Balkan Savaşları’nın 100’üncü Yıl Dönümünde Şehitler Anıldı

admin

26 Mart Balkan Savaşları’nın 100’üncü yıl dönümü dolayısıyla Edirne’de tören düzenlendi. Sarayiçi’ndeki Balkan Şehitliği ve Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen törenlerde Balkan Savaşları sırasında şehit düşenler özlemle anıldı.

Balkan Savaşları’nın 100’üncü yılında şehitler için düzenlenen anma etkinliklerine Edirne Valisi Hasan Duruer, 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Cengiz Demirci, Belediye Başkanı, İl Jandarma Alay Komutanı Selman Kömürcü, Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Vardar ile çok sayıda sivil ve askeri erkan katıldı.

Şehitliğe çelenklerin konulmasıyla başlayan törende saygı duruşunda bulunulduktan sonra İstiklal Marşı okundu. Askerler tarafından saygı atışının yapılmasının ardından İl Müftüsü Emrullah Üzüm tarafından şehitler için dua edildi. Daha sonra Balkan Savaşları’nda şehit düşen 100 subay ve 400 erin adının yazılı olduğu mermer taşlara kırmızı karanfiller bırakıldı.

Programın ikinci bölümü, Halk Eğitim Merkezi’nde devam etti. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmaların ardından Edirne Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi öğrencileri tarafından müzik gösterisi sunuldu.

BALKAN SAVAŞI SIRASINDA OSMANLI DEVLETİ’NE KARŞI BİRLEŞTİLER

Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan ve Karadağ krallıkları; Osmanlı Devleti’nin Balkanlardaki varlığına son vermek amacıyla Rusya ile anlaşarak 8 Ekim 1912 yılında saldırıya geçti. Çatalca’ya kadar ilerleyerek İstanbul yakınlarına ulaşan Bulgaristan’ın daha fazla toprak almasını kabul etmeyen Yunanistan, Karadağ, Sırbistan ve 1’inci Balkan Savaşı’nda yer almayan Romanya Krallığı, Bulgaristan’a karşı savaş açtı. Balkan devletlerinin ortak saldırısı sonucu üst üste yenilgiler alan Bulgaristan, doğudaki birliklerini batı cephesine çekmek zorunda kaldı. Bulgaristan’ın düştüğü durumdan faydalanan Osmanlı ordusu, Edirne ve Kırklareli dahil olmak üzere, kaybettiği topraklarının bir bölümünü geri almayı başardı.AW000392_07

 187 total views,  2 views today

Next Post

Gözden Kaçan Gerçekler

Bütün sendikalarımızın şikayet ettikleri sorunların başında kayıt dışı ekonomi, taşeron işçilik  ve kuralsız ve güvencesiz fazla mesai vermeden  yapılan  çalışma koşulları geliyor. Bu tür çalışmalar çalışanlara zarar verdiği gibi devlete de zarar vermektedir. Böyle çalışmalarda devletin vergi tahsili mümkün olmuyor.   Çalışma koşullarındaki yozlaşmayı  protesto etmek amacı ile “Sendikal Güç Birliği […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp