Balkan Tarim Kongresi Başladı

admin

25 farklı ülkeden 700’den fazla katılımcıyla Türkiye’de tarım sektöründe bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük kongre olan “Balkan Tarım Kongresi” Trakya Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir açılışla başladı. Kongreye katılan isimler arasında olan ve Türkiye adına bir konuşma yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Doç.Dr. Masum Burak Türkiye’nin tarımda model bir ülke haline geldiğini söyledi.

TARIM KONGRESİ

T.Ü. Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış seremonisine Bakanlık temsilcisi Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Doç.Dr. Masum Burak ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yener Yörük’de katıldı. Kongre açılışında ilk olarak Trakya Üniversitesi ve Edirne’nin tanıtım filmleri izlenirken açılış konuşmasını Kongre Düzenleme Komitesi Başkanı ve Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biomühendislik Bölüm Başkanı Doç.Dr. Yalçın Kaya yaptı. Doç.Dr. Kaya buradaki konuşmasında tarımın tüm Dünya’nın geçimini sağladığı çok önemli bir sektör olduğunu vurgulayarak Türkiye’nin bu sektörde çok önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çekti. Doç.Dr. Kaya şöyle konuştu:

TARIM KONGRESİ (2)

“Öncelikle kongreye yurtiçi ve yurtdışından gelen herkese hoş geldiniz diyorum. Biliyorsunuz tarım hepimizin geçimini sağladığı çok önemli bir sektör. Türkiye tarım sektörüne liderlik eden ülkelerden birisi ayrıca Balkanlar’da bu sektörde çok önemli alana sahip. Hepimiz değişik konularda birçok toplantılara katılmışızdır tarımla ilgili. Fakat ilk defa bu kadar büyük katılımcı kitlesiyle Edirne’de tarım hakkında bildiklerimizi ve paylaşacaklarımızı sunmak için bir araya geldik. Bu kongrede tarımla ilgili bütün bildiklerimizi, projelerimizi, deneyimlerimizi güzel bir iletişim ağıyla paylaşacağımızı umuyoruz.”

TARIM KONGRESİ (6)

CANIM: “EDİRNE İÇİN YARARLI BİR KONGRE”

Kongre hakkında görüşlerini bildiren Edirne Ticaret Borsası Meclis Başkanı Fedai Canım daha önce Edirne’de bu denli büyük bir organizasyon yapılmadığını hatırlatarak kongreyi gerçekleştiren herkese teşekkür etti. Borsa olarak kongreye olan desteklerinin devam edeceğini belirten Canım: “Edirne ve Balkanlar açısından çok önemli olduğuna inanıyorum bu kongrenin. Dolayısıyla bu kongre için Edirne’ye gelen yaklaşık 700 katılımcının Edirne’nin tarihini ve kültürünü yakından inceleme fırsatı olacak. Bu kongreyle Edirne’nin Balkanlar’da önünün açılacağının izleniminin doğacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Meclis Başkanı Mehmet Eren ise kongrenin kendi alanında çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek Edirne’de yapılıyor olmasının mutluluk verici olduğunu söyledi. Meclis Başkanı Eren: “Bir yandan Balkan ülkelerindeki ve Edirne’deki akademisyenleri bir araya getiriyor bu kongre bu açıdan ayrı bir öneme sahip. Ben çok önemli görüyorum bu kongreyi. Ben tabi Ticaret ve Sanayi Odası olarak birazda ticari yönden bakıyorum bu olaya ve ekonomik ve ticari olarak şehre katkısı gerçekten önemli bir durum bu. Hem üniversiteyle kentin buluşmasına öncülük ediyor, esnafla üniversitenin buluşmasına öncülük ediyor hemde kurumlar arası işbirliğini getiriyor.” Dedi.

REKTÖR YÖRÜK: “ SORUNLAR DETAYLI TARTIŞILIYOR

T.Ü. Rektörü Prof.Dr. Yener Yörük ise kongrenin Edirne’de Trakya Üniversitesi’nde yapılmasının önemini vurgulayarak şöyle konuştu:

“Bugün Balkan Tarım Kongresi’nin açılışını yaptık. Bugün 25 ülkeden 800’e yakın araştırmacının katıldığı şu ana kadar yapılan en büyük kongrelerden birine Edirne’miz ve Üniversite’miz ev sahipliği yapıyor. Balkan ülkelerinin tarımla ilgili bütün sorunları burada masaya yatırılıyor. İlk oturumda bütün ülkelerden birer temsilci Balkan ülkelerinin tarımla ilgili istatistiklerini, politikalarını ve hedeflerini açıklayacaklar.” Dedi.

DOÇ.DR. BURAK: “TARIMDA ÖRNEK ÜLKEYİZ”

Kongre’de açılış konuşmalarının ardından Türkiye’nin tarım politikası ve hedefleri hakkında bilgiler veren bir konuşma yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Doç.Dr. Masum Burak ise Türkiye’nin tarımda son 10 yılda çok ciddi değişim ve dönüşümler yaptığını söyledi. Doç.Dr. Burak, Türkiye’nin tarımda model bir ülke haline geldiğini vurgulayarak şöyle konuştu:

“Tarım konusunda Dünya’ya örnek büyüklükte bir konuma geldik. Bu yaptığımız çalışmaları da, komşu ülkelerimizle, Balkan ülkeleriyle paylaşma şansı bulmuş olacağız böylelikle. Eskiden biz gidip Dünya’ya bir şeyler öğreniyorduk ama artık biz Dünya’ya kendi örneklerimizi gösteriyoruz, örnek ve model ülke konumuna geldik. Son 10 yılda Türkiye Dünya’nın 7’inci Avrupa’nın 1’inci tarım ülkesi oldu ve bu ciddi bir başarı. Biz bu başarı hikâyelerini komşu ülkelerimiz olan Balkanlar’la paylaşma şansı bulacağız.”

TARIM KONGRESİ (3)

Gazetemize özel açıklama yapan, T.Ü mühendislik Fakültesi Genetik ve Biomühendislik Bölümü Başkanı Doç Dr. Yalçın Kaya,  Balkanlarda esas gelir kaynağının tarım olduğunu, Edirne merkezinin de esas gelir kaynağının yine tarıma dayandığını belirten Kaya açıklamasında daha sonra şunları kaydetti,” Edirne’miz Balkanların Başkenti. Bu açıdan biz de Edirne’de bir Balkan Tarım Kongresi düzenleyelim dedik. Daha önce bu kapsamda bir kongre yapılmamıştı. Yapılan toplantılar küçük çapta oldu. Bu toplantıya 800 katılım oldu. Bu Türkiye’nin en büyük tarım kongresi olarak gerçekleşti. Bu kongre için balkan ülkelerinden bu konu hakkında konuşmacıları davet ettik. Bu konuşmacılar ülkelerindeki tarım konusunda bilgi verdi. Kaya 25 ülkeden 700 üzeri katılımcının olduğunu belirtti.

TARIM KONGRESİ (5)

TARIM KONGRESİ (1)
 

 

 

TARIM KONGRESİ (4)

 188 total views,  2 views today

Next Post

5. Türkiye Yıldız Erkekler Güreş Şampiyonası Başladı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünce düzenlenen 5. Türkiye Yıldız Erkekler Serbest Güreş Şampiyonası Mimar Sinan Spor Salonunda başladı. Şampiyonaya katılan 19 ilin yönetici ve sporcuları Salı günü yapılan ilk törende 25 Kasım Stadından Atatürk Anıtı önüne kadar bando eşliğinde yürüdü.  Buradaki törene Aile ve Sosyal Politikalar […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp