. Şimdi sosyal, ekonomik ve ahlâki bir işgal yaşıyoruz. Bundan kurtuluşun tek çaresi var! O da; kendi medeniyet değerlerimize, Edirne’yi Edirne yapan ecdadımızın değerlerine sahip çıkmaktır. Bu da ancak tarihini, inancını bilen ve yaşayan bir gençlikle mümkün olur.

Anadolu Gençlik Derneği;  çevreye, topluma, kendine ve Rabbine karşı sorumluluklarının farkındadır.Tarihine, çağına ve yarınlarına duyarlıdır.Merhametin, kardeşliğin ve adaletin yaygınlaştırılması temel hedefidir.

Son olarak sahneye çıkan Tarihçi-Yazar Ekrem Şama yaptığı konuşmada, Balkan Savaşı öncesinde Balkanlar’ın durumunu anlattıktan sonra sözlerine şöyle devam etti:

Balkan Savaşı sırasında Edirne’ye 1 aylıkmukavemet süresi verilmişolmasına rağmen Şükrü Paşa komutasındaki ordu bu süreyi 5 ay 5 güne çıkartarak, olağanüstü bir başarı göstermiş ve Edirne’yi kahramanca savunmuştur. Tabi bu süre zarfında ve sonrasında çok zahmetler çekilmiştir. Bulgar işgaline uğrayan Edirne’de,süpürge tohumundan ekmek pişirilmiş, kıtlık ve hastalık yüzünden insanlar perişan olmuştur. Açlıklarınıgidermek için Sarayiçi’nde ağaç kabuklarınıbile yemek zorunda kalmışlardır. Edirne halkı ve askerler Bulgarlar tarafından büyük bir eziyet ve zulme maruz kalmışlardır.

Konferans sonunda, kendisini dikkatle dinleyen katılımcılara teşekkür eden Tarihçi-Yazar Ekrem Şama, program sonunda kitaplarını da imzaladı.DSC_1599

 106 total views,  5 views today

Next Post

Davul Zurnalı Trakyalı Eylemi

Edirne’de postane çalışanları ve vatandaş, PTT’yi anonim şirket haline dönüştürülen yasa tasarısının kabul edilmesini davul zurna eşliğinde protesto etti. Göbek atarak yasayı eleştiren postane çalışanları ve vatandaş daha sonra halay çekerek yasanın geri çekilmesini talep etti. Saraçlar Caddesi’ndeki PTT binası önünde toplanan postane çalışanları, bugün komisyonda görüşülen PTT’yi anonim şirket […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp